ماشين آلات صنعتي ماشين آلات صنعتي .

ماشين آلات صنعتي

استيل

Image result for ‫استيل‬‎

استيل چيست؟

آلياژي كه پايه آن از آهن است و كمتر از ۲% كربن دارد استيل يا فولاد ناميده مي شود . بسته به نوع و مقدار ديگر عناصر موجود در آن خواص مكانيكي نظير سختي و شكل پذيري مشخص مي شود .

 فولاد نقره اي

فولاد هاي ساده كربني و آلياژي چيست ؟

فولاد ها به دو دسته ساده كربني و آلياژي دسته بندي مي شوند . در فولاد ساده كربني بجز كربن و بعضي عناصر معمول ( مثل سيليسيم ، منگنز ، گوگرد و فسفر ) عنصر ديگري وجود ندارد . دسته بندي فولاد هاي ساده كربني به شكل جدول زير است .

با افزودن برخي عناصر به آهن آلياژ هايي توليد مي شود كه خواص بسيار عالي دارند . به عنوان مثال با اضافه نمودن كروم به آهن ، استيل ضد زنگ يا استينلس استيل بدست مي آيد كه در مقابل خوردگي ها ي مختلف مقاومت بالايي دارد .

 استيل 304

چه چيز باعث مي شود استينلس استيل ضد زنگ باشد ؟

استيل وقتي ضد زنگ است كه حداقل ۱۰٫۵ % كروم داشته باشد . كروم پس از تركيب با اكسيژن هوا اكسيد كروم تشكيل ميدهد كه لايه اي روي استينلس استيل تشكيل مي دهد . اين لايه ديده نمي شود ولي باعث مي شود ارتباط بين هوا و فلز از بين رفته و استيل سالم بماند . مقدار بيشتر كروم و نيز برخي ديگر از عناصر موجود در آلياژ شبيه نيكل و موليبدن اين لايه را تقويت كرده و خاصيت ضد زنگ بودن را افزايش مي دهد .

 استيل 321

فرق استيل ۳۰۴ و ۳۱۶ چيست ؟

استيل ۳۰۴ حاوي ۱۸% كروم و ۸% نيكل است در صورتيكه استيل ۳۱۶ داراي ۱۶% كروم ، ۱۰% نيكل و ۲% موليبدن است . موليبدن براي كمك به مقاومت در برابر خوردگي ناشي ا ز كلرايد (مثل آب دريا ) به آن اضافه مي شود .

 

آيا استينلس استيل ها جذب آهنربا مي شوند ؟

اسينلس استيل هاي سري ۳۰۰ كه داراي نيكل هستند جذب آهنربا نمي شوند در صورتيكه سري ۴۰۰ كه داراي نيكل نبوده و فقط كروم دارند جذب آهنربا مي شوند .

 فولاد CK75

حرف L بعد از نام استينلس استيل (مثل ۳۱۶L ) نشانه چيست ؟

حرف L نشانه كلمه Low carbon بوده ، بيانگر آنست كه مقدار كربن آلياژ به كمتر از ۰٫۰۳% كاهش پيدا كرده است . اين مقدار كم كربن باعث مي شودبعد از عمليات جوشكاري ، همچنان لايه اكسيد محافظتي روي سطح حضور داشته باشد .

 

آيا استينلس استيل قابل بازيافت است ؟

استينلس استيل ۱۰۰% قابل بازيافت است . استيل ضايعاتي ذوب شده و دوباره قالب گيري مي شود . بين ۶۸ تا ۸۰ درصد از توليد استينلس استيل به روش بازيافت ضايعات صورت مي گيرد .

آيا استينلس استيل مي تواند در دماهاي بالا و پائين كار كند ؟

بله ، استينلس استيل مقاومت بسيار خوبي در مقابل دماهاي بسيار بالا ( تا هزار درجه سانتيگراد ) و بسيار پائين (تا منفي ۲۰۰ درجه سانتيگراد )دارد.

نام گذاري استيل ها( ۳۰۴ ، ۳۱۶ ، …) توسط چه كسي صورت گرفته ؟

انجمن آهن و فولاد آمريكا(AISI) براي اولين بار اقدام به دسته بندي و نامگذاري استينلس استيل ها نمود و مشخصات فيزيكي و شيميائي و نيز دستورالعمل توليد آنها را عرضه نمود .

 17-4ph استيل

 

CK45 چه نوع فولادي است ؟

يك نوع فولاد ساده با كربن متوسط ( در حدود ۰٫۴۵%) كه بخاطر قيمت پائين بعضا براي ساخت محور پمپ مورد استفاده قرار مي گيرد .به علت كم بودن مقدار كروم در مقابل زنگ زدگي و خوردگي مقاوم نيست .

 

فولاد داپلكس چيست ؟

اين نوع فولاد بين ۱۹ تا ۲۸ درصد كروم و تا ۵% موليبدن داشته و داراي ماومت بسيار بالايي در برابر خوردگي مي باشد و به اين لحاظ بهترين گزينه براي ساخت قطعات در معرض خوردگي ناشي از آب دريا مي باشد .

 

استنلس استيل چيست ؟

نوعي فولاد آلياژي است كه درصد عناصر نيكل و كروم آن نسبت به بقيه عناصر تشكيل دهنده آن بالاتر است . به طور كلي اگر ميزان كروم فولاد از ۵/۱۰ درصد بيشتر باشد آن را استنلس استيل مي نامند . اين مقدار كروم باعث مي شود كه هنگام خوردگي لايه نازكي روي فولاد تشكيل شود و همين لايه باعث جلوگيري از خوردگي هاي بعدي مي شود و عملاً باعث ترميم خوردگي مي شود . ضمناً كربن آن كمتر از ۵/۱ درصد مي باشد .

 قيمت استيل 316

انواع گريد هاي استنلس استيل

سري ۳۰۰ يا استيل نگير ( غير مغناطيسي ) : آلياژ آهن ، كروم ، نيكل با كربن كمتر از ۱/۰ درصد .سري ۴۰۰ يا استيل بگير ( مغناطيسي ) : آلياژ آهن ، كروم با كربن كمتر از ۱/۰ درصد .

سري ۳۰۰ و موارد كاربرد آن

۳۰۴ رايجترين گريد استنلس استيل است كه همان ۸/۱۸ كلاسيك مي باشد .۳۱۶ بعد از ۳۰۴ رايجترين گريد است و در صنايع غذايي و جراحي كاربرد دارد ، به علاوه آلياژ موليبدن موجود در آن از فرسايش جلوگيري مي كند . همچنين بخاطر مقاومت زياد در بربر كلر در مقايسه با گريد ۳۰۴ در صنايع دريايي هم بكار مي رود .

 قيمت فولاد spk

سري ۴۰۰ و موارد كاربرد آن

۴۱۰ مقاوم در برابر سايش است اما در برابر خوردگي مقاومت كمي دارد .۴۲۰ گريد مخصوص كارد و چنگال ، قابليت پوليش خوبي دارد .۴۳۰ گريد مخصوص دكوراسيون است به عناون مثال در تزئينات داخلي اتومبيل كاربرد دارد . قابليت شكل پذيري خوبي در درجه حرارت كم دارد و مقاوم در برابر خوردگي است .

خواص استنلس استيل

مقاوم در برابر خوردگي

ظاهر جذاب

مقاومت در برابر حرارت

به صورت كامل قابل بازيافت

عمر طولاني و مفيد در قياس با هزينه پرداختي

 

فولاد زنگ نزن آليا‍ژي از فولاد است كه از ۱۰٫۵ درصد يا بيشتر كروم و بيش از ۵۰ درصد آهن تشكيل شده باشد .كروم موجود در استيل باعث به وجود آمدن يك سطح سخت و يكپارچه در برابر زنگ زدگي مي شود .قابليت ضد زنگ بودن با اضافه كردن درصد بيشتر كروم و همچنين آلياژهاي ديگر نظير بهبود مي يابد .

تكنولوژي TITANIUM ION PLATING

دربها و نرده هاي طلايي , رنگ نشده و با استفاده از اين روش پيشرفته يونهاي تيتانيوم بر روي استيل قرار گرفته و رنگ آن را تغيير مي دهند . قابل توجه است كه بر خلاف نمونه هاي مشابه ديگر مادام العمر تغيير رنگ نداده و زنگ نمي زنند و دليل آن هم استفاده از همين تكنولوژي جديد مي باشد .

فولاد ضد زنگ چيست و مخترع آن چه كسي است؟

فولاد ضد زنگ به گروهي از آلياژها با پايه آهني گفته مي‌شود كه حاوي حداقل ۱۱ درصد كروم (Cr) مي‌باشد. كروم عنصري اساسي است كه با تشكيل يك فيلم اكسيد كروم در سطح فولاد آن را ضد زنگ مي‌سازد.هنگامي كه فولاد ضد زنگ بريده يا خراش داده مي‌شود، كروم موجود در سطح سريعاً اكسيد مي‌شود و فيلم اكسيد ناحيه صدمه ديده را ترميم مي‌كند. به دليل همين خاصيت خود ترميمي (خودشفايي/ Self healing) است كه فولاد را بدون زنگ (Stainless) مي‌نامند.اولين فولاد ضد زنگ به صورت آلياژ، مارتنزيتي Fe-Cr-C توسط دانشمند انگليسي به نام هاري بررلي (Harry Brearley) در ۱۹۱۲ تهيه گرديد. اولين ريخته‌گري تجارتي فولاد ضد زنگ در سال ۱۹۱۳ در شفيلد انگلستان به توليد رسيد و حق ثبت آمريكايي جهت اين اختراع در سال ۱۹۱۶ به آقاي هاري بررلي اهدا گرديد.

 فولاد آموتيت

آيا فولاد ضد زنگ، زنگ مي‌زند؟

در وا­قع اين موضوع كه فولاد ضد زنگ، زنگ نمي‌‌زند يك تصور نادرستي است. اين برداشت ناصحيح برخي موارد منجر به مشاجرات و حتي تعقيب قانوني بين كارفرمايان و پيمانكاران مي‌شود. فولادهاي ضد زنگ فقط در شرايطي خاص نظير محيط‌هاي غيرآلوده و آب شيرين يا آب دريا (به صورت جاري) بدون زنگ باقي مي‌مانند. در هواي مرطوب دريايي يا در داخل آب ساكن (راكد) فولاد ضد زنگ نوع ۳۰۴ زنگ مي‌زند، و اغلب به صورت موضعي دچار خوردگي حفره‌اي مي‌گردد. به طور كلي ماهيت محيط و تركيب شيمايي فولاد هر دو در تشكيل زنگ و خوردگي حفره‌اي فولاد ضد زنگ نقش تعيين كننده‌اي دارند.

استيل 316

دليل پاك شدن لايه كروم در عمليات حرارتي چيست؟

در عمليات حرارتي و يا جوش‌كاري، دماي فولاد ضد زنگ به حدود ۸۵۰-۵۵۰ درجه سانتيگراد مي‌رسد. كروم و كربن با يكديگر وارد واكنش مي‌شود و كاربايدكروم( Chromium Carbide)توليد مي‌گردد كه در امتداد مرز دانه‌ها رسوب مي‌كند. به همين دليل كروم موجود در منطقه اطراف مرزدانه (ناحيه مرزي) تخليه مي‌شود. ناحيه مرزي كه كروم آن تخليه شده (فقير نسبت به كروم) نسبت به ساير مناطق سالم سطح فلز كه كروم آن مناطق تخليه نشده‌اند در برابر خوردگي مقاومت كمتري دارد.

فولاد ضد زنگي را كه در ساختار بلوري آن كار بايد كروم به وجود آمده باشد “حساس شده (Sensitized)” مي‌نامند. فولاد‌هاي حساس شده نسبت به خوردگي مرزدانه‌اي يا فساد جوش بيشتر مستعد مي‌شوند.

 

استيل هاي بگير و نگير

به فولاد زنگ نزني كه خاصيت جذب توسط آهن ربا را داشته باشد بگير و به فولاد زنگ نزني كه توسط آهن ربا جذب نشود نگير مي گويند. فولاد هاي زنگ نزن سري ۳۰۰ (مانند ۳۰۴ و ۳۱۶ ) داراي كروم هستند كه منجر به نگير بودن استيل مي شوند. و اين درحالي است كه استيل هاي سري ۴۰۰ تنها داراي كروم است كه خاصيت مغناطيسي فولاد زنگ نزن را حفظ مي كند.

يكي از روش هاي تشخيص استينلس استيل از كربن استيل نيز اين مي باشد كه در صورتي كه آهن ربا به آن نچسبيد اين قطعي است كه فولاد زنگ نزن است ولي اگر آهن ربا به آن بچسبيد هنوز دليل بر تشخيص فولاد زنگ نزن از فولاد كربن دار نيست..

 استيل 431

پس براي انتخاب يك استينلس استيل مناسب كاربري بايد به موارد زيادي از جمله گريد استيل ، سطح استيل ، كاربري آن و خاصيت مغناطيسي استيل توجه كرد.

تاريخچه استيل ضد زنگ stainless steel

 

در علم فلزات ، استيل ضد زنگ (stainless steel) به اسم استيل inox steel يا inox شناخته مي شود.inox از لغت فرانسوي “inoxydable” به معني “ضد زنگ” گرفته شده است.

 قيمت فولاد ck60

استيل ضد زنگ به آساني زنگ نمي زند .پوسيدگي و يا زنگ زدگي به وسيله آب در استيل معمولي وجود دارد اما علارغم اسمش stainless steel بطور كامل مقاوم در برابر زنگ زدگي نيست ، اين فولاد براي مكانهاي كم اكسيژن مناسب است ، همچنين آليازي ديگري از استيل با نام استيل مقاوم در برابر خوردگي يا CRES وجود دارد. زماني كه جزيياتي از نوع و درجه فولاد موجود نبود. اين نوع استيل در صنايع هواپيمايي استفاده مي شد. اكنون درجه هاي مختلفي از استيل وجود دارد با نمايي زيبا و مناسب استفاده در محيط اطراف مبتني بر نياز مصرف كننده. استيل ضد زنگ يا همان stainless steel مكانهايي مصرف مي شود كه ما نياز به هر مزيت مقاومت بالا و ضد زنگ زدگي را خواستار باشيم.

استيل ضد زنگ (Stainless steel) با فولاد كربن دار و مقدار متفاوت درصد كروم عرضه مي گردد. كربن موجود در استيل اگر محافظت نشود زماني كه در مجاورت اكسيژن و رطوبت قرار بگيرد به آساني زنگ مي زد. زنگ زدگي باعث تسريع در خوردگي و زنگ زدگي مي شود و در طولاني مدت باعث پوسته پوسته شدن و پوسيدگي و خورد شدن فلز مي شود. استيل زد زنگ داراي مقدار كافي از كرم است كه به شكل يك لايه غير فعال از كرم است كه مانع از خوردگي سطح و نفوذ آن به داخل سطح فلز مي شود.

استيل 420

فولادها از نظر آلياژي به چهار گروه اصلي تقسيم مي شوند:

1- فولادهاي ساده كربني

2- فولادهاي كم آلياژ

3- فولادهاي متوسط آلياژ

4- فولادهاي پر آلياژ

در فولادهاي ساده كربني، كربن اصلي ترين عنصر آلياژي بوده و عناصري مانند منگنز و سيليسيوم و آلومينيوم به مقدار جزيي و براي گاز زدايي به آن ها اضافه مي شود. ميزان كربن اين فولادها نقش اصلي در ميزان افزايش استحكام آنها پس از عمليات حرارتي دارد.

اين فولادها به سه گروه كم كربن، كربن متوسط و پر كربن تقسم مي شوند:

1- فولادهاي كم كربن با حداكثر 0.25 درصد كربن Low Carbon Steel

2- فولاد كربن متوسط با 0.55-0.25 درصد كربن Medium carbon steel

3- فولاد پر كربن با 0.5 >درصد كربن High carbon steel

پس از فولادهاي كربني، فولادهاي كم آلياژ و متوسط آلياژ بوده كه ميزان منگنز و سيليسيوم آنها بيشتر از مقدار لازم براي اكسيژن زدايي مي باشد و عناصر ديگري مثل نيكل، كرم و موليبدن نيز به آنها اضافه شده است. عناصري مانند تيتانيوم، نيوبيوم، مس و بر نيز در صورت لزوم و به ميزان جزيي ممكن است به آنها اضافه شود. افزودن اين عناصر آلياژي به فولادها جهت بهبود عمليات حرارتي پذيري آنها و افزايش برخي خواص فيزيكي و مكانيكي مي باشد.

لازم به ذكر است كه جهت طبقه بندي فولادهاي كم آلياژ، متوسط آلياژ و پر آلياژ محدوديتي وجود نداشته و عموما به فولادهاي حاوي بيش از 10% عناصر آلياژي، فولادهاي پرآلياژ مي گويند.

 فولاد MO40

دياگرام آهن - كربن

دياگرام فازي دوتايي آهن – كربن، دياگرامي تعادلي از كربن در محلول جامد آهن است كه نشان دهنده تغييرات ساختاري آلياژهاي آهن – كربن نسبت به درجه حرارت مي باشد. اين دياگرام بر حسب درصد كربن آلياژ، درجه حرارت، سرد كردن يا گرم كردن بسيار آهسته رسم شده و به همين علت به آن دياگرام تعادلي آهن – كربن مي گويند.

از آنجايي كه آهن و كربن تشكيل يك تركيب واسطه به نام سمنتيت Fe3C مي دهد، اين دياگرام را دياگرام آهن – سمانتيت نيز مي نامند.

آهن ماده اي آلوتروپيك (چند ساختاري) بوده و در حين انجماد از حالت مذاب تا رسيدن به دماي محيط، تبديل به ساختارهاي مختلف مي شود. در نمودار آهن - كربن سمانتيت، آستنيت، لدبوريت، آهن آلفا، آهن گاما و آهن بتا ديده مي شود.

در نمودار آهن-كربن سه نوع فولاد با تركيب و ريزساختار مختلف ديده مي شود (يوتكتوئيدي، هيپويوتكتوئيدي، هايپريوتكتوئيدي) كه توضيحات آن در لينك زير به تفصيل آمده است.

 

فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني مهمترين گروه آلياژهاي مهندسي هستند. اين فولادها به علت هزينه نسبتا كم توليد و داشتن گستره وسيعي از خواص در بين مواد مهندسي در درجه اول اهميت قرار دارند. كاربرد فولادهاي ساده كربني نامحدود بوده و مي تواند شامل ورق، نوار، ميله، سيم، محصولات لوله اي، شكل هاي ساختماني، آهنگري شده، ريخته گري و ... باشد.

 

طبقه بندي فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني بسته به نوع و كاربردشان در چند سيستم مختلف دسته بندي مي شوند و دسته بندي منحصر به فردي كه در مورد تمامي فولادهاي ساده كربني به كار رود، وجود ندارد. دو سيستم مختلفي كه در اين زمينه بيشترين كاربرد را دارند عبارتند از: ASTM و AISI-SAE

 قيمت استيل 304

سيستم دسته بندي AISI-SAE براي فولادهاي ساده كربني

اين سيستم در مورد ميلگردهاي نورد سرد و نورد گرم شده، سيم ها، ميله ها و لوله هاي بدون درز و محصولات نيمه تمام براي آهنگري به كار برده مي شود. از آنجا كه در فولادهاي ساده كربني، درصد كربن نقش اصلي و تعيين كننده ميزان استحكام آنها مي باشد، در اين سيستم از درصد كربن براي شناسايي فولادهاي مختلف استفاده مي شود.

براي نامگذاري از چهار عدد استفاده شده كه دو عدد اول 10 مشخص كننده فولاد ساده كربني است. دو رقم بعدي مشخص كننده صدم درصد كربن است.

به عنوان مثال؛ عدد 1020 مشخص كننده فولاد ساده كربني با 0.2% اسمي كربن است.

 قيمت استيل 431

اثر عناصر آلياژي بر فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني ، علاوه بر كربن حاوي عناصر زير نيز مي باشند:

منگنز تا 1%

گوگرد تا 0.05%

فسفر تا 0.04%

سيليسيم تا 0.3%

 

منگنز

محدوده استفاده از منگنز در فولادهاي ساده كربني مي تواند از حداكثر 0.35% در فولاد 1005 تا حداكثر 1% در فولادهاي 1085 AISI متغير باشد. منگنز با گوگرد موجود در فولاد تركيب شده و سولفيد منگنز را ايجاد مي كند. منگنز با ريزكردن پرليت و ايجاد محلول جامد با فريت موجب افزايش استحكام تسليم فولادهاي ساده كربني مي شود.

 قيمت فولاد آموتيت

گوگرد

گوگرد مي تواند حداكثر تا 0.05% در فولاد ساده كربني وجود داشته باشد. معمولا با منگنز تركيب شده و تشكيل آخال MnS مي دهد. اگر گوگرد با آهن تركيب شود، تشكيل FeS داده كه معمولا در مرزدانه ها رسوب مي كند. از آنجايي كه FeS تركيبي سخت بوده و داراي نقطه ذوب پاييني مي باشد، لذا ممكن است در حين كارسرد و يا كارگرم فولاد ايجاد ترك كند. به همين دليل و براي جلوگيري از تشكيل اين تركيب نامطلوب مي بايست نسبت منگنز به گوگرد فولادها حدود 5 به 1 باشد.

 قيمت استيل 321

فسفر

از آنجايي كه فسفر تركيب خيلي تردي با آهن تشكيل مي دهد(Fe3P)، لذا ميزان فسفر فولادهاي كربني در حد 0.04% محدود مي باشد.

 

سيليسيم

سيليسيم به عنوان اكسيژن زدا، حين فولادسازي به مذاب اضافه شده و تشكيل آخال هاي SiO2 مي دهد. ميزان سيليسيم فولاد ساده كربني مي تواند از 0.1 تا 0.3% متغير باشد.

 فولاد CK60

در مقايسه با فولادهاي كم كربن عمليات حرارتي ناپذير كه كربني بين 0.06 تا 0.1 درصد دارند، فولادهاي دسته اول داراي سختي و استحكام بيشتري بوده ولي شكل پذيري سرد كمتري دارند. استحكام اين دسته فولادها را مي توان با عمليات حرارتي بالا برد اما اين روش اقتصادي نمي باشد. جهت افزايش سختي اين فولادها، آنها را كربوره كرده يا به طور سطحي سخت مي كنند. براي كربوره كردن معمولا فولادهاي AISI 1016,1018,1019 انتخاب شده و براي مقاطع بزرگتر، فولادهاي AISI1015,1020,1022 به كار مي رود.

فولاد VCN

دسته دوم، فولادهاي كربن متوسط، كربن بيشتري داشته و معمولا با كوئنچ و تمپر (آب دهي و برگشت)، استحكام مي يابند. اگر انتخاب محلول و دماي كوئنچ (آبدهي) مناسب باشد، مي توان محدوده وسيعي از خواص مكانيكي را بدست آورد. در بين اين سه گروه از فولادهاي ساده كربني سختي پذير، دسته دوم بيشترين و وسيع ترين كاربرد را داشته و بيشتر قطعات خودرو از اين فولادها ساخته مي شوند.

دسته سوم فولادهاي ساده كربني كه كربني بالاتر از 0.55% دارند، نسبت به فولادهاي كربن متوسط كاربرد كمتري دارند زيرا هزينه توليد و ساخت آنها گران تر بوده و قابليت جوشكاري و شكل پذيري كمتري دارند. و چون كربن بيشتري دارند در اثر فرايند آبدهي، حداكثر سختي را به دست مي آورند.

 قيمت فولاد نقره اي

فولادهاي آلياژي

اگرچه توليد فولادهاي ساده كربني ارزان مي باشد اما در كاربردهاي مختلف مهندسي، اين فولادها هميشه جوابگو نيستند. فولادهاي آلياژي اگرچه از لحاظ قيمت گران تر از فولادهاي ساده كربني هستند اما در عمل استفاده از آنها در صنعت اقتصادي تر مي باشد. عناصر آلياژي كه در توليد فولادهاي آلياژي استفاده مي شود عبارتند از: نيكل، كرم، موليبدن، منگنز، سيليسيم و واناديم. در بعضي موارد عناصري ديگري مثل كبالت، مس و سرب نيز اضافه مي شود.

استيل 410

عناصر آلياژي جهت حصول خوا ص متالورژيكي مطلوب به فولادها اضافه مي شود كه بعضي از مهم ترين آنها عبارتند از:

1- بهبود خواص مكانيكي در دماهاي مختلف

2- افزايش دماي باز پخت با حفظ استحكام و بهبود شكل پذيري

3- بهبود مقاومت به خوردگي در دماهاي بالا

و ساير موارد.

 قيمت استيل 410

طبقه بندي فولادهاي آلياژي

در تعريف كلي، فولادهاي حاوي تا 50% عناصر آلياژي را فولاد آلياژي مي گويند. اما از از نقطه نظر فني، فولاد آلياژي به فولادهاي ماشين سازي و ساختماني عمليات حرارتي پذير كه حاوي 1 تا 4 درصد عناصر آلياژي هستند، اطلاق مي شود.

اين فولادها در ايالات متحده امريكا عموما با سيستم نامگذاري AISI-SAE مشخص مي شوند. در اين سيستم براي نامگذاري هر فولاد آلياژي از يك عدد چهار رقمي استفاده شده كه دو رقم اول مشخص كننده عنصر آلياژي اصلي يا گروه عناصر آلياژي و دو رقم آخر مشخص كننده تقريبي درصد اسمي كربن در آلياژ است.

 قيمت استيل 420

كاربرد انواع مختلف فولاد

از فولادي كه تا ??? درصد كربن دارد، براي ساختن سيم، لوله و ورق فولاد استفاده مي‌شود. فولاد متوسط ??? تا ??? درصد كربن دارد و آن را براي ساختن ريل، ديگ بخار و قطعات ساختماني بكار مي‌برند. فولادي كه ??? تا ??? درصد كربن دارد، سخت است و از آن براي ساختن ابزارآلات، فنر و كارد و چنگال استفاده مي‌شود.

 

ناخالصي‌هاي آهن و توليد فولاد

آهني كه از كوره بلند خارج مي‌شود، چدن ناميده مي‌شود كه داراي مقاديري كربن، گوگرد، فسفر، سيليسيم، منگنز و ناخالصي‌هاي ديگر است. در توليد فولاد دو هدف دنبال مي‌شود:

قيمت فولاد MO40

سوزاندن ناخالصي‌هاي چدن

افزودن مقادير معين از مواد آلياژ دهنده به آهن

منگنز، فسفر و سيليسيم در چدن مذاب توسط هوا يا اكسيژن به اكسيد تبديل مي‌شوند و با كمك ذوب مناسبي تركيب شده، به صورت سرباره خارج مي‌شوند. گوگرد به صورت سولفيد وارد سرباره مي‌شود و كربن هم مي‌سوزد و مونوكسيد كربن (CO) يا دي‌اكسيد كربن (CO?) در مي‌آيد. چنانچه ناخالصي اصلي منگنز باشد، يك كمك ذوب اسيدي كه معمولاً دي‌اكسيد سيلسيم (SiO?) است، بكار مي‌برند:

(MnO + SiO? ——-> MnSiO?(l

و چنانچه ناخالصي اصلي سيلسيم يا فسفر باشد (و معمولاً چنين است)، يك كمك ذوب بازي كه معمولاً اكسيد منيزيم (MgO) يا اكسيد كلسيم (CaO) است، اضافه مي‌كنند:

(MgO + SiO? ——-> MgSiO?(l

(?MgO + P?O?? ——-> ?Mg?(PO?)?(l

 قيمت فولاد ck75

كوره توليد فولاد و جدا كردن ناخالصي‌ها

معمولاً جداره داخلي كوره‌اي را كه براي توليد فولاد بكار مي‌رود، توسط آجرهايي كه از ماده كمك ذوب ساخته شده‌اند، مي‌پوشانند. اين پوششي مقداري از اكسيدهايي را كه بايد خارج شوند، به خود جذب مي‌كند. براي جدا كردن ناخالصي‌ها، معمولاً از روش كوره باز استفاده مي‌كنند. اين كوره يك ظرف بشقاب مانند دارد كه در آن ??? تا ??? تن آهن مذاب جاي مي‌گيرد. بالاي اين ظرف، يك سقف مقعر قرار دارد كه گرما را روي سطح فلز مذاب منعكس مي‌كند. جريان شديدي از اكسيژن را از روي فلز مذاب عبور مي‌دهند تا ناخالصي‌هاي موجود در آن بسوزند.

قيمت فولاد ck45

در اين روش ناخالصيها در اثر انتقال گرما در مايع و عمل پخش به سطح مايع مي‌آيند و عمل تصفيه چند ساعت طول مي‌كشد، البته مقداري از آهن، اكسيد مي‌شود كه آن را جمع‌آوري كرده، به كوره بلند باز مي‌گردانند.

 

روش ديگر جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن

فولاد SPK

در روش ديگري كه از همين اصول شيميايي براي جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن استفاده مي‌شود، آهن مذاب را همراه آهن قراضه و كمك ذوب در كوره‌اي بشكه مانند كه گنجايش ??? تن بار را دارد، مي‌ريزند.

قيمت فولاد vcn

جريان شديدي از اكسيژن خالص را با سرعت مافوق صوت بر سطح فلز مذاب هدايت مي‌كنند و با كج كردن و چرخاندن بشكه، همواره سطح تازه‌اي از فلز مذاب را در معرض اكسيژن قرار مي‌دهند. اكسايش ناخالصي‌ها بسيار سريع صورت مي‌گيرد و وقتي محصولات گازي مانند CO? رها مي‌شوند، توده مذاب را به هم مي‌زنند، بطوري كه آهن ته ظرف، رو مي‌آيد. دماي توده مذاب، بي آنكه از گرماي خارجي استفاده شود، تقريباً به دماي جوش آهن مي‌رسد و در چنين دمايي، واكنشها فوق‌العاده سريع بوده، تمامي‌ اين فرايند، در مدت يك ساعت يا كمتر كامل مي‌شود و معمولاً محصولي يكنواخت و داراي كيفيت خوب بدست مي‌آيد.

فولاد CK 45


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۸:۰۴ توسط:sarmad موضوع:

فولاد

Image result for ‫فولاد‬‎

فولاد آلياژي (به انگليسي: Alloy steel) فولادي است كه با عنصرهاي گوناگون به صورت آلياژ درآمده، براي بهبود ويژگي‌هاي مكانيكي فولاد مي‌توان از ۱٫۰ تا ۵۰٪ از وزن آن را آلياژ كرد. آلياژهاي فولاد دو دسته‌اند: فولاد كم‌آلياژ و فولاد پُرآلياژ. تفاوت ميان اين دو، مي‌توان گفت، قراردادي است: اسميت و هاشمي تفاوت اين دو را در ۴٫۰٪ دانسته‌اند در حالي كه گروه دگرمو آن را در ۸٫۰٪ مي‌دانند.[۱][۲] در حالت كلي وقتي صحبت از «آلياژ فولاد» مي‌شود منظور فولاد كم‌آلياژ است.

فولاد تندبر

خود فولاد در واقع نوعي آلياژ است. اما تمام گونه‌هاي فولاد را آلياژ نمي‌خوانند. ساده‌ترين نوع فولاد كه تقريباً مي‌توان گفت آهن است (نزديك به ۹۹٪) خود با عنصر كربن آلياژ شده‌است (بسته به نوع فولاد از ۰٫۱٪ تا ۱٪). بنابراين منظور از آلياژ فولاد، تركيبي از فولاد، كربن و ديگر عنصرها است. عنصرهايي كه بيشتر براي اين هدف كاربرد دارند، عبارتند از: منگنز (پركاربردترين)، نيكل، كروم، موليبدن، واناديم، سيليسيم و بور. و عنصرهاي كم كاربردتر عبارتند از: آلومينيم، كبالت، مس، سريم، نيوبيم، تيتانيم، تنگستن، قلع، روي، سرب و زيركونيم.

فولاد سرد كار

از تركيب عنصرهاي بالا با فولاد و آلياژسازي، برخي ويژگي‌هاي فولاد كربن مانند مقاومت، سختي، چقرمگي، سايش، سخت شدگي و سختي در دماي بالا به گونهٔ درخور توجهي بهبود مي‌يابد. براي دستيابي به بعضي از اين ويژگي‌ها بايد عمليات حرارتي روي فلز انجام شود.

ويژگي‌هاي يادشده در بالا در كاربردهاي ويژه‌اي چون پرّه‌هاي توربين، موتور جت، فضاپيماها و رآكتورهاي هسته‌اي بسيار مورد نياز است. به دليل ويژگي‌هاي فرومغناطيس آهن، بعضي آلياژهاي فولاد و پاسخي كه اين آلياژها در محيط مغناطيسي مي‌دهند، اهميت ويژه‌اي پيدا مي‌كند. در موتورهاي الكتريكي و ترانسفورماتورها نيز چنين است.

 

فولاد كم‌آلياژ

از فولاد كم‌آلياژ بيشتر براي دستيابي به توان سخت شدگي استفاده مي‌شود. چون با رسيدن به اين ويژگي ديگر ويژگي‌هاي مكانيكي هم بهبود مي‌يابند. همچنين آن‌ها براي مقاومت در برابر خوردگي در شرايط خشن هم كاربرد دارند.[۳]

اگر درجهٔ كربن فولاد كم‌آلياژ متوسط يا بالا باشد، فرايند جوش در آن‌ها دشوار مي‌شود. با كاهش كربن و قرار دادن آن در بازهٔ ۰٫۱۰٪ تا ۰٫۳۰٪ و همچنين كاهش ديگر عنصرهاي آلياژي توان جوش پذيري و شكل‌پذيري فولاد را افزايش مي‌دهيم. چنين فولادي در ردهٔ فولاد كم‌آلياژ پراستحكام قرار مي‌گيرد.

چند مورد از فولادهاي كم‌آلياژ عبارتند از:

D6AC

300M

256A

فولاد يا پولاد (به انگليسي: Steel) آلياژي از آهن است كه بين ۰٫۰۰۲ تا ۲٫۱ درصد وزن آن كربن است. خواص فولاد به كمك تغيير در درصد كربن، عناصر آلياژي و عمليات حرارتي قابل كنترل است.

براي ساخت فولاد، دو روش عمده وجود دارد. روش اول استفاده از آهن اسفنجي و كوره‌هاي قوس الكتريكي براي ذوب آهن اسفنجي و سپس آلياژسازي است. روش دوم استفاده از آهن خام (آهن توليد شده در فرايند احياي غيرمستقيم) و سوزاندن كربن اضافي آن است. طي اين فرايند ميزان كربن آهن خام از بازهٔ ۵٫۳ تا ۶ به ۲٫۰ تا ۱٫۵ درصد وزني كاهش مي‌يابد، سپس عناصر ديگر در آن افزوده مي‌شوند تا تركيب مورد نظر بدست آيد.

استحكام فولاد با «ميزان كربن محلول» به شدت افزايش مي‌يابد اما از طرفي اين افزايش استحكام باعث كاهش قابليت جوشكاري و افزايش احتمال شكست ترد مي‌شود. استحكام فولادهاي فريتي (فرومغناطيس) رابطه معكوسي با شكل‌پذيري دارد. تلفيق استحكام و شكل‌پذيري با پايدارسازي فاز آستنيت (پارامغناطيس) در فولادهاي مدرن چندفازي قابل بهبود است.

آهن معمولاً به صورت سنگ معدني مانند مگنتيت و هماتيت در پوسته زمين يافت مي‌شود. فولاد را با سوزاندن كربن آهن خام سفيد و همجوش كردن آن با كمي كربن و اندازه كردن عنصر‌هاي ديگر در آن، به دو روش خميري كردن و ذوب كردن توليد مي‌كنند.

روش خميري

در آغاز صنعت فولادسازي، فولاد به اين روش ساخته مي‌شد. در اين روش آهن خام را در تشت كوره‌ي شعله‌اي گذاشته مي‌شود و روي آن شعله دميده مي‌شود تا مذاب شود. آهن‌خام مذاب شده به هم زده مي‌شود تا كربن آن با تماس با اكسيژن هوا بسوزد. پس از آن كه كربن آن به مقدار قابل توجهي به صورت گاز {displaystyle {ce {CO2}}} {displaystyle {ce {CO2}}}از آن جدا شد، دماي ذوب آن بالا مي‌رود و به صورت خميري درمي‌آيد. خمير فولاد به صورت تكه‌تكه با گازانبر از كوره بيرون آورده مي‌شود و با پتك روي آن مي‌كوبند تا سرباره تشكيل شده از آن جدا شود و يكپارچه شوند. سپس از فولاد بدست آمده‌استفاده مي‌شود. اين روش به دليل آن كه ظرفيت توليد كافي نداشته و فولاد به دست آمده همواره كيفيت يكسانسي نداشت ديگر مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.

روش ذوب

امروزه تقريباً تمامي فولاد جهان از طريق ذوب آهن به روش‌هاي مختلف به دست مي‌آيد. اين روش‌ها مي‌توانند شامل فولادسازي در كنورتور يا فولادسازي در كوره‌هاي EAF باشد.

در روش‌هايي كه از كنوروتور استفاده مي‌شود، آهن‌خام مذابي كه از كه فرايند كوره بلند به دست آمده‌است درون كنورتور ريخته مي‌شود تا با استفاده از دمش گاز اكسيژن كربن اضافي آن سوزانده شود. بدين ترتيب كربن فولاد به ميزان مورد نظر خواهد رسيد. سپس با اضافه كردن عناصر آلياژي به آن استحكام فولاد افزايش خواهد يافت.

در روش‌هايي كه از كوره‌هاي قوس الكتريكي استفاده مي‌كنند، ابتدا آهن اسفنجي توليد شده در فرايند احياي مستقيم درون كوره قوس الكتريكي ريخته مي‌شود تا ذوب گردد. دماي اين كوره‌ها به حدي است كه در همان ذوب اوليه فولاد با درصد كربن نسبتاً پايين توليد مي‌شود. سپس فولاد توليد شده درون كورهٔ پاتيلي ريخته مي‌شود تا در آنجا عمليات آلياژسازي انجام شود. اين عمليات شامل تنظيم كردن ميزان كربن، اضافه كردن عناصر آلياژي و يكدست‌سازي تركيب فولاد است.

پس از بدست آمدن تركيب شيميايي مورد نظر در فولاد، لازم است كه آن را به صورت مورد نياز ريخته‌گري كرد. در اكثر موارد فولاد بدست آمده به صورت تختال، تيرآهن يا ميلگرد ريختگري مداوم مي‌گردد.

فولادريزي

براي ساخت برخي قطعات فولادي كه شكل پيچيده يا تيراژ كمي دارند لازم است به صورت جداگانه ريختگري انجام شود كه در صنعت به آن فولادريزي گفته مي‌شود. فرايند ذوب‌ريزي فولاد همانند چدن‌ريزي مي‌باشد، چون فولاد مذاب هنگام سرد شدن و انجماد دچار انقباض مي‌شود، بايستي قطعات فولادي را از هر سو ۱٫۵٪ تا ۲٪ بزرگ‌تر ساخت تكه شكا پس از انجماد فولاد مذاب، تكهٔ فولادي به اندازهٔ ساخته شده درآيد.[۱]

 

فولاد ابزاري سردكار

حتي در يك بازه كوچك از غلظت‌هاي مختلف كربن و آهن كه فولاد را مي‌سازند، مي‌توان ساختارهاي ميكروسكوپي مختلف با خواصي كاملاً متفاوت ايجاد كرد. پايدارترين حالت آهن خالص در دماي اتاق معمولي ساختار مكعبي وسط-بدني (body-centered cubic) است كه alpha iron يا α-iron خوانده مي‌شود. آهن آلفا يك فلز نسبتاً نرم بوده و توان حل كردن كربن زيادي ندارد. افزودن كربن به α-iron باعث توليد فريت (ferrite) مي‌شود.[۲] در دماي ۹۱۰ درجه سلسيوس آهن خالص تبديل به ساختار مكعبي وسط-وجهي (FCC) مي‌شود كه gamma iron يا γ-iron خوانده مي‌شود. افزودن كربن به γ-iron باعث توليد آستنيت (austenite) مي‌شود.[۲]

آهنگري

آهنگري يا فورجينگ فرآيندي است كه در آن با استفاده از نيروي مكانيكي تغيرشكل لازم بر روي فولاد انجام مي‌شود. اين تغيير شكل روي فولاد مي‌تواند طي يك يا چند مرحله توسط پتك‌كاري يا پرس‌كاري انجام شود و شكل نهايي ايجاد گردد. براي افزايش قابليت شكل‌پذيري معمولاً به فولاد گرما مي‌دهند تا به حالت خميري درآيد، سپس آن را با پتك مي‌كوبند. يا چكش‌كاري مي‌كنند تا به شكل خواسته شده در آيد.[۳]

كاربرد انواع مختلف فولاد

فولاد گرم كار

 

از فولادي كه تا ۰٫۲ درصد كربن دارد، براي ساختن سيم، لوله و ورق فولاد استفاده مي‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد كربن دارد و آن را براي ساختن ريل، ديگ بخار و قطعات ساختماني بكار مي‌برند. فولادي كه ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد كربن دارد، سخت است و از آن براي ساختن ابزارآلات، فنر و كارد و چنگال استفاده مي‌شود.

ناخالصي‌هاي آهن و توليد فولاد

آهني كه از كوره بلند خارج مي‌شود، چدن ناميده مي‌شود كه داراي مقادير قابل توجهي كربن، گوگرد، فسفر، سيليسيوم مي‌باشد.

افزودن مقادير معين از مواد آلياژ دهنده به آهن

منگنز، فسفر و سيليسيم در چدن مذاب توسط هوا يا اكسيژن به اكسيد تبديل مي‌شوند و با كمك ذوب مناسبي تركيب شده، به صورت سرباره خارج مي‌شوند. گوگرد به صورت سولفيد وارد سرباره مي‌شود و كربن هم مي‌سوزد و مونوكسيد كربن (CO) يا دي‌اكسيد كربن (CO۲) در مي‌آيد. چنانچه ناخالصي اصلي منگنز باشد، يك كمك ذوب اسيدي كه معمولاً دي‌اكسيد سيلسيم (SiO۲) است، بكار مي‌برند:

فولاد قالب پلاستيك

(MnO + SiO2 ----> MnSiO3(l

و چنانچه ناخالصي اصلي سيلسيم يا فسفر باشد (و معمولاً چنين است)، يك كمك ذوب بازي كه معمولاً اكسيد منيزيم (MgO) يا اكسيد كلسيم (CaO) است، اضافه مي‌كنند:

{displaystyle {ce {MgO + SiO2 <=>> MgSiO2}}}

{displaystyle {ce {MgO + SiO2 <=>> MgSiO2}}}

{displaystyle {ce {6MgO + P4O10 <=>> 2Mg3(PO4)2}}}

{displaystyle {ce {6MgO + P4O10 <=>> 2Mg3(PO4)2}}}

كوره توليد فولاد و جدا كردن ناخالصي‌ها

معمولاً جداره داخلي كوره‌اي را كه براي توليد فولاد بكار مي‌رود، توسط آجرهايي كه از ماده كمك ذوب ساخته شده‌اند، مي‌پوشانند. اين پوششي مقداري از اكسيدهايي را كه بايد خارج شوند، به خود جذب مي‌كند. براي جدا كردن ناخالصي‌ها، معمولاً از روش كوره باز استفاده مي‌كنند. اين كوره يك ظرف بشقاب مانند دارد كه در آن ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن آهن مذاب جاي مي‌گيرد.

بالاي اين ظرف، يك سقف مقعر قرار دارد كه گرما را روي سطح فلز مذاب منعكس مي‌كند. جريان شديدي از اكسيژن را از روي فلز مذاب عبور مي‌دهند تا ناخالصي‌هاي موجود در آن بسوزند. در اين روش ناخالصيها در اثر انتقال گرما در مايع و عمل پخش به سطح مايع مي‌آيند و عمل تصفيه چند ساعت طول مي‌كشد، البته مقداري از آهن، اكسيد مي‌شود كه آن را جمع‌آوري كرده، به كوره بلند بازمي‌گردانند.

فولاد نسوز

روش ديگر جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن

در روش ديگري كه از همين اصول شيميايي براي جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن استفاده مي‌شود، آهن مذاب را همراه آهن قراضه وماده كمك ذوب در كوره‌اي بشكه مانند كه گنجايش ۳۰۰ تن بار را دارد، مي‌ريزند. جريان شديدي از اكسيژن خالص را با سرعت مافوق صوت بر سطح فلز مذاب هدايت مي‌كنند و با كج كردن و چرخاندن بشكه، همواره سطح تازه‌اي از فلز مذاب را در معرض اكسيژن قرار مي‌دهند.

اكسايش ناخالصي‌ها بسيار سريع صورت مي‌گيرد و وقتي محصولات گازي مانند CO۲ رها مي‌شوند، توده مذاب را به هم مي‌زنند، به‌طوري‌كه آهن ته ظرف، رو مي‌آيد. دماي توده مذاب، بي‌آنكه از گرماي خارجي استفاده شود، تقريباً به دماي جوش آهن مي‌رسد و در چنين دمايي، واكنش‌ها فوق‌العاده سريع بوده، تمامي اين فرايند، در مدت يك ساعت يا كمتر كامل مي‌شود و معمولاً محصولي يكنواخت و داراي كيفيت خوب بدست مي‌آيد.

تبديل آهن به فولاد آلياژي

آهن مذاب تصفيه شده را با افزودن مقدار معين كربن و فلزهاي آلياژ دهنده مثل واناديم، كروم، تيتانيم، منگنز و نيكل به فولاد تبديل مي‌كنند. فولادهاي ويژه ممكن است موليبدن، تنگستن يا فلزهاي ديگر داشته باشند. اين نوع فولادها براي مصارف خاصي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در دماي زياد، آهن و كربن با يكديگر متحد شده، كاربيد آهن ( {displaystyle {ce {Fe3C}}} {displaystyle {ce {Fe3C}}})

به نام «سمنتيت» تشكيل مي‌دهند. اين واكنش، برگشت‌پذير و گرماگير است:

{displaystyle {ce {3Fe + C + q -> Fe3C}}}

{displaystyle {ce {3Fe + C + q -> Fe3C}}}

هرگاه فولادي كه داراي سمنتيت است، به كندي سرد شود، تعادل فوق به سمت تشكيل آهن و كربن، جابجا شده، كربن به صورت پولك‌هاي گرافيت جدا مي‌شود. اين مكانيزم در چدن‌ها كه درصد كربن در آن‌ها بيشتر است، اهميت بيشتري دارد. برعكس، اگر فولاد به سرعت سرد شود، كربن عمدتاً به شكل سمنتيت باقي مي‌ماند. تجزيه سمنتيت در دماي معمولي به اندازه‌اي كند است كه عملاً انجام نمي‌گيرد. وباسرد كردن سمنتيت فولاد را به وجود مي‌آورند.

توليد فولاد در ايران

ظرفيت توليد فولاد در ايران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۲۱٫۴ درصدي نسبت به سال ۲۰۱۶ از ۱۷٫۹ ميليون تن به حدود ۲۱٫۷ ميليون تن در سال رسيده‌است. با اين افزايش ظرفيت ايران را در جايگاه چهاردهم كشورهاي توليدكننده فولاد قرار گرفته‌است. ايران قصد دارد در افق ۱۴۰۴ اين رقم را به ۵۵ ميليون تن در سال برساند.[۵]

در كشور ايران از روش‌هاي احياي مستقيم و كوره بلند براي توليد فولاد استفاده مي‌شود.

 

فولادهاي استاندارد

فولادهاي متداول داراي كربن با درصد وزني حدود چند هزارم درصد تا يك درصد مي‌باشند. همچنين تمامي فولادها مقادير متغيري از عناصر ديگر بخصوص منگنز را دارا مي‌باشند. منگنز علاوه بر كاهش اكسيژن مذاب، توانايي كار گرم فولاد را نيز افزايش مي‌دهد. سيليسيم، فسفر و سولفور نيز همواره، در اندازه‌هايي گرچه كوچك، وجود دارند. مواد ديگر نيز مي‌توانند در مقادير بسيار كم به علل مختلف همچون طبيعت فرايند توليد فولاد يا ايجاد خواص مطلوب وجود داشته باشند.

فولادها مي‌توانند به صورت ريخته، شمش يا مي‌توان با گرم كردن مجدد، بر روي آن كار گرم با استفاده از يكي از روشهاي نورد، اكستروژن، فورج يا ديگر روش‌هاي ديگر توليد شكل داده شود. براي كاربردهاي مهندسي فولادهاي شكل داده شده، با داشتن فرم، كيفيت سطحي، استحكام و دماي كاري متنوع، بيشترين مواد مورد استفاده هستند.

 

خلاصه اي درباره فولادها

فولادها را مي توان به روش زير تقيسم بندي كرد:

فولاد بلبرينگ

فولادهاي ساختماني عمومي

منظور از اين فولادها طبق DIN 17 100 فولادهايي هستند كه عمليات حرارتي

براي آن ها پيش بيني نشده است. مهمترين مشخصه اين فولادها خواص

مكانيكي ( مثلا استحكام ، تنش تسليم و ازذياد طول نسبي ) ، گروه كيفي و

ويژگي آن ها جهت شكل دادنه مي باشد.

حداقل استحكام كششي از ۳۱۰ N / MM2 براي فولاد sT 33 تا ۶۹۰ N/ mm2

براي فولاد St 70-2 مي باشد.

قيمت فولاد سردكار

تنش تسليم بستگي به ضخامت محصول دارد. مثلا در فولاد ساختماني

St50-2 با ضخامت ۱۶mm تنش تسليم ۲۹۵ N/mm2 و در ضخامت ۶۰-۸۰mm

فقط ۲۶۵ N/mm2 است.

ازدياد طول نسبي با افزايش استحكام كاهش مي يابد، يعني فولاد شكننده

مي شود.

فولاد St37-2 و St70-2 به ترتيب داراي ۲۵% و ۱۰% ازدياد طول نسبي است.

كاربرد

فولادهاي ساختماني عمومي براي قطعاتي استفاده مي شود كه تحت

سايش نبوده و نباز به سختكاري ندارد.مثلا دنباله قالب،پشت بندها،دسته ها

و غيره.

فولاد ياتاقان

ورق ها و تسمه ها از فولاد غيرآلياژي و نرم و غالبا به روش نورد سرد توليد

مي شود. در ضخامت هاي ۰٫۵-۳ mm (كه ورق ظريف ناميده مي شود) براي

شكل دادن (مثلا كشش عميق) به كار مي رود. بسته به كاربرد بعدي ، ورق

ظريف از نظر نوع سطح و ظاهر و گروه كيفي تقسيم بندي مي شود.

قيمت فولاد تندبر

فولادهاي خوش تراش (اتومات)

فولادهاي خوش تراش فولادهاي كيفي غيرآلياژي يا كم آلياژ هستند كه مقدار

گوگرد و فسفر يا منگنز و يا افزوده سرب بالايي دارند.

اين فولادها اكثرا براي قطعات سري سازي (توليد انبوه) روي دستگاه هاي

تراش اتومات به كار مي رود. افزوده هاي آلياژي، گوگرد يا سرب باعث خرد

شدن براده ها شده كه نتيجتا موجب افزايش سرعت براده برداري مي شود.

فولادهاي كربوره

فولادهاي كربوره براي اجزايي به كار مي رود كه بيشتر تحت سايش و خمش

قرار مي گيرد،بدين جهت بايد سطحي سخت و مقاوم به سايش و مغزي نرم

چقرمه با استحكام بالا داشته باشد. فولادهاي كربوره به دو نوع فولاد كربوره

غيرآلياژي با مقدار كربن كمتر از ۰٫۲% (مثلا CK 15، CK 10، C 15 و C 10) و

فولاد كربوره آلياژي؛ آغلياژسازي با منگنز، كرم، موليبدن يا نيكل

(مثلا ۱۶ MnCr 5، ۲۰ CrMo 4، ۲۲ CrMoS 35) تقسيم بندي مي شود.

فولادهاي كربوره آلياژي استحكام كششي بالايي دارد. مثلا فولاد ۱۶ MnCr 5

داراي استحكام كششي ۷۸۰-۱۰۸۰ N/mm2 است در صورتيكه اين مقدار در

فولاد كربوره غير آلياژي C10 برابر ۴۹۰-۶۳۰ N/mm2 است.

فولادهاي بهسازي

فولادهاي بهسازي براي اجزايي به كار مي رود كه تحت بارگزاري هاي شديد

كششي، خمشي و پيچشي از نوع بارهاي ناگهاني است.با عمليات حرارتي

ويژه اي اين فولادها داراي استحكام كششي خيلي بالا و چقرمگي (قابليت

جذب انرژي) بالا مي گردد.

فولاد بهسازي غير آلياژي براي اجزايي با استحكام پايين و سطح مقطع كوچك

(مثلا C 60، CK 45، C35) و فولادهاي بهسازي آلياژي كرم، موليبدن، نيكل و

واناديوم براي اجزاء تحت بارگذاري بالا با سطح مقطع بزرگ

(مثلا ۳۴ CrNiMo 6، ۴۲ CrMo 4، ۳۸ Cr 2) به كار مي رود.

استحكام كششي مي تواند تا حدود ۱۳۰۰ N/mm 2 افزايش يابد، در صورتي

كه ازدياد طول نسبي مربوطه ۹% مي باشد.

فولادهاي بهسازي:

⇐ در وضعيت بهسازي شده با حرف V

⇐ در وضعيت بازپخت نرمال شده با حرف N

⇐ در وضعيت بازپخت نرم شده با حرف G

⇐ در وضعيت عمليات حرارتي شده جهت ماشينكاري بهتر با حرف B مشخص

مي شود.

قيمت فولاد ياتاقان

فولاد نيتروره

فولادهاي نيتروره براي اجزايي كه خاصه تحت بارهاي سايشي و بالاي متغير

قرار دادند و نيز با توجه به اينكه در عمليات حرارتي تقريبا نبايد از نظر ابعادي

تغيير كند و يا دچار تابيدگي شود به كار مي رود. با نفوذ نيتروژن به سطح

قطعه كار لايه ضدسايش ويژه نيتريد آهن به وجود مي آيد.

فولادهاي نيتروره فولادهاي كم آلياژي مي باشند كه نيتريد ساز آن ها عناصر

آلومينيم، كرم و واناديوم است. (مثلا ۳۱ CrMo، ۲۱ G يا ۳۴ CrAIMo 5 V)

البته فولادهاي كربوره، بهسازي كم آلياژ، چدن خاكستري گرافيت ورقه اي

و گرافيت كروي و نيز فولادهاي گرم كار و سردكار قابل نيتروره كردن مي باشد.

فولادهاي ويژه

اين فولادها شامل فولادهاي فنر (مثلا C 75 ; 66 Si 7)، فولادهاي مقاوم به

دماي بالا (مثلا X 4 NiCrTi 25 15)، فولادهاي نسوز (مثلا X15 CrNiSi 25 20)

، فوالادهاي زنگ نزن (مثلا X 5 CrNi 18 8) و فولادهاي نگير (غيرمغناطيسي)

(مثلا X 40 MnCr 18) مي باشد.

فولادهاي ابزاري غيرآلياژي

فولادهاي ابزاري غيرآلياژي جهت ساخت ابزارهايي استفاده مي شود كه

تحت تنش حرارتي بالا قرار نمي گيرد . اين فولادها سختي مغزي يا عمقي

ندارد و سختي بالاي سطحي خود را در دماي حدود ۲۰۰C از دست مي دهد.

بارهاي سنگين به واسطه مغز چقرمه آن تحمل مي شود. مقدار كربن اين

فولادها ۰٫۵ – ۱٫۵ % است . هر قدر مقدار كربن بالا باشد به همان ميزان

حداكثر سختي پذيري بيشتر مي شود . عناصر آلياژي Cr، W، Mn، Mo و Ni

باعث مي شود كه اين فولادها حتي در مقاطع بزرگ سختكاري مغزي شده

دچار تابيدگي شديد نگردند.

فولادهاي سردكار

فولادهاي سردكار قبل از هر چيزي بايد مقاومت سايشي بالا و نيز استحكام

فشاري _ و چقرمگي _ بالا داشته باشد. در حالت بازپخت شده قابليت

ماشينكاري خوبي دارد و هنگام عمليات حرارتي كمتر دچار تغيير ابعادي و

تابيدگي مي شود.

فولادهاي گرم كار

استحكام، سختي و مقاومت به سايش فولادهاي گرم كار حتي در دماهاي

بالا فقط خيلي كم تغيير مي كند. اين ويژگي ها و نيز افزايش _ استحكام

گرمايي ، _ چقرمگي گرمايي،_ مقاومت برگشت و _ مقاومت نوسانات دما

به واسطه عناصر آلياژي كرم، واناديم، تنگستن، نيكل و موليبدن مي باشد.

قيمت فولاد نسوز

همه چيز درباره فولاد

فولاد يا پولاد به آلياژهاي آهن كه بين 25 0/۰ تا حدود ۲ درصد كربن دارند گفته مي شود، فولادهاي آلياژي غالبا با فلزهاي ديگري نيز همراهند. خواص فولاد به درصد كربن موجود در آن، عمليات حرارتي انجام شده بر روي آن و فلزهاي آلياژ دهنده موجود در آن بستگي دارد.

 قيمت فولاد قالب سازي

براي ساختن سيم، لوله و ورق از فولاد استفاده مي‌شود.

فولاد مقاوم به حرارت

فولاد متوسط ۲/0 تا ۶/0 درصد كربن دارد و آن را براي ساختن ريل، ديگ بخار و قطعات ساختماني بكار مي‌برند.

فولاد سخت ۶/0 تا 5/1

درصد كربن دارد، و از آن براي ساختن ابزارآلات، فنر و كارد و چنگال استفاده مي‌شود.

آهني كه از كوره بلند خارج مي‌شود، چدن ناميده مي‌شود كه داراي مقاديري كربن، گوگرد، فسفر، سيليسيم، منگنز و ناخالصي‌هاي ديگر است. در توليد فولاد دو هدف دنبال مي‌شود:

1. سوزاندن ناخالصي‌هاي چدن

2. افزودن مقادير معين از مواد آلياژ دهنده به آهن .

 قيمت فولاد فنر

فولادها از نظر آلياژي به چهار گروه اصلي تقسيم مي شوند:

1- فولادهاي ساده كربني

2- فولادهاي كم آلياژ

3- فولادهاي متوسط آلياژ

4- فولادهاي پر آلياژ

در فولادهاي ساده كربني، كربن اصلي ترين عنصر آلياژي بوده و عناصري مانند منگنز و سيليسيوم و آلومينيوم به مقدار جزيي و براي گاز زدايي به آن ها اضافه مي شود. ميزان كربن اين فولادها نقش اصلي در ميزان افزايش استحكام آنها پس از عمليات حرارتي دارد.

اين فولادها به سه گروه كم كربن، كربن متوسط و پر كربن تقسم مي شوند:

1- فولادهاي كم كربن با حداكثر 0.25 درصد كربن Low Carbon Steel

2- فولاد كربن متوسط با 0.55-0.25 درصد كربن Medium carbon steel

3- فولاد پر كربن با 0.5 >درصد كربن High carbon steel

پس از فولادهاي كربني، فولادهاي كم آلياژ و متوسط آلياژ بوده كه ميزان منگنز و سيليسيوم آنها بيشتر از مقدار لازم براي اكسيژن زدايي مي باشد و عناصر ديگري مثل نيكل، كرم و موليبدن نيز به آنها اضافه شده است. عناصري مانند تيتانيوم، نيوبيوم، مس و بر نيز در صورت لزوم و به ميزان جزيي ممكن است به آنها اضافه شود. افزودن اين عناصر آلياژي به فولادها جهت بهبود عمليات حرارتي پذيري آنها و افزايش برخي خواص فيزيكي و مكانيكي مي باشد.

فولاد فنر

لازم به ذكر است كه جهت طبقه بندي فولادهاي كم آلياژ، متوسط آلياژ و پر آلياژ محدوديتي وجود نداشته و عموما به فولادهاي حاوي بيش از 10% عناصر آلياژي، فولادهاي پرآلياژ مي گويند.

 

دياگرام آهن - كربن

دياگرام فازي دوتايي آهن – كربن، دياگرامي تعادلي از كربن در محلول جامد آهن است كه نشان دهنده تغييرات ساختاري آلياژهاي آهن – كربن نسبت به درجه حرارت مي باشد. اين دياگرام بر حسب درصد كربن آلياژ، درجه حرارت، سرد كردن يا گرم كردن بسيار آهسته رسم شده و به همين علت به آن دياگرام تعادلي آهن – كربن مي گويند.

از آنجايي كه آهن و كربن تشكيل يك تركيب واسطه به نام سمنتيت Fe3C مي دهد، اين دياگرام را دياگرام آهن – سمانتيت نيز مي نامند.

آهن ماده اي آلوتروپيك (چند ساختاري) بوده و در حين انجماد از حالت مذاب تا رسيدن به دماي محيط، تبديل به ساختارهاي مختلف مي شود. در نمودار آهن - كربن سمانتيت، آستنيت، لدبوريت، آهن آلفا، آهن گاما و آهن بتا ديده مي شود.

در نمودار آهن-كربن سه نوع فولاد با تركيب و ريزساختار مختلف ديده مي شود (يوتكتوئيدي، هيپويوتكتوئيدي، هايپريوتكتوئيدي) كه توضيحات آن در لينك زير به تفصيل آمده است.

 

فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني مهمترين گروه آلياژهاي مهندسي هستند. اين فولادها به علت هزينه نسبتا كم توليد و داشتن گستره وسيعي از خواص در بين مواد مهندسي در درجه اول اهميت قرار دارند. كاربرد فولادهاي ساده كربني نامحدود بوده و مي تواند شامل ورق، نوار، ميله، سيم، محصولات لوله اي، شكل هاي ساختماني، آهنگري شده، ريخته گري و ... باشد.

 

طبقه بندي فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني بسته به نوع و كاربردشان در چند سيستم مختلف دسته بندي مي شوند و دسته بندي منحصر به فردي كه در مورد تمامي فولادهاي ساده كربني به كار رود، وجود ندارد. دو سيستم مختلفي كه در اين زمينه بيشترين كاربرد را دارند عبارتند از: ASTM و AISI-SAE

 

سيستم دسته بندي AISI-SAE براي فولادهاي ساده كربني

اين سيستم در مورد ميلگردهاي نورد سرد و نورد گرم شده، سيم ها، ميله ها و لوله هاي بدون درز و محصولات نيمه تمام براي آهنگري به كار برده مي شود. از آنجا كه در فولادهاي ساده كربني، درصد كربن نقش اصلي و تعيين كننده ميزان استحكام آنها مي باشد، در اين سيستم از درصد كربن براي شناسايي فولادهاي مختلف استفاده مي شود.

براي نامگذاري از چهار عدد استفاده شده كه دو عدد اول 10 مشخص كننده فولاد ساده كربني است. دو رقم بعدي مشخص كننده صدم درصد كربن است.

به عنوان مثال؛ عدد 1020 مشخص كننده فولاد ساده كربني با 0.2% اسمي كربن است.

 

اثر عناصر آلياژي بر فولادهاي ساده كربني

فولادهاي ساده كربني ، علاوه بر كربن حاوي عناصر زير نيز مي باشند:

منگنز تا 1%

گوگرد تا 0.05%

فسفر تا 0.04%

سيليسيم تا 0.3%

 

منگنز

محدوده استفاده از منگنز در فولادهاي ساده كربني مي تواند از حداكثر 0.35% در فولاد 1005 تا حداكثر 1% در فولادهاي 1085 AISI متغير باشد. منگنز با گوگرد موجود در فولاد تركيب شده و سولفيد منگنز را ايجاد مي كند. منگنز با ريزكردن پرليت و ايجاد محلول جامد با فريت موجب افزايش استحكام تسليم فولادهاي ساده كربني مي شود.

 فولاد خشكه هوايي

گوگرد

گوگرد مي تواند حداكثر تا 0.05% در فولاد ساده كربني وجود داشته باشد. معمولا با منگنز تركيب شده و تشكيل آخال MnS مي دهد. اگر گوگرد با آهن تركيب شود، تشكيل FeS داده كه معمولا در مرزدانه ها رسوب مي كند. از آنجايي كه FeS تركيبي سخت بوده و داراي نقطه ذوب پاييني مي باشد، لذا ممكن است در حين كارسرد و يا كارگرم فولاد ايجاد ترك كند. به همين دليل و براي جلوگيري از تشكيل اين تركيب نامطلوب مي بايست نسبت منگنز به گوگرد فولادها حدود 5 به 1 باشد.

 فولاد سمانته

فسفر

از آنجايي كه فسفر تركيب خيلي تردي با آهن تشكيل مي دهد(Fe3P)، لذا ميزان فسفر فولادهاي كربني در حد 0.04% محدود مي باشد.

 

سيليسيم

سيليسيم به عنوان اكسيژن زدا، حين فولادسازي به مذاب اضافه شده و تشكيل آخال هاي SiO2 مي دهد. ميزان سيليسيم فولاد ساده كربني مي تواند از 0.1 تا 0.3% متغير باشد.

 

در مقايسه با فولادهاي كم كربن عمليات حرارتي ناپذير كه كربني بين 0.06 تا 0.1 درصد دارند، فولادهاي دسته اول داراي سختي و استحكام بيشتري بوده ولي شكل پذيري سرد كمتري دارند. استحكام اين دسته فولادها را مي توان با عمليات حرارتي بالا برد اما اين روش اقتصادي نمي باشد. جهت افزايش سختي اين فولادها، آنها را كربوره كرده يا به طور سطحي سخت مي كنند. براي كربوره كردن معمولا فولادهاي AISI 1016,1018,1019 انتخاب شده و براي مقاطع بزرگتر، فولادهاي AISI1015,1020,1022 به كار مي رود.

قيمت فولاد سمانته

دسته دوم، فولادهاي كربن متوسط، كربن بيشتري داشته و معمولا با كوئنچ و تمپر (آب دهي و برگشت)، استحكام مي يابند. اگر انتخاب محلول و دماي كوئنچ (آبدهي) مناسب باشد، مي توان محدوده وسيعي از خواص مكانيكي را بدست آورد. در بين اين سه گروه از فولادهاي ساده كربني سختي پذير، دسته دوم بيشترين و وسيع ترين كاربرد را داشته و بيشتر قطعات خودرو از اين فولادها ساخته مي شوند.

فولاد ضد زنگ

دسته سوم فولادهاي ساده كربني كه كربني بالاتر از 0.55% دارند، نسبت به فولادهاي كربن متوسط كاربرد كمتري دارند زيرا هزينه توليد و ساخت آنها گران تر بوده و قابليت جوشكاري و شكل پذيري كمتري دارند. و چون كربن بيشتري دارند در اثر فرايند آبدهي، حداكثر سختي را به دست مي آورند.

 استيل نسوز

فولادهاي آلياژي

اگرچه توليد فولادهاي ساده كربني ارزان مي باشد اما در كاربردهاي مختلف مهندسي، اين فولادها هميشه جوابگو نيستند. فولادهاي آلياژي اگرچه از لحاظ قيمت گران تر از فولادهاي ساده كربني هستند اما در عمل استفاده از آنها در صنعت اقتصادي تر مي باشد.

قيمت فولاد ضد زنگ

عناصر آلياژي كه در توليد فولادهاي آلياژي استفاده مي شود عبارتند از: نيكل، كرم، موليبدن، منگنز، سيليسيم و واناديم. در بعضي موارد عناصري ديگري مثل كبالت، مس و سرب نيز اضافه مي شود.

فولاد نيتراته

عناصر آلياژي جهت حصول خوا ص متالورژيكي مطلوب به فولادها اضافه مي شود كه بعضي از مهم ترين آنها عبارتند از:

1- بهبود خواص مكانيكي در دماهاي مختلف

2- افزايش دماي باز پخت با حفظ استحكام و بهبود شكل پذيري

3- بهبود مقاومت به خوردگي در دماهاي بالا

و ساير موارد.

 قيمت فولاد قالب پلاستيك

طبقه بندي فولادهاي آلياژي

در تعريف كلي، فولادهاي حاوي تا 50% عناصر آلياژي را فولاد آلياژي مي گويند. اما از از نقطه نظر فني، فولاد آلياژي به فولادهاي ماشين سازي و ساختماني عمليات حرارتي پذير كه حاوي 1 تا 4 درصد عناصر آلياژي هستند، اطلاق مي شود.

اين فولادها در ايالات متحده امريكا عموما با سيستم نامگذاري AISI-SAE مشخص مي شوند. در اين سيستم براي نامگذاري هر فولاد آلياژي از يك عدد چهار رقمي استفاده شده كه دو رقم اول مشخص كننده عنصر آلياژي اصلي يا گروه عناصر آلياژي و دو رقم آخر مشخص كننده تقريبي درصد اسمي كربن در آلياژ است.

 فولاد خوش تراش

كاربرد انواع مختلف فولاد

از فولادي كه تا ۰٫۲ درصد كربن دارد، براي ساختن سيم، لوله و ورق فولاد استفاده مي‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد كربن دارد و آن را براي ساختن ريل، ديگ بخار و قطعات ساختماني بكار مي‌برند. فولادي كه ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد كربن دارد، سخت است و از آن براي ساختن ابزارآلات، فنر و كارد و چنگال استفاده مي‌شود.

 فولاد زنگ نزن

ناخالصي‌هاي آهن و توليد فولاد

آهني كه از كوره بلند خارج مي‌شود، چدن ناميده مي‌شود كه داراي مقاديري كربن، گوگرد، فسفر، سيليسيم، منگنز و ناخالصي‌هاي ديگر است. در توليد فولاد دو هدف دنبال مي‌شود:

فروش فولاد نيتراته

سوزاندن ناخالصي‌هاي چدن

افزودن مقادير معين از مواد آلياژ دهنده به آهن

منگنز، فسفر و سيليسيم در چدن مذاب توسط هوا يا اكسيژن به اكسيد تبديل مي‌شوند و با كمك ذوب مناسبي تركيب شده، به صورت سرباره خارج مي‌شوند. گوگرد به صورت سولفيد وارد سرباره مي‌شود و كربن هم مي‌سوزد و مونوكسيد كربن (CO) يا دي‌اكسيد كربن (CO۲) در مي‌آيد. چنانچه ناخالصي اصلي منگنز باشد، يك كمك ذوب اسيدي كه معمولاً دي‌اكسيد سيلسيم (SiO۲) است، بكار مي‌برند:

فولاد اتومات

(MnO + SiO۲ ——-> MnSiO۳(l

و چنانچه ناخالصي اصلي سيلسيم يا فسفر باشد (و معمولاً چنين است)، يك كمك ذوب بازي كه معمولاً اكسيد منيزيم (MgO) يا اكسيد كلسيم (CaO) است، اضافه مي‌كنند:

(MgO + SiO۲ ——-> MgSiO۲(l

(۶MgO + P۴O۱۰ ——-> ۲Mg۳(PO۴)۲(l

 قيمت فولاد اتومات

كوره توليد فولاد و جدا كردن ناخالصي‌ها

معمولاً جداره داخلي كوره‌اي را كه براي توليد فولاد بكار مي‌رود، توسط آجرهايي كه از ماده كمك ذوب ساخته شده‌اند، مي‌پوشانند.

قيمت فولاد عمليات حرارتي پذير

اين پوششي مقداري از اكسيدهايي را كه بايد خارج شوند، به خود جذب مي‌كند. براي جدا كردن ناخالصي‌ها، معمولاً از روش كوره باز استفاده مي‌كنند. اين كوره يك ظرف بشقاب مانند دارد كه در آن ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن آهن مذاب جاي مي‌گيرد. بالاي اين ظرف، يك سقف مقعر قرار دارد كه گرما را روي سطح فلز مذاب منعكس مي‌كند. جريان شديدي از اكسيژن را از روي فلز مذاب عبور مي‌دهند تا ناخالصي‌هاي موجود در آن بسوزند. در اين روش ناخالصيها در اثر انتقال گرما در مايع و عمل پخش به سطح مايع مي‌آيند و عمل تصفيه چند ساعت طول مي‌كشد، البته مقداري از آهن، اكسيد مي‌شود كه آن را جمع‌آوري كرده، به كوره بلند باز مي‌گردانند.

 فولاد عمليات حرارتي پذير

روش ديگر جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن

در روش ديگري كه از همين اصول شيميايي براي جدا كردن ناخالصي‌ها از آهن استفاده مي‌شود، آهن مذاب را همراه آهن قراضه و كمك ذوب در كوره‌اي بشكه مانند كه گنجايش ۳۰۰ تن بار را دارد، مي‌ريزند. جريان شديدي از اكسيژن خالص را با سرعت مافوق صوت بر سطح فلز مذاب هدايت مي‌كنند و با كج كردن و چرخاندن بشكه، همواره سطح تازه‌اي از فلز مذاب را در معرض اكسيژن قرار مي‌دهند. اكسايش ناخالصي‌ها بسيار سريع صورت مي‌گيرد و وقتي محصولات گازي مانند CO۲ رها مي‌شوند، توده مذاب را به هم مي‌زنند، بطوري كه آهن ته ظرف، رو مي‌آيد. دماي توده مذاب، بي آنكه از گرماي خارجي استفاده شود، تقريباً به دماي جوش آهن مي‌رسد و در چنين دمايي، واكنشها فوق‌العاده سريع بوده، تمامي‌ اين فرايند، در مدت يك ساعت يا كمتر كامل مي‌شود و معمولاً محصولي يكنواخت و داراي كيفيت خوب بدست مي‌آيد.

 قيمت فولاد نيتراته


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۳:۵۶ توسط:sarmad موضوع:

ميلگرد

Image result for ‫ميلگرد‬‎

ميلگرد، به فولادي كه در بتن براي جبران مقاومت كششي پايين آن مورد استفاده گفته مي شود .نام ديگر ميلگرد آرماتور مي باشد.از آنجايي كه فولاد به كار رفته در سازه هاي بتن آرمه به شكل سيم يا آرماتور مي‌باشد، با آن فولاد ميلگرد گفته مي شود.

قيمت پروفيل

البته به غير از ميلگرد از مصالح ديگري جهت مستحكم كردن بتن از جمله نيمرخ‌هاي شكل، ناوداني و يا قوطي نيز استفاده مي‌شود.

قيمت ورق

استاندارد ميلگرد ايران

استانداردهاي توليد فولاد ميلگرد در كشورهاي مختلف متفاوت است .در هر استاندارد طبقه بندي مشخصي براي خواص مكانيكي فولاد ها دارد . در ايران كارخانه ي ذوب آهن توليد كننده ي عمده ي فولاد آرماتور ايران مي باشد كه ميلگرد توليدي توسط اين كارخانه مطابق با استاندارد روسي است .

طبق استاندارد روسي فولاد توليدي به سه گروه تقسيم مي شوند كه عبارتند از :

فولاد A-1

اين نوع ميلگرد صاف و داراي مقاومت تسليم ۲۳۰۰ سانتي متر مربع و مقاومت كششي ۳۸۰۰ بر سانتي متر مربع مي باشد

پروفيل

فولاد A-2

۲ اين نوع ميلگرد آجدار و داراي مقاومت تسليم ۳۰۰۰ سانتي متر مربع و مقاومت كششي ۵۰۰۰ بر سانتي متر مربع مي باشد

فولاد A-3

اين نوع ميلگرد آجدار و داراي مقاومت تسليم ۴۰۰۰ سانتي متر مربع و مقاومت كششي ۶۰۰۰ بر سانتي متر مربع مي باشد

قيمت ورق سياه

آرماتور ها داراي قطرهاي مختلفي با توجه به نوع استاندارد آنها هستند . ميلگرد روسي توليد ذوب آهن تا قطر ۴۰ ميليمتر نيز ساخته مي شود

روش هاي توليد ميلگرد

آرماتور با استاندارد هاي مختلفي در دنيا توليد مي شود.در استانداردهاي معتبربا توجه به شرايط آب و هوايي هر منطقه فرآيند هاي توليد با توجه به پارامترهاي مختلف كنترل مي شود.

ميلگرد ترمكس

براي توليد ميلگرد ترمكس ، شمش فولادي داراي كلاس آناليز شيميائي پائينتري است و براي رسيدن به مقاومت استاندارد مورد نيازميلگرد توليدي كه داراي دماي بالايي است را از داخل لوله هاي آب عبور داده و به صورت ناگهاني خنك مي شود.در اين حالت سطح ميلگرد تا عمق مشخصي داراي مقاومت بالاتر( مثلاً ۴۰۰ ) مي باشد اما مغز ميلگرد داراي مقاومت پائينتري ( مثلاً حدود ۳۴۰ ) مي باشد

آلياژسازي

در روش آلياژسازي شده ، فولاد مورد نياز براي توليد ميلگرد، در فرآيند ساخت فولاد، از طريق اضافه نمودن فروآلياژها ساخته شده و شمش توليدي در فرآيند نورد به شكل مورد نظر درآمده و سپس در فضاي آزاد و به مرور خنك مي شود.آرماتور توليد شده در اين حالت از سطح بيروني تا مركز آن داراي خواص مكانيكي و مشخصات شيميائي يكسان است كه در مواقع زلزله و فشار مقاومت يكنواخت و مناسبتري را از خود نشان مي دهد

قيمت تيرآهن

به صورت كلي قيمت تمام شده ميلگردهاي آلياژسازي به دليل فرايند توليد و مواد اوليه به كار رفته، شده بالاتر از ترمكسي مي باشد.

ميلگرد مصرفي در كشوهاي ديگر

كشورهاي اروپائي كه عمدتا كشورهاي زلزله خيزي نبوده و از نظر زلزله خيزي در منطقه ي امن جغرافيايي قرار دارند، از روش حرارتي (ترمكس ) براي توليد آرماتور استفاده ميكنند.از اين رو آناليز شيميايي متناسب با روش ترمكس براي توليد ميلگرد در نظر ميگيرند.

قيمت روز ميلگرد در بازار

در كشور زلزله خيز ژاپن ، استاندارد توليد ميلگرد JIS مي باشد . در ژاپن از روش توليدي آلياژي استفاده كرده و از روش حرارتي (ترمكس ) براي توليد ميلگرد استفاده نمي شود.

ميلگرد مصرفي در ايران

در استاندارد ملي ايران به شماره ۳۱۳۲ كه از چندين استاندارد مرجع اروپايي EN , DIN, و ژاپن JIS و آمريكاASTM و ISO ساخته شده است، به هر دو روش ساخته مي شود، ولي بديل ضريب امنيت بالاي مصرف در بند ۱۳ استاندارد ( نشانه گذاري ) توليد كنندگان بايد نحوه ي فرآيند توليد ميلگرد را به مصرف كننده اطلاع دهد

صادرات ميلگرد

براي شناسايي روش توليد بايد بر روي پلاك الصاقي روش توليد به صورت ترمكس يا آلياژي حك شده و مقطع شاخه هاي اين محصول به رنگ هاي از قبل تعريف شد اي رنگ آميزي شود.همچينن به طور مثال براي روش ترمكس بايد در گواهينامه فني فرآيند توليد به وسيله ي خنك كاري و برگشت محصول ثبت شود

قوطي

بر اساس استاندارد ملي ايران انجام عمليات جوشكاري بر روي اين نوع آرماتور ها مجاز نمي باشد

انواع ميلگرد و تفاوت آنها

به طور كلي بتن فوق العاده مستحكم است و به همين دليل براي خورد كردن بتن نيروي بسيار زيادي احتياج داريم . ولي بتن از نظر قابليت كششي نسبتا ضعيف است وبنابر اين براي ترك خوردن بتن به وسيله ي خم يا پيچش نيروي خيلي كمتري نسبت به خورد شدن مستقيم بتن احتياج داريم.

قيمت نبشي

به همين دليل از آرماتور براي افزايش قدرت كششي بتن استفاده مي كنند ترك ميخورد قابليت كششي نسبتا ضعيفي دارد و نيروي كمتري براي ترك انداختن روي بتن به وسيله خم يا پيچش لازم است تا اينكه مستقيما بخواهيم خردش كنيم. براي افزايش قدرت كششي بتن از آرماتور استفاده مي‌شود.

آرماتور در طول و قطرهاي مختلفي موجود اند كه هر كدام از اين ارماتور ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اما تنها ۶ نوع آن رايج وجود دارد:

اروپايي ( آلياژ كربن، منگنز ، سيليكون و غيره)

فولاد كربن (ميلگرد سياه عادي)

گالوانيزه

روكش اپوكسي

فايبرگلاس

فولاد استنلس

اروپايي

ناوداني

كشورهاي اروپائي كه عمدتا كشورهاي زلزله خيزي نبوده و از نظر زلزله خيزي در منطقه ي امن جغرافيايي قرار دارند، از روش حرارتي (ترمكس ) براي توليد ميلگرد استفاده ميكنند.از اين رو آناليز شيميايي متناسب با روش ترمكس براي توليد ميلگرد در نظر ميگيرند.

فولاد كربن

ميلگرد سياه پر استفاده ترين ميلگرد مي باشد .اين ميلگرد داراي ميزان استحكام كششي خوبي ميباشد يكي از عيب هاي آرماتور سياه زنگ زدن است .ميلگرد سياه بعد از زنگ زدن موجب ترك خوردگي بتن اطرافش مي شود و مي شكند .

روكش اپوكسي

قيمت ورق روغني

ميلگرد روكش اپوكسي در واقع ميلگرد سياه با روكش اپوكسي است. استحكام اين آرماتور با ميلگرد سياه يكسان است ولي به دليل استفاده از روكش اپوكسي، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ زدگي مقاوم تر است.

ميلگرد گالوانيزه

ميزان مقاومت در برابر زنگ زدگي ميلگردهاي گالوانيزه كمتر از روكش آپوكسي مي باشد ولي ميلگردهاي گالوانيزه در برابر آسيب پذيري بسيار مقاوم ترند، از اين رو نسبت به ميلگرد روكش اپوكسي با ارزش تر هستند.قيمت ميلگرد گالوانيزه تقريبا ۴۰ درصد از روكش اپوكسي گرانتر است

ميلگرد فايبرگلاس

فايبر گلاس گزينه ي ايده عالي براي تقويت بتن مي باشد زيرا فايبر گلاس در برابر زنگ زدگي مقاوم است و زنگ نمي زند ولي از آنجايي كه فايبرگلاس يك تركيب شبيه به فيبر كربن است، در نتيجه فايبر گلاس را هنگام استفاده نمي توان خم كرد .از نظر قيمتي ميلگرد فايبرگلاس حدود ۱۰ برابر گرانتر از اپوكسي است ولي از آنجايي كه فايبرگلاس بسيار سبك است، با توجه به ميزان طول كاربردي، قيمت تمام شده براي مقدار مشابه اپوكسي تقريبا ۲ برابر مي باشد.

ميلگرد فولاد استنلس

گرانترين گزينه براي تقويت بتن ميلگرد فولاد استنلس است كه قيمت آن حدود ۸ برابر آرماتور اپوكسي است.فولاد استنلس ۱۵۰۰ برابر بيشتر نسبت به آرماتور سياه در برابر زنگ زدگي مقاوم است . معمولا از فولاد استنلس به جز شرايط

خيلي خاص به دليل قيمت زياد كمتر استفاده مي شود ولي از نظر كيفي، بهترين آرماتور براي اكثر پروژه ها مي باشد.

علامت گذاري ميلگرد

قيمت ورق گالوانيزه

آرماتور هارا با علائمي كه نشان دهنده محل توليد آلياژ فولادي گريد و سايز مي باشد در بازار توزيع مي كند. در شكل زير اين علائم نمايش داده مي شود. حرف بالايي در علامت گذاري كارخانه سازنده را معرفي مي‌كند و حرف بعدي نشان دهنده سايز آرماتور است.سومين علامت نوع آرماتور را مشخص مي‌كند. معمولا S براي فولاد كربن و W براي آلياژ فولاد ضعيف به كار مي‌رود. در آخر نيز گريد آن نوشته شده است.

تيرآهن

نگهداري صحيح ميلگرد

• براي نگهداري بهتر آرماتور بهتر است هنگام دريافت بار آرماتور، آن را در پالت هاي چوبي با يك سطح بالا آمده غير فلزي قرار داده شود. انبار كردن به اين روش مانع از زنگ زدگي آرماتور به وسيله آب هاي زير زميني خواهد شد.

• هنگام انبار كردن آرماتور بر روي پالت هاي چوبي يا يك سطح بالا آمده غيرفلزي حتما آن ها را با يك روكش ضد آب بپوشانيد.

ميلگرد

و بر گوشه هاي روكش بلوكه هاي سنگين قرار دهيد تا به خوبي از آرماتور محافظت كند. قرار دادن طولاني مدت آنها در محيط باز مي‌تواند باعث زنگ زدي شود و سطح بهره وري آن را پايين بياورد.

قيمت ميلگرد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۲:۰۴ توسط:sarmad موضوع:

سنگ گرانيت مشهد

Image result for ‫سنگ گرانيت‬‎

سنگ خارا يا گرانيت (به فرانسوي: granite) گونه‌اي سنگ آذرين دروني است. به همين دليل، بافتِ آن داراي دانه‌هاي متوسط تا درشت است و داراي كوارتز (دُرّ كوهي)

و فلدسپات، ميكا، و پاره‌اي كاني‌هاي ديگر مي‌باشد. بسته به كاني‌هايِ موجود در سنگ خارا و شيمي آن، اين سنگ به رنگ‌هاي گوناگوني، از صورتي تا خاكستريِ پررنگ و حتي

سياه، يافت مي‌شود. اين سنگ از سنگين‌ترين سنگ‌ها به‌شمار مي‌رود.

قيمت ميلگرد

سنگ خارا يكي از محكم‌ترين و سخت‌ترين سنگ‌ها مي‌باشد. به همين خاطر به عنوان مصالح ساختماني به صورت گسترده‌اي استفاده مي‌شود. مقاومت اين سنگ در مقابل ساييدگي

باعث استفاده گسترده از آن در آزمايشگاه‌ها شده‌است. مقاومت و سختي بالاي اين سنگ اين امكان را فراهم مي‌كند كه ورقه‌هايي به ضخامت تنها چند ميلي‌متر از اين سنگ

ساخت.

گرانيت مرواريد مشهد

لازم است ذكر شود كه واژه گرانيت داراي ريشه لاتين مي‌باشد.

سنگ خارا سنگي است كه از سرد شدن توده‌هاي مذاب شكل گرفته‌است. گرانيت سمبل سختي، مقاومت و دوام است. سنگ خارا به رنگهاي سفيد، خاكستري، پرتغالي، سبز،

مشكي، قرمز و غيره ديده مي‌شوند. گرانيت‌ها نسبت به سنگهاي آهكي سخت‌تر اما يكنواخت تر هستند. سنگهايِ خارا به راحتي خش برنمي‌دارند و مقاومت آن‌ها در مقابل حرارت

بالا مي‌باشد. گرانيت بهترين كاربرد را در سنگفرش بيروني و در مكانهايي كه در معرض عبور و مرور زياد است، دارد و نيز آن را مي‌توان در نماي بيروني و سنگفرش داخلي

ساختمان و پله‌ها استفاده نمود. اين سنگ‌ها از كشورهاي آسياي ميانه مانند هندوستان، چين، تايوان و ويتنام خريداري مي‌گردند و از كيفيت بسيار بالايي برخوردار مي‌باشند. اين

نوع سنگ شامل ? نوع طبيعي ورنگ‌شده مي‌باشد كه از انواع آن مي‌توان به سنگهايي با نام هلويي و نخودي و قرمز رنگ شده، بلك گالكسي، شانسي بلك، كارمن رد، بالتيك براون،

مپل رد، جوپارنا، مولتي كالررد ولگابلو، بيداسر قهوه‌اي، بيداسر سبز، باش پاراديسو، تن براون، سيلور پرل … اشاره كرد.

از آنجا كه سنگ خارا سختي بالايي دارد، هزينه برش و فرآوري آن بيش از سنگ‌هاي آهكي مي‌باشد و همچنين داراي طول عمر و دوام بسيار بالاتر از سنگ‌هاي آهكي است.

 

 

گرانيت چيست؟

گرانيت سنگ آذرين رنگ روشني است كه دانه‌هاي آن به قدري بزرگ هستند كه مي‌توان با چشم غيرمسلح آن‌ها را مشاهده كرد (برخي سنگ‌ها به قدري ريزدانه‌اند كه هيچ دانه‌اي

نمي‌توان در آن‌ها با چشم ديد). گرانيت به واسطه تبلور آرام مواد مذاب (ماگما) در زير زمين تشكيل مي‌شود. سنگ گرانيت عمدتاً از كوارتز و فلدسپار و به مقدار خيلي كمتر از

ميكا (طلق) ، آمفيبول و كاني‌هاي ديگر تشكيل شده است. اين تركيب كاني‌ها معمولاً موجب رنگ قرمز، صورتي، خاكستري يا سفيد مي‌شود (كوارتزو طلق سفيد دانه‌هاي سفيد رنگ

و فلدسپار دانه‌هاي صورتي رنگ)، و كاني‌هاي تيره مانند طلق سياه (بيوتيت) بخش تيره سنگ را تشكيل مي‌دهند كه در تمام سنگ قابل‌مشاهده‌اند.

 سنگ گرانيت مرواريد مشهد

شناخته‌شده ترين سنگ آذرين

گرانيت شناخته‌شده ترين سنگ آذرين است. بسياري از مردم سنگ گرانيت را مي‌شناسند چون متداول‌ترين سنگ يافت شده در سطح زمين بوده و براي ساخت بسياري از اشيا در

زندگي روزمره از آن استفاده مي‌شود از جمله روي كابينت‌ها و پيشخوان، كف پوش، سنگفرش، جدول، پله، نماي ساختمان و سنگ قبر و يادبود. به خصوص اگر در شهر زندگي

مي‌كنيد در اطراف خود مصارف مختلف گرانيت را مشاهده مي‌كنيد.

قيمت ميلگرد امروز

گرانيت: نمونه گرانيت بالا يك نمونه معمول گرانيت حدود 5 سانتيمتري است. اندازه دانه‌هاي آن به قدري درشت است كه مي‌توانيد كاني‌هاي اصلي را ببينيد. دانه‌هاي صورتي

فلدسپار ارتوكلاز هستند و دانه‌هاي شفاف تا دودي، كوارتز يا مسكويت (ميكاي سفيد) هستند. دانه‌هاي سياه ممكن است بيوتيت (طلق سياه) يا هورنبلند (آمفيبول) باشند. كاني‌هاي

متعدد ديگر نيز ممكن است در گرانيت وجود داشته باشند.

 سنگبري معنوي

كاربردهاي فراوان گرانيت

گرانيت به خاطر ظهور زياد آن در طبيعت بسيار شناخته شده است (در ايران كوه‌هاي سهند، سبلان، رشته‌كوه الوند در غرب، شيركوه يزد و جنوب خراسان و كوه تفتان از

منابع مهم گرانيت به شمار مي‌آيند).

 

معاني مختلف گرانيت

واژه "گرانيت" توسط افراد مختلف با معاني مختلفي استفاده مي‌شود. در دوره‌هاي مقدماتي يك تعريف ساده استفاده مي‌شود. تعريف دقيق‌تر آن در سنگ‌شناسي (زمين‌شناساني كه

در مطالعه سنگ‌ها تخصص دارند) به كار مي‌رود. و كلمه گرانيت، زماني كه توسط فروشندگان سنگ‌هاي تزئيني استفاده مي‌شود، مي‌تواند تعاريف بسيار متفاوتي داشته باشد.

اين تعاريف گوناگون از گرانيت ممكن است منجر به مشكلاتي در ارتباط با افراد شود اما اگر بدانيد فرد مقابل كه از واژه گرانيت استفاده مي‌كند كيست مي‌توانيد اين واژه را در

جايگاه خود تفسير كنيد. سه كاربرد متداول واژه گرانيت به شرح زير است:

 قيمت ميلگرد

الف- تعريف گرانيت در دوره‌هاي مقدماتي

گرانيت سنگ آذرين رنگ روشن و دانه درشت است كه عمدتاً از كوارتز و فلدسپار و به مقدار كمتري از كاني‌هاي ميكا و آمفيبول تشكيل شده است. اين تعريف ساده، دانشجويان

را قادر مي‌سازد به سادگي سنگ را با بررسي ويژگي‌هاي ظاهري تشخيص دهند.

 

ب- تعريف سنگ‌شناسي

گرانيت يك سنگ پلوتونيكي است كه در آن، كوارتز 10 تا 50 درصد از تركيبات فلسيك و فدلسپار آلكالي 65 تا 90 درصد از كل فلدسپار آن را تشكيل مي‌دهد. استفاده از اين

تعريف نياز به شناسايي كاني‌شناسي و توانايي‌هاي زمين‌شناسي كافي دارد.

 قيمت سنگ گرانيت مرواريد مشهد

بسياري از سنگ‌هايي كه با تعريف دوره‌هاي مقدماتي به عنوان گرانيت شناخته مي‌شوند، توسط سنگ‌شناسان گرانيت ناميده نمي‌شوند و ممكن است به جاي آن از واژه گرانيت

آلكالي، گرانوديوريت، پگماتيت يا اپليت استفاده كنند. سنگ‌شناسان ممكن است اين سنگ‌ها را گرانيتوئيد بنامند نه گرانيت. تعريف‌هاي ديگري نيز بر اساس تركيب كاني‌شناسي

براي گرانيت وجود دارد.

پ- تعريف تجاري

واژه گرانيت توسط فروشندگان سنگ‌هاي تزئيني و ساختماني براي ساخت پيشخوان، سنگ كف، نما، پله، جدول و محصولات ديگر استفاده مي‌شود .

 گرانيت مشهد

در صنعت بازرگاني سنگ، گرانيت سنگي است كه دانه‌هاي آن با چشم قابل‌مشاهده بوده و سخت تر از سنگ مرمر است. در اين تعريف گابرو، بازالت، پگماتيت، شيست، گنيس،

سينيت، مونزونيت، آنورتوزيت، گرانوديوريت، دياباز، ديوريت و بسياري سنگ‌هاي ديگر همه گرانيت ناميده مي‌شوند. تمام تصاوير اين مقاله، از اين ديدگاه گرانيت هستند.

سنگ گرانيت مرواريد مشهد

كاربردهاي گرانيت

گرانيت اغلب به صورت سنگ بنا (dimension stone) استخراج مي‌شود (سنگ طبيعي به صورت بلوك‌هايي با طول، پهنا و ضخامت مشخص برش داده مي‌شود). گرانيت

به قدري سخت است كه در مقابل بيشتر سايش‌ها مقاوم است و به اندازه‌اي مستحكم است كه وزن قابل‌توجهي را بتواند تحمل كند و تا حدي خنثي است كه در مقابل هوازدگي

مقاوم باشد و مي‌توان آن را با ساب زدن براق كرد. اين ويژگي‌ها باعث مي‌شود گرانيت سنگ بسيار محبوب و مفيدي به عنوان سنگ بنا باشد.

 قيمت ميلگرد روز

گرانيت از معادن طبيعي سنگ گرانيت منشا ميگيرد و با كنترل كيفيت هاي دقيق و متعدد در كل پروسه استخراج تا توليد، بالاترين كيفيت را به دوستداران اين محصول ارائه مي

كند. اين محصول با استحكام، با تنوع در رنگ، چشم­ انداز منحصر به فردي در زمينه هنر و معماري ترسيم كرده است. سنگ طبيعي از قديميترين مصالح ساختماني مورد

استفاده توسط انسان مي باشد كه امروزه كاربردهاي بسيار وسيعي در صنعت ساختمان و خانه سازي دارد. سنگ ها از نظر مبدا زمين شناسي به سه گروه كلي سنگ هاي آذرين،

سنگ هاي رسوبي و سنگ هاي دگرگون شده تقسيم مي شوند و عنصر اصلي تشكيل دهنده همه سنگ هاي سيليسي مي باشد. سنگ هاي طبيعي انواع بسيار گوناگوني با كاربردهاي

متفاوت و بسيار سريع دارد. برخي از مهمترين انواع سنگ طبيعي مورد استفاده در صنعت ساختمان عبارتند از: 1) سنگ خارا يا گرانيت (به فرانسوي: granite): گونه‌اي

سنگ آذرين دروني است. به همين دليل، بافتِ آن داراي دانه‌هاي متوسط تا درشت است و داراي كوارتز (دُرّ كوهي) و فلدسپات، ميكا، و پاره‌اي كاني‌هاي ديگر مي‌باشد.

سنگ گرانيت مرواريد

بسته به

كاني‌هايِ موجود در سنگ خارا و شيمي آن، اين سنگ به رنگ‌هاي گوناگوني، از صورتي تا خاكستريِ پررنگ و حتي سياه، يافت مي‌شود. اين سنگ از سنگين‌ترين سنگ‌ها با چگالي

???? گرم بر سانتي‌متر مكعب به‌شمار مي‌رود. 2) سنگ مرمر: از سنگ‌هاي دگرگوني است كه از دگرگوني سنگ آهك بوجود آمده‌است. كاني اصلي تشكيل دهنده آن كلسيت

است. از اين سنگ به صورت گسترده‌اي براي مجسمه‌سازيي استفاده شده‌است. نماي بناي تاج محل از سنگ مرمر است، اين سنگ در بناهاي زيارتي و حرم‌هاي امامان نيز

استفاده مي‌شود. از ويژگي‌هاي برجسته سنگ مرمر، عبور نور است. 3) تراورتن: نوعي سنگ آهك متخلخل است كه از دسته سنگ‌هاي رسوبي و تزييني به‌شمار مي‌رود. اين سنگ

بجا مانده از رسوبات چشمه‌هاي آب گرم هستند. حفرات موجود در اين سنگ به دليل فضاي اشغال شده توسط گازهاي موجود در آبهاي گرم منبع رسوب‌گزاري است.

سنگ گرانيت مشهد

هرچه

عناصر محلول در آب اين منابع كمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود. 4) كوارتزيت به آلماني :(Quarzit) نوعي سنگ دگرگون و بسيار سخت است. اين سنگ از

دگرگوني ماسه‌سنگ (كوارتزآرنيت) در اثر فشار و گرماي بسيار بالاي لايه‌هاي زمين بوجود آمده‌است. كوارتزيت خالص معمولاً به رنگ‌هاي سفيد تا خاكستري است. در صورتي

كه در آن اكسيدهاي آهن Fe?O? نيز وجود داشته باشد، به رنگ‌هاي صورتي تا قرمز ديده مي‌شود. رنگ‌هاي ديگري از كوارتزيت مانند زرد و نارنجي نيز وجود دارد كه به دليل

وجود ديگر ناخالصي‌ها است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۶:۱۱ توسط:sarmad موضوع:

گرانول بازيافتي

Image result for ‫دستگاه توليد نايلون‬‎

بازيافت به زبان ساده

گرانول

در مجموعه ي پندار پليمر پيشرو سعي ام را براين گذاشتم تا شما دوست عزيز را با كاربازيافت پلاستيك ها و تاثير آن بر زندگي (اقتصادي و...) آشنا كنم . قبل ازاينكه بخواهم در مورد بازيافت صحبت كنم لازم است يادآوري كنم كسي نمي تواند منكر جايگاه پلاستيك ها درزندگي روزمره ما شود. كافيست نگاهي به اطرافتان بياندازيد تا با بنده هم نظرشويد از لوازم منزل و صنعتي و ساختماني و هر جا را كه نگاه مي كنيم مملو از پلاستيك است. پلاستيك ها اين مصنوعات دوست داشتني به علت قيمت ارزان ،شكل پذيري فوق العاده و خواص منحصر به فرد هر روز بيشتر و بيشتر جاي خودشون را در زندگي ما باز مي كنند. نمي دانم يادتان هست يا نه ولي همين بيست ،سي سال قبل اكثر لوازم اتاق خودروي شما از لوازم فلزي بود ولي در حال حاضر تا حد ممكن پلاستيك جايگزين شده است (اين شامل ديگر صنايع هم مي شود .) مزيت هاي فراوان پلاستيك ( كه همگي كم و بيش مي دانيم) باعث شد انفجاري در توليد و مصرف اين كالا به وجود بيايد كه زندگي را براي ما راحت تر كند .

گرانول بازيافتي

 ولي همين پلاستيك دوست داشتني كم كم باعث دردسرشد . الان برايتان توضيح مي دهم : بنابراظهارات مديركنترل توليد شركت هاي صنايع و پتروشيمي توليد محصولات پتروشيمي در سال 95 چيزي حدود 55 ميليون تن بوده است . و تقريبا هرساله 10 درصد به اين توليد اضافه مي شود . از اين ميزان نزديك به 200 تن سهم پلاستيك هاست ( به نقل از روزنامه همشهري) حال تصور فرماييد اين مقدارپلاستيك درسال وارد بازاركشورمي شود تبديل به محصول مي شود در خانه و زندگي من و شما استفاده مي شود . مقداري ازآنها كه قابليت استفاده بيشتر ازيك باررا دارند نگه داشته مي شوند و الباقي دور ريخته مي شود ! (البته همين هايي هم كه نگه داشته ايم كمي ديرتر به سرنوشت ديگر پلاستيك ها دچار مي شوند.) بگذريم ازاينكه ديگر محصولات پتروشيمي هم آلاينده گي بيشتري نسبت به پلاستيك ها نداشته باشند كمتر مضر نيستند در جاي ديگر راجع به اين موضوع توضيح خواهم داد. حال سرنوشت اين پلاستيك دور ريخته شده چه مي شود ؟ جالب است بدانيد تنها 9% اين پلاستيك ها شانس بازيافت و برگشت به صنعت را دارند الباقي با سوء مديريت ( هم ازطرف خودما هم از طرف مسئولين ) يا در طبيعت رها شده يا در بهترين حالت سوزانده مي شود كه مضرات سوزاندن را شما بهتر ازمن ميدانيد. حتما درتابلوهاي تبليغاتي خيابانها ديده و يا شنيده ايد چقدر زمان براي از بين رفتن يك پلاستيك لازم است . تحقيق د راين مورد را به عهده ي خودتان مي گذارم.! از اينكه اين پلاستيك كه براي رفاه و راحتي من و شما درست شده چه بلايي بر سرخاك مي آورد و چه سرعتي به روند فرسايش خاك مي دهد و فرسايش خاك چه آسيب هايي كه به زندگي ما نميزند بحث ديگريست . من نميدانم چه برسر ما و مسئولين ما آمده است كه با دست خودمان اين بلاها را سرخودمان مي آوريم . فكر مي كنم كم و بيش به اهميت موضوع پي برديم يا به بياني ديگر درد را شناختيم . حال چاره چيست ؟ قبل ازاينكه درمورد علاج اين دردهمگاني صحبت كنم لازم ميدانم به مساله اي اشاره كنم كه دغدغه امروزه ايرانيان است. اقتصاد واشتغال : با توضيحاتي كه درادامه مي دهم مي خواهم با يك تير چند نشان بزنم هم چاره اي براي جنايتي كه درحق خودمان و طبيعتمان و زندگيمان ميكنيم ارائه دهم و هم جماعتي مشغول به كارشوند وهم ازهدررفتن سرمايه سرشاري كه ازوجود آن بي اطلاع هستيم جلوگيري كنم. حتما كلمه ي طلاي كثيف به گوشتان خورده و شايد دردايره لغتتان هم باشد و جاهايي ازاين كلمه استفاده كرده ايد اما چرا به پسماندها طلاي كثيف مي گويند؟ براي فهم بهتر مطلب لازم است به صورت خيلي مختصر درمورد پسماند ها توضيح بدهم . پسماند و زباله شامل دو گروه خشك و تر مي شود : پسماند تربراي توليد كود كمپست مناسب است و پسماند خشك شامل پلاستيك ها ،فلزات و... مي شود. قسمتي از پسماند خشك قابليت بازيافت دارند و قسمتي بايد از بين بروند( زباله سوزي ،توليد برق و...) در مورد توليد كود كمپست توضيحات مفصلي وجود دارد كه در آينده به آن خواهم پرداخت فقط به اين نكته توجه فرماييد در توليد كود كمپست از چه چيزي به عنوان مواد اوليه استفاده مي كنيم و كسب درآمد مي كنيم .اما بخش اعظمي از زباله خشك شامل پلاستيك ها مي شود. مي خواهم كمي شما را با دنياي پلاستيك ها آشنا كنم . سعي مي كنم ازبه كاربردن كلمات تخصصي پرهيز كنم ولي در موارد اضطراري چاره اي ندارم پوزش بنده را بپذيريد. پلاستيك ها به دو دسته كلي تقسيم مي شوند: پلاستيك هايي كه دراثرحرارت ازبين مي روند ( دسته ماهيتابه براي مثال) پلاستيك هايي كه با اعمال حرارت تغيير شكل مي دهند ولي تغيير ماهيت نمي دهند ( انواع ظروف پلاستيكي مثل 20ليتري و...) دسته دوم قابليت بازيافت را دارا مي باشند . آنچه در مورد بازيافت پلاستيك ها لازم است بدانيد اين است كه لفظ پلاستيك يك لفظ كلي درمورد تعدادي زيادي پليمراست كه هر كدام ماهيت و خواص منحصربه خود را دارد. براي فهم بهتر فلزات مثال خوبي هستند . وقتي ازكلمه فلزاستفاده ميكنيم منظور مي تواند فولاد ، مس و آلومينيوم باشد . منظور از پلاستيك هم مي تواند پلي اتيلن ، پلي پروپلين ، پي وي سي ، اي بي اس و.... باشد .

فويل آلومينيوم روي گاز

 

براي باريافت پلاستيك ها ابتدا بايد آنها را خردكنيم و شستشو بدهيم . بگذاريد بازيافت يك ظرف 20 ليتري را توضيح بدهم : تصور بفرماييد حجمي ازپلاستيك را براي بازيافت دراختيارداريد ابتدا 20ليتري و همجنس هايش را جدا مي كنيم سپس آن را خرد كرده و شستشو مي دهيم و درنهايت خشك مي كنيم . تصور كنيد همراه اين 20 ليتري مقداري چوب وارد سيستم شستشو ما بشود (مي توانيد خطاهاي انساني را دليل اين اتفاق در نظر بگيريد.) از آنجا كه 20ليتري ما چگالي كمتري نسبت به آب دارد ( روي آب شناور مي ماند) و چوب نيزهمين خاصيت را دارد بنابراين با شستشو نمي توانيم چوب را از 20ليتري جدا كنيم . پس راه حل اين مشكل چيست ؟ براي برطرف كردن اين مشكل از بازيافت حرارتي استفاده مي كنيم . بازيافت حرارتي توسط عمليات گرانول كردن انجام مي شود . گرانول كردن توسط يك دستگاه اكسترودر ، خنك كننده و خردكننده انجام مي شود. هر پلاستيكي در يك بازه دمايي خاص خمير مي شود( دقت كنيد كه خمير شدن با ذوب شدن متفاوت است) مثلا 20ليتري داستان ما دردماي حدود 150درجه سانتيگراد خمير مي شود با تنظيم دماي دستگاه روي اين عدد 20 لتيري خمير شده و اين خمير ازلايه هاي توري مانند مش هاي ( اندازه سوراخ هاي توري ) متفاوت عبور داده مي شود . با اين كا رچه اتفاقي مي افتد؟ چوب كه خمير نمي شود پشت توري گير مي كند وهمچنين اگراحيانا پلاستيك از جنس ديگري هم باشد و دماي خمير شدن متفاوتي هم داشته باشد ( بطري آب معدني) از 20 ليتري جدا مي شود . اين خمير را سرد و دانه بندي ميكينيم و درآخر بسته بندي مي شود .

چاپ نايلون

بازيافت تمام شد. چند نكته كه مهم است بدانيد و به سرفصل اين قسمت مربوط است را برايتان بازگو مي كنم : در يك كارخانه شستشو نزديك به 10 نفر براي جداسازي و اپراتوري دستگاه لازم است . براي يك كارگاه گرانول 2 نفر كارگر لازم است. اين افراد به صورت مستقيم مشغول به كار مي شوند شما مشاغل غير مستقيم را هم در نظر بگبربد . اين توضيحات در مورد يك نمونه پلاستيك 20ليتري بوده. تعداد پلاستيك هاي موجود را در نظر بگيريد براي هركدام همين تعداد نيروي انساني لازم است .( مثلا فيلم پي اي كه در اصطلاح روزمره به آن نايلون مي گويند شامل قطعات پلاستيكي خودرو و... مي باشد .) بگذاريد در مورد درآمد كار هم توضيح بدم . از آنجايي كه مجال براي توضيح همه پلاستيك ها نيست پس همان قيمت 20ليتري داستان خودمان را برايتان بگويم : اين 20ليتري قبل از اينكه شسته شود هركيلو بين 400 تا 1000 تومان ارزش دارد ، بعد از خرد و شسته شدن ارزشش به 1400 تا 2000 تومان مي رسد و بعد ازگرانول كردن به 1800 تا 2700 تومان ( قيمت ها مربوط به امروز 13/6/96 است) هر كارگاه معمولي مي تواند ماهانه حداقل 20تن تبديل انجام دهد . محاسبه درآمد با خودتان . حالا كه با اشتغال پذيري بالاي اين صنعت و درآمد خيلي خوب آن آشنا شديد جاي تعجب ندارد كه چرا اين صنعت آنقدر محجورمانده است ؟! برايتان اين سوال پيش نمي آيد كه چرا اين طلاي كثيف را به جاي بازگرداندن به چرخه صنعت ، ايجاد ثروت بلاي جان خودمان ، محيط زيستمان و خاكمان كرده ايم ؟ مشكل ازعدم آگاهي خودمان است . بحث درمورد زباله و پسماند و پلاستيك خيلي خيلي گسترده ترازاين مطالب ارائه شده است . سعي كردم با زبان ساده و خودماني شما را با اين صنعت و رفع مضراتي كه مي تواند داشته باشد و درآمد زايي و اشتغال زايي كه دارد آشنا كنم . اميد است واقع شده باشد .

حداقل امكانات مورد نياز جهت راه اندازي
كارگاه گرانول پلاستيك (بازيافت پلاستيك)
دستگاه گرانول ساز با ظرفيت 120 كيلوگرم در ساعت
دستگاه كندور ساز (در صورت بازيافت نايلون و مشماء)
سوله به مساحت حداقل 50 مترمربع (ماشين آلات فضاي 10*3 مترمربع اشغال مي كنند)
برق 3 فاز بالاي 50آمپر
كپسول گاز (ماهانه 2 عدد مصرف مي شود)
آب در ماه حدود 100 ليتر

 

مشخصات دستگاه گرانول ساز دو مرحله اي: مشخصات تيپ A :
قدرت موتور : 60HP
تعويض فيلتر : اتوماتيك
طول سيلندر : 300Cm
خرد كن : پنوماتيك
مجهز به : اينورتور , كاز گير , تابلو برق كره اي
دو مرحله فيلترسيون
قابليت گرانول كردن انواع مواد پلاستيكي حتي مواد كثيف

 بسته بندي محصولات

گرانول پليمري چيست ؟

گرانول اسم پليمر خاصي نيست, به نوعي از شكل پليمر بدست آمده در پتروشيمي كه بصورت دانه بوده و براي مصارف و كاربردها بايد ذوب و شكل دهي شود گرانول ميگويند.

يا به تعريفي ديگر , گرانولهاي پلاستيك گلوله هاي كوچكي از پلاستيك هستند كه داخل دستگاههاي مختلف شكل دهي پلاستيك ريخته شده و به انواع مختلف قطعات تبديل ميشوند.

در واقع وقتي پليمر توليد ميشود در دستگاه اكسترودر ذوب شده و در سر اكسترودر يك كاتر يا هر چيزي شبيه آن پليمر خروجي را مرتباً قطع ميكند و گرانول توليد مي شود. همه مواد پليمري بسته به كاربرد و ميزان ويسكوزيته و عوامل ديگر مثل نوع پليمريزاسيون و... ميتوانند تبديل به گرانول شوند. ولي اگر شرايط پليمريزاسيون و عوامل ديگر پيچيده باشد پليمر بصورت پودر يا محلول يا ... توليد ميشود.

يكي از رو به گسترش ترين و مهمترين بخش هاي صنعت پلاستيك بخش بازيافت ضايعات پلاستيك به گرانول هاي قابل استفاده مجدد براي ساير توليد كنندگان مي باشد، چرا كه مواد اوليه اين صنعت ( بازيافت مواد پليمري ) لاستيك هاي فرسوده و دپو شده در مناطق كشور بوده كه به فراواني در ايران يافت مي شوند و ساليانه چندين هزار تن به حجم آنها اضافه مي گردد. همچنين محصول توليد شده اين ماشين آلات، ماده اوليه صنايع بسياري مانند توليد انواع كف پوش ها، انواع تقويت كننده ها و جايگزين در رنگها، آسفالت، بتن، همچنين به عنوان سوخت اصلي كوره، ماده اوليه لاستيك سازي و ... مي باشد و كاربرد بسيار در داخل و خارج از كشور دارد.

تهيه يك گرانول يكدست و با كيفيت كه باعث افت كيفيت محصول نگردد ومشكلات فرايندي وكيفي براي مصرف كننده به همراه نداشته باشد همواره از مهمترين نگراني هاي فعالان صنعت بازيافت است

نكته : بعضي از پليمرها پس از چند بار ذوب و شكل دهي باز خواص خود رو حفظ ميكنند. ولي بعضي از آنها مثل پلي وينيل كلرايد كه مصرف زيادي در پروفيل در و پنجره، سفره و انواع ورق ها، كابل ها، لوازم خانگي و... دارند پس از بازيافت خواص خود را از دست ميدهند

 دستگاه توليد نايلون

توليد گرانول :
سيستم ماشينهاي شكل دهي به پلاستيك (شامل انواع خطوط اكستروژن و تزريق و ...) بگونه اي ساخته شده اند كه بهتر است مواد اوليه ورودي آنها بشكل ساچمه هاي كوچك پلاستيكي باشد.

بسته بندي

مواد پلاستيكي بازيافتي كه آسياب شده اند و داراي شكلهاي ورقه اي يا گوشه هاي تيز هستند نميتوانند براحتي در قيفهاي ورودي اين دستگاه ها مورد استفاده قرار بگيرن و البته زمان ميكس شدن هم بدليل عدم يكنواختي اندازه آنها با مواد ديگر هميشه يك تركيب غير يكنواخت دارند.

لذا مصرف كنندگان اين مواد ترجيح ميدهند مواد خريداري شده آنها مثل مواد اوليه نو بصورت گرانول يا همان ساچمه هاي كوچك پلاستيكي باشد كه اين كار بوسيله خطي به اسم خط توليد گرانول انجام ميشود.

 نايلون شيرينگ

خط توليد گرانول به دو روش عمل ميكنند:

روش اول: خطوط توليد گرانول رشته اي
توليد گرانول رشته اي كه ساخت ماشين آلات آن ساده تر بوده و معمولا در ايران مورد استفاده قرار ميگيرد روشي است كه در آن پلاستيك پس از ذوب شدن در دستگاه اكسترودر و عبور از صافي هاي فلزي بشكل رشته هايي از پلاستيك مذاب در آمده و پس از عبور از يك استخر آب به داخل يك دستگاه آسياب كوچك هدايت ميشوند و پس از تكه تكه شدن خشك ميشوند

اين روش ساده بوده اما گرانولهاي توليد شده با آن شباهتي به گرانولهاي مواد اوليه نو ندارد و داراي گوشه هاي تيز و خرده هاي پلاستيك هست.

خود خط نيز ثبات نداشته و رشته ها مدام قطع ميشود و نياز به اپراتور تمام وقت دارد.

 رول شيرينگ

روش دوم: خطوط توليد گرانول خشك
در اين روش پلاستيكهاي خرد شده پس از ذوب شدن در اكسترودر و عبور از صافي از سوراخهاي ريزي خارج ميشود و به همان شكل مذاب بوسيله ي تيغه اي كه با سرعت زياد برش ميخورد. و همزمان بوسيله ي يك مكنده مكيده شده و با عبور از مسيرهاي لوله اي سرد و خشك ميشود. سپس با ورود به مخزن بزرگتري دچار افت فشارشده و بر اثر اين افت فشار گرانولها كه سنگين ترند به پايين مخزن سقوط كرده و هوا از بالاي آن خارج ميشود.

چاپ نايلون بسته بندي
فرايند توليد نايلكس با دستگاه سه لايه چگونه است؟

چند سالي است كه كشورهاي توسعه يافته دستگاهي ساخته اند كه حجم توليد را بالا ميبرد و هزينه توليد نايلكس را كاهش ميدهد و همواره كيفيت نايلكس را بهبود ميبخشد.

 شيرينگ

فرايند توليد نايلكس با دستگاه سه لايه چگونه است؟

دستگاه هاي سه لايه ABA در حقيقت 2 سيلندرو ماردون دارند و در قالب به سه لايه تبديل مي شوند، در حقيقت يك سيلندر و ماردون لايه A را تشخيص مي دهد و يك سيلندر و ماردون لايه B را. به صورتي كه لايه دروني و بيروني فيلم نايلكس از لايه A هست و لايه وسط فيلم كه نه ديده مي شود و نه لمس مي شود لايه B است. فرايند سه لايه شدن و چسبيدن لايه ها به يكديگر در قالب رخ مي دهد.

 سود توليد ليوان كاغذي

چرا نايلكسي كه با دستگاه سه لايه توليد مي شود نسبت به نايلكس توليدشده با دستگاه تك لايه مقاوم تر است؟

به اين دليل كه سه لايه فيلم پلي اتيلن به هم چسبيده و مقاومت عرضي و طولي فيلم نايلكس را اين فرايند مقاوم مي كند.

 

مزاياي دستگاه سه لايه به نسبت دستگاه تك لايه:

كيفيت فيلم توليد شده با دستگاه سه لايه به مراتب مقاوم تر از محصول توليدشده با دستگاه تك لايه است.

حجم توليد دستگاه سه لايه خيلي بيشتر از تك لايه است كه اين سبب مي شود هزينه توليد كاهش يابد.

در لايه وسط كه همان لايه B است مي توان مواد اوليه ارزانتر استفاده كرد در صورتي كه هيچ لطمه اي به محصول وارد نمي شود.

محصولاتي كه با دستگاه سه لايه توليد مي شوند دوخت پذيري عالي دارند.

 بازيافت پلاستيك

تفاوت دستگاه سه لايه ABC با دستگاه سه لايه ABA چيست؟

دستگاه ABC سه سيلندر و ماردون دارد و قالب هم سه مسير براي خروج مواد دارد و با اين دستگاه حتي مي توان داخل كيسه را يك رنگ و بيرون آن را رنگ ديگر توليد كرد

دستگاه ABA دو سيلندر و ماردون دارد ولي در قالب 2 مسير براي خروج هست كه يك لايه وسط فيلم و دو لايه ديگر در اينجا تقسيم شده و لايه داخلي و خارجي فيلم را تشكيل مي دهد.

 دستگاه توليد ليوان كاغذي

قيمت دستگاه سه لايه چقدر است؟

طبيعتا به دليل تكنولوژي متفاوت و به روز، قيمت اين دستگاه گرانتر از دستگاه تك لايه است، همينطور اين دستگاه قطعات بيشتري به نسبت دستگاه تك لايه دارد، قيمت اين دستگاه به عوامل بسياري بستگي دارد و همينطور كشور سازنده بسيار مهم است، در صنعت پلاستيك بهترين دستگاه ها اروپايي و بعد از آن دستگاه هاي تايواني هستند و در آخر دستگاه هاي چيني، به همين ترتيب قيمت ماشين آلات توليد فيلم نايلكس يا نايلون از گران به ارزان است.

 گرانول پلي اتيلن

چه محصولاتي را مي توان با اين دستگاه توليد كرد؟

نايلكس شيري

نايلكس سفيد يا رنگي

سفره يكبار مصرف

مواد پلاستيك pp
كاربرد دستگاه كيسه ساز
جهت توليد كيسه پلاستيكي بصورت اتوماتيك قابل كاربرد است.

ويژگيها و مزايا دستگاه كيسه ساز
قابليت توليد چندين سايز كيسه پلاستيكي بطور همزمان

سرعت كاركرد بسيار بالا
داراي سيستم لوبريكيشن (Lubrication) اتوماتيك
سيستم گيوتين ويژه از جنس فولاد مخصوص
داراي سيستم دوخت با استحكام بسيار بالا
داراي سيستم حفاظتي جهت جلوگيري از بروز حادثه احتمالي اپراتور و قطع اضطراري و همچنين كاور هاي ويژه محافظتي
داراي سيستم شمارنده تعداد پلاستيك توليد شده

مواد پلاستيك

داراي سيستم توليد كيسه به تعداد مورد نياز (فقط كافيست تعداد كيسه درخواستي در سيستم توسط اپراتور وارد شود)

داراي سيستم جرقه گير براي جلوگيري از بوجود آمدن اختلال در روند كار رول باز كن
داراي تابلو برق مجزا طرح ريتال و مجهز به HMI،PLC،Inverter
توانايي كاركرد در 3 شيفت بدون توقف
بدون لرزش و صدا هاي اضافي و با استهلاك بسيار كم و ساختاري بسيار مقاوم
مواد و قطعات مصرفي الكتريكي و مكانيكي (الكتروموتور و گيربكس) از نوع مرغوب

كيسه زباله رولي

 سرمايه لازم براي توليد ظروف يكبار مصرف

ما در پايدارپلاستيك به دليل رضايتمندي حداكثري مشتريان از كيفيت محصولاتمان چند سال است از اين ماشين آلات كه ساخت كشور تايوان و شركت FKI است، استفاده مي كنيم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۳:۴۲ توسط:sarmad موضوع:

صنايع دستي

Related image

صنايع دستي يا كاردستي نوعي كار است كه در آن لوازم تزئيني و كاربردي تنها با استفاده از دست يا ابزار ساده ساخته مي‌شود.

فيروزه

معمولاً

 

اين كلمه به روش‌هاي سنتي ساختن كالاها اطلاق مي‌گردد. استادكاري مخصوص هر يك از اين موارد مهم‌ترين ملاك است. چنين چيزهايي

 

 

اغلب از لحاظ فرهنگي يا مذهبي فوق‌العاده هستند. لوازمي كه به صورت توليد انبوه يا با ماشين آلات مختلف ساخته مي‌شوند جزء صنايع

 

دستي نيستند.

 قلم زني

 

مي‌توان ويژگي‌هاي زير را براي محصولات دست ساخته قايل شد:

 

 

1_ انجام قسمتي از مراحل اساسي توليد توسط دست، ابزار و وسايل دستي. براي توليد هريك از فرآورده‌هاي دستي مراحل متعددي طي

 

مي‌شود ولي انجام كليه‌ي اين مراحل به وسيله‌ي دست و ابزار و وسايل دستي الزامي نبوده و چنان‌چه تنها قسمتي از مراحل اساسي توليد به

 

اين طريق انجام شود، محصول توليد شده با توجه به مواردي كه در تعريف ذكر شد، صنايع‌دستي محسوب مي‌شود.

 

2_ حضور مؤثر و خلاق انسان در توليد و شكل بخشيدن به محصولات ساخته شده و امكان ايجاد تنوع و پياده كردن طرح‌هاي مختلف در

 

مرحله‌ي ساخت اين‌گونه فرآورده‌ها.

 

3_ تأمين قسمت عمده‌ي مواد اوليه‌ي مصرفي از منابع داخلي.

 

4_ داشتن بار فرهنگي(استفاده از طرح‌هاي اصيل، بومي و سنتي).

 

5 _ عدم همانندي و تشابه فرآورده‌هاي توليدي با يكديگر.

 

6_ عدم نياز به سرمايه‌گذاري زياد در مقايسه با ساير رشته‌هاي صنعتي.

 

7 _ دارا بودن ارزش افزوده‌ي زياد در مقايسه با صنايع ديگر.

 

8 _ قابليت ايجاد و توسعه در مناطق مختلف(شهر، روستا و حتي در جوامع عشايري).

 

9_ قابليت انتقال تجربيات و رموز و فنون توليدي به صورت سينه به سينه و يا طبق روش استاد و شاگردي.

 

 

آنچه مقوله? صنايع دستي را از هنر كاردستي متمايز مي‌سازد، هدف از ساخته آنهاست. صنايع دستي لوازمي هستند كه قرار است مورد

 

استفاده قرار گرفته و كهنه، پوسيده و غيره شوند. مورد استفاده آن‌ها بيش از يك تزئين ساده‌است. صنايع دستي اغلب كارهاي فرهنگي و

 

رسومي تري تلقي مي‌شوند زيرا به عنوان بخشي از ملزومات زندگي روزمره مطرح هستند. درحالي كه هنر و كاردستي بيشتر يك فعاليت

 

سرگرمي گونه و يك ارائه بي نقص از يك تكنيك خلاقيت است. از جنبه‌هاي عملي انواع مختلف صنايع دستي به دليل شباهت مورد استفاده

 

همپوشاني زيادي دارند.

تشخيص ظروف مسي تقلبي

?? ژوئن روز جهاني صنايع دستي است.

 

در سازمان جهاني يونسكو ??? صنعت دستي ثبت شده‌است.

 

??? صنعت دستي متعلق به كشور ايران است كه از اين تعداد ??? صنعت متعلق به شهر اصفهان مي‌باشد.

 

در ايران سازمان ميراث فرهنگي متولي اين بخش مي‌باشد.

 

 

صنايع دستي معروف ايراني:

انگشتر فيروزه

گليم، فرش، گبه، قلمزني، شيشه‌گري، منبت كاري، مينا كاري، سفال، چوب، خاتم كاري، مليله دوزي و …

جنبش هنر و صنايع دستي در غرب

 

جنبش هنر و صنايع دستي در اواخر قرن ?? به صورت اصلاحات طراحي و جنبش‌هاي اجتماعي در اروپا، آمريكاي شمالي و استراليا

 

آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. حاميان آن با آرمان‌هاي بنيانگذاران جنبش مانند ويليام موريس و جان روس كين، كه پيشنهاد كردند در

 

جوامع قبل از صنعتي مانند اروپاي قرون وسطي، مردم به تحقق بخشيدن از طريق فرايند خلاق صنايع دستي رسيده‌اند. اين امر در تضاد با

 

چيزي بود كه به عنوان اثرات بيگانه كار صنعتي تلقي مي‌شد.

 

اين فعاليت‌ها صنايع دستي ناميده مي‌شدند زيرا بسياري از آن‌ها در حرفه صنفي تخصص داشتند.

نوجوانان به شاگردي استاد كار مي‌كردند

 

و مهارت‌هاي خود را در مدت چند سال در ازاي دستمزدهاي پايين پرورش مي‌دادند. زماني كه آموزش آن‌ها تكميل شد، آن‌ها به خوبي تجهيز

 

شده بودند تا براي خود تجارت كنند و زندگي خود را با مهارتي كه مي‌توانند مستقيماً درون جامعه مبادله شود، و اغلب براي كالاها و

 

خدمات، به دست آورند. انقلاب صنعتي و افزايش بهره‌وري فرايندهاي توليد به تدريج بسياري از نقش‌هاي هنرمندان حرفه‌اي را كاهش يا

 

حذف كرده‌است، و امروزه بسياري از صنايع دستي به‌طور فزاينده‌اي شاهد ركود هستند، به خصوص هنگامي كه ديگر به عنوان يك

 

سرگرمي، هنر مردمي و گاهي حتي هنر زيبا ديده مي‌شود.

 تشخيص فيروزه اصل

 

صنايع‌دستي و تحولات فن‌آوري

 

هرچند كه ثبات تكنيك و اتكاء فوق‌العاده به نيروي بدني صنعت‌گر، از مهم‌ترين خصوصيات صنايع‌دستي و روستايي است، با اين حال انواع

 

ابزار و روش توليد نيز در مدت طولاني ثابت نبوده و تا حدود زيادي از تحولات فني و صنعتي تبعيت مي‌كند. البته تحول و دگرگوني در ابزار

 

و شيوه‌هاي توليد، بسياري از محصولات را به‌تدريج از محدوده‌ي صنايع‌دستي خارج ساخته به‌نحوي كه امروزه ادامه‌ي توليد و مصرف

 

آن‌ها فقط به‌شكل فرآورده‌هاي صنعتي امكان‌پذير است ولي در عين‌حال نمي‌توان منكر اين واقعيت شد كه استفاده از ابزار جديد و مواد

 

مرغوب به‌عنوان دستاورد پيشرفت‌هاي صنعتي، كمك شاياني به شكوفايي رشته‌هاي موجود صنايع‌دستي كرده و حتي در مواردي به دوام و

 

بقاء آن نيز كمك كرده است.

 

در نتيجه‌ي اختراع بعضي ابزار و وسايل جديد، قسمت‌هايي از مراحل آماده كردن مواد اوليه، ساخت و يا تكميل محصولات دستي به‌تدريج

 

از صورت دستي خارج شده و توسط دستگاه‌ها يا ماشين‌هاي مختلف انجام مي‌گيرد. البته اين امر تا آن‌جا قابل قبول است كه موجب تغيير

 

ماهيت محصولات دستي و تبديل آن به يك كالاي ماشيني نشود و در اين‌جاست كه موضوع فن‌آوري قابل انطباق با صنايع‌دستي مطرح

 

مي‌شود.

 

 

ذكر مثال‌هايي مي‌تواند به روشن شدن بيشتر موضوع كمك كند:

انگشتر فيروزه زنانه

_ براي توليد محصولات سفال و سراميك روش معمول آن است كه ابتدا خاك رس را در حوضچه‌هايي با صرف وقت و زحمت زياد، تبديل

 

به گِل كرده و پس از ورز دادن به كمك پا، محور زيرين چرخ سفال‌گري را به حركت درآورده و گِل را روي صفحه‌ي فوقاني چرخ مزبور به

 

كمك دست شكل مي‌دهند، بنابراين كار صنعت‌گر با شكل دادن به گِل و به كمك چرخ سفال‌گري آغاز شده و با نقاشي، لعاب‌كاري و پخت

تفاوت فيروزه كرمان و نيشابور

اشيا در درون كوره پايان مي‌پذيرد. در حالي‌كه امروزه آماده‌سازي گل با استفاده از دستگاه‌هايي به نام «فيلتر پرس» و «پاكميل» انجام

 

مي‌گيرد.

 تشخيص خاتم كاري اصلي

 

توليد گِل مورد مصرف در سفال‌گري و سراميك‌سازي با استفاده از دستگاه‌هايي به‌نام فيلتر پرس و پاكميل نسبت به روش سنتي آن مزايايي

 

به‌شرح زير دارد:

تشخيص ظروف مسي اصل

1_ افزايش مقدار گِل آماده‌ي مصرف تا ميزان چند برابر در هر نوبت كار همراه با كاهش قيمت تمام‌شده‌ي آن.

 

2_ بهبود كيفيت گِل مصرفي از نظر نداشتن ناخالصي و هم‌چنين نداشتن حباب هوا كه در نهايت موجب افزايش كيفيت محصولات توليدي

 

نيز مي‌شود.

 

3_ صرفه‌جويي در وقت و نيز كمك به تأمين سلامت صنعت‌گران به علت عدم تماس مداوم با گِل و رطوبت به‌ويژه در فصل زمستان.

 

علل استفاده از فن‌آوري (ابزار و وسايل ماشيني) در رشته‌هاي صنايع‌دستي:

 

1_ از بين بردن بيگاري، فعاليت‌هاي سخت بدني و كارهاي غيرتخصصي.

 

2_ افزايش ميزان توليد.

 

3_ تقليل برخي از هزينه‌هاي توليد و در نهايت كاهش قيمت تمام‌شده‌ي محصول توليدي.

 

4_ ايجاد استاندارد در قسمت‌هايي از توليدات صنايع‌دستي.

 

بنابر جهات و دلايل فوق امروزه استفاده از ماشين‌آلات (به‌ويژه در مرحله‌ي آماده‌سازي مواد اوليه) تا حدّ مجاز پذيرفته شده ولي براي حفظ

 

اصالت و ويژگي‌هاي صنايع‌دستي ضرورت دارد هم‌چنان قسمتي از مراحل اساسي توليد (تا حدود 50 درصد آن) با دست انجام شود

 

شهر اصفهان از شهرهاي مهم گردشگري در ايران به‌شمار مي‌رود كه همه ساله تعداد زيادي مسافر و گردشگر را پذيرا است. اين شهر مانند شهرهاي ديگر ايران داراي سوغات به خصوصي است.

 

خوراكي

گز، پولكي و نبات از شيريني‌هاي سوغاتي شهر اصفهان است، مهمترين غذاي محلي اصفهان نيز برياني نام دارد كه خوراكي گوشتي و بسيار چرب بوده و در بيشتر نقاط شهر مي‌توان آن را تهيه كرد.

انگشتر فيروزه مردانه

ميناكاري، ميناگري يا ميناسازي هنري است كه سابقه‌اي در حدود پنج هزار سال دارد و از صنايع دستي محسوب مي‌شود. امروزه اين هنر بيشتر بر روي مس انجام مي‌شود ولي مي‌توان بر روي طلا و نقره نيز آن را به عمل آورد. طلا تنها فلزي است كه به هنگام ذوب شدن مينا اكسيد نمي‌شود از اينرو امكان اجراي طرحي همراه با جزئيات و با شباهت هر چه تمامتر بر روي مينا را ايجاد مي‌كند در حالي كه ميناهاي مسين و نقره‌اي چنين كيفيتي را ندارند. ميناي كار شده بر روي طلا هنر صائبين ساكن شهر اهواز است و به طلاي صبّي شهرت دارد. شكل‌گيري مينا نيز از تركيب اكسيدهاي فلزات و چند گونه نمك در مجاورت حرارت بالا(۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتي گراد) مي‌باشد كه رنگ‌ها در طول زمان و بر اساس دما به وجود مي‌آيند. امروزه در ايران كانون توليد ظروف ميناكاري شهر اصفهان و جواهرات مينا كاري شهر اهواز مي‌باشد و استادان برجسته‌اي در توليد آثار مينا مشغول به فعاليت هستند.

صنايع دستي اصفهان

مينا كاري در لغت

نزديك‌ترين معناي لغوي براي مينا به معني آسمان آبي است.

مينا كاري هنري است كه طرح‌هاي متفاوتي كه معمولاً با قلم سفيد است بر روي ظروف مسي، نقره‌اي و طلايي نقش مي‌شود. رنگ زمينهٔ زير نقوش معمولاً به رنگ‌هاي آبي، سبز و گاهي قرمز مي‌باشد كه اگر به چشم هنر به داخل ظروف منقوش مينا بنگريم يادآور پهناي زيباي آبي آسمان باشد. شايد به همين خاطر است كه اسم اين هنر را مينا كاري ناميده‌اند.

صنايع دستي

 

پيشينه

ميناكاري هنري با پيشينه‌اي در حدود پنج هزار سال است كه براي زيبايي بخشيدن زيور آلات و ظروف مختلف استفاده مي‌شده‌است. اين هنر تركيبي از آتش و خاك است كه با هنر نقاشي آميخته مي‌گردد و نقش‌هاي زيبايي را مي‌آفريند. به گفته برخي كارشناسان و در پي تطبيق دادن ميناكاري‌هاي بيزانس با آثار ايراني، اين هنر در ايران شكل گرفته و سپس به ديگر كشورها رفته‌است. البته در اروپا آثاري باستاني يافت شده كه پيشينه‌اي بسيار طولاني دارند. براي نمونه شش انگشتر طلا مربوط به سيزده سده پيش از ميلاد در قبرس يافت شده كه نمونه‌اي از ميناكاري مرصع مي‌باشند.[۲] همچنين مجسمه معروف زئوس كه در يونان پيدا شده مربوط به پانصد سال پيش از ميلاد مي‌باشد.

سنگ فيروزه اصل

همچنين در مورد لعاب شيشه‌اي مينا بر روي فلز؛ و در كاوش‌هايي كه در نهاوند صورت گرفت يك جفت گوشواره طلا به دست آمده‌است كه سبك زرگري آن به سده هفتم تا هشتم پيش از ميلاد مربوط مي‌باشد.

يكي از اين نمونه‌هاي قديمي بازوبندي از طلا به همراه ميناكاري‌هاي تزيين شده بر روي آن است كه مربوط به دوران هخامنشيان مي‌باشد. در حال حاضر اين اثر باستاني در موزه ويكتوريا و آلبرت لندن نگهداري مي‌شود.

اوج هنري اين هنر در دوره سلجوقيان بوده كه تهيه ظروف برنجي و ميناكاري مرسوميت داشته‌است و اين آثار به كشورهاي همسايه نيز فرستاده مي‌شده‌است. يكي از نمونه‌هاي ارزشمند اين دوره «سيني آلب ارسلان» است كه ميناكاري بر روي نقره است و در موزه صنايع ظريفه بوستون نگهداري مي‌شود. اين اثر توسط استادي به نام «حسن الكاشاني» ساخته شده و نامش با خط كوفي بر روي آن حك شده‌است.

خاتم كاري

بشقاب‌هاي ساساني كه در ارمنستان كشف شده در موزه هنرهاي اسلامي برلين و در موزه متروپوليتن نيويورك نگهداري مي‌شوند، نمونه‌هاي از آثار باستاني ميناكاري ايراني مي‌باشند.[۳] همچنين در موزه آرميتاژ سن پترزبورگ و موزه‌هاي انگلستان و فرانسه نيز آثار ديگري از ميناكاري ايراني موجود مي‌باشد.

سوغات اصفهان

انواع ميناكاري

مينا به لحاظ روش توليد به دو دسته تقسيم مي‌شود:

۱) ميناي خانه‌بندي

۲) ميناي نقاشي

ميناي خانه‌بندي:

ميناي خانه‌بندي شيوه‌اي قديمي است كه به «ميناي سيمي» نيز معروف است از مفتول‌هاي بسيار نازك استفاده مي‌شود. مفتول‌ها را به شكل دلخواه درمي‌آورند و با چسب روي قطعه كار قرار داده با يك لعاب شيشه‌اي روي آن را مي‌پوشانند. سپس آن را در داخل كوره‌اي با حدود ۱۰۰۰ درجه حرارت قرار مي‌دهند و مفتول‌ها به قطعه كار جوش مي‌خورند.

خواص انگشتر فيروزه

در مرحله بعد رنگ‌هاي مخصوص ميناكاري را كه به شكل پودر مي‌باشند را بر روي سطح كار پر مي‌كنند. بعد از آنكه سطح كار يكسان و هموار شد آن را به مدت ۳ دقيقه در داخل كوره‌اي با حرارتي حدود ۱۰۰۰ درجه قرار مي‌دهند.[۵] مفتول‌هاي با برنجي بعد از قرا گرفتن در كوره سياه مي‌شوند و بايد با اسيدكاري رنگشان به حالت نخستين بازگردد.

فيروزه كوبي در منزل

ميناي خانه بندي در اصفهان و تهران رايج بوده ولي در حال حاضر تنها كارگاه آموزشي ميناي خانه بندي در پژوهشكده ميراث فرهنگي است كه اين هنر را آموزش مي‌دهد. «ميناي سياه» يك گونه از «ميناي خانه‌بندي» به‌شمار مي‌آيد كه به «ميناي صائبين» نيز معروف است. اين شيوه ميناكاري به‌طور عمده در جنوب كشور و به ويژه در اهواز انجام مي‌شود.[۶]

ميناكاري

ميناي نقاشي: روشي كه امروزه در اصفهان مرسوم است به اين صورت كه نقش‌هاي مينا بر روي لعابي شفاف شكل مي‌گيرد. بدين منظور و براي ميناكاري، ابتدا استادي مسگر يا دواتگر مي‌بايست كه شيئ مربوطه را بر اساس طرح مورد نظر بسازد و سپس استادي ميناكار روي آن را لعاب سفيد رنگ بدهد. مرحله لعاب دهي سه يا چهار بار انجام مي‌گيرد و هر بار نيز همراه با قرار گرفتن در كوره با ۷۰۰ درجه گرما هست تا رنگ لعاب ثابت شود. سپس نقاشي روي اين جسم سفيدرنگ انجام مي‌شود و دوباره شي به كوره مي‌رود تا در درجه‌اي در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه پخته شده و رنگ‌ها به شكل دلخواه در آيند. هم‌اكنون از رنگ‌هاي شيميايي در نقاشي شي استفاده مي‌گردد حال آنكه در گذشته رنگ‌هاي بكار گرفته شده گياهي يا معدني بودند. شفافيت مينا نيز از وجود اكسيد قلع بدست مي‌آيد؛ ولي در ميناي منقوش كه در زمان قديم معمول بود و امروزه استادعليرضاپروازي در ميناكاري به كار مي‌بندد ابتدا ماده لعابين را كه از سيليس و زنگارهاي فلزات بدست مي‌آيد به صورت گرد درآورده وبا قلع كدر مي‌كنند آنگاه حرارت مي‌دهند تا ميناي كدر به فلز جوش داده مي‌شود و آنگاه بر اين زمينه طرح مورد نظر به رنگ‌هاي آبگينه‌اي رسم و سپس ذوب مي‌شود.

چگونه سنگ فيروزه را زنده كنيم

ابزار كار

ابزارهاي مورد نياز براي ساخت ظروف مينا:[۷]

ورقه (طلا، نقره، مس، ورشو، آهن و برنج) به جهت چكش خواري بيشتر واكسيد نشدن در دماي ذوب مينا بيشتر از طلاي ناب استفاده مي‌شد.

هاون

ماده آبگينه‌اي مينا

كاغذ كپي

چكش

سندان

گيره

اره كماني و اره فلز بر

قيچي فلز بر

قلم مو

رنگ (گياهي، معدني يا فلزي) كه در ميناي اصيل ميناهاي رنگين پودر شده كه دماي ذوب نسبتاً پاييني از ميناي زيرين دارند.

كوره

سيليس، كربنات، سديم، پتاسيم، آهك و قلعوسرب نيز از مواد شيميايي مورد نياز مي‌باشند.

رنگ‌ها از تركيب مواد شيميايي متفاوتي بدست مي‌آيند به اين ترتيب كه رنگ زرد از تركيب آهن، اكسيد كروم و قلع و رنگ قرمز با اضافه كردن براكس به كربنات سديموتركيبات طلا و همچنين رنگ سبز از تركيب كردن كرومات سرب با مس بدست مي‌آيد.

۱۰ نكته كليدي براي شناخت ميناي مرغوب با زير ساخت فلز

زيرساخت مينا بايد يك‌نواخت و يك‌تكه بوده و فاقد قسمت‌هاي زائد و اضافي باشد. لبه‌هاي زيرساخت بايد عاري از رنگ سبز و سطح آن‌ها بدون تَرك بوده و تيز و برنده نباشد. سطح اتكاي ظرف، كاملاً صاف و يك‌دست باشد. لعاب مينا بايد فاقد ترك، پريدگي، پوسته، حباب، سوراخ و زبري باشد و غلظت آن به‌گونه‌اي باشد كه در همه قسمت‌ها يكسان بوده و داراي نقاط برجسته‌تر در سطح شيء نباشد. سطح ظرف مينا بايد از درخشندگي كافي برخوردار باشد. شفافيت، براق بودن و صيقلي بودن ظروف مينا، نشان‌دهنده استفاده از رنگ مرغوب و خوب پخته شدن آن‌ها در كوره است ولي اگر هنگام دست كشيدن بر روي ظروف زبري و ناصافي احساس شد، نشانه كيفيت نامناسب آن‌ها است. ضخامت رنگ در نقاشي و تزئين مينا يك‌نواخت باشد و رنگ‌هاي به‌كار رفته در مرزِ طرح‌ها، درهم ادغام نشده و هماهنگ باشد.

سوغات اصفهان

نقوش بايد اصالت ايراني داشته و در رنگ‌گذاري، طرح اصلي حفظ شده و قلم‌گيري با نهايت دقت انجام شده باشد. پرداز طرح‌ها و نقش‌ها بايستي تميز و با ظرافت كار شده باشد. پشت ظرف بايد داراي لعاب مرغوب و با كيفيت و بدون زدگي و تَرك باشد. اگر بر روي رنگ يا لعاب داخل ظروف ترك‌خوردگي مشاهده كرديد، نشان‌دهنده سوخته شدن ظرف در حين كوره‌كاري است. اثر ميناي اصيل و مرغوب بايد داراي رقم بوده، نام هنرمند، تاريخ و محل ساخت نيز بر روي آن حك شده باشد.

فيروزه كوبي شمايي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۳:۱۰ توسط:sarmad موضوع:

اطفا حريق

Related image

تجهيزات ايمني و آتش نشاني كه هر محل كسب و كار متفاوت به آن نياز دارد

اطفا حريق

با توجه به اينكه ساختار هر كسب و كاري متفاوت است، اما برخي از قطعات اصلي تجهيزات ايمني و آتش نشاني وجود دارد كه هر سازمان در محيط اداري، انبار يا كارخانه به آن نياز دارد. بارها پيش آمده كه شنيده باشيم يا حتي تجربه كرده باشيم كه وجود يك كپسول آتش نشاني و يا يك جعبه آتش نشاني (فايرباكس) در محل كار يا منزل باعث شده خسارت حادثه به وجود آمده بسيار پايين بيايد.

 

 

كپسول هاي اتش نشاني

 

اولين چيزي كه در مورد اطفا حريق و ايمني در برابر آتش سوزي به نظر مي مي آيد كپسول هاي آتش نشاني است. هر فضاي كاري نياز به حداقل يك كپسول آتش نشاني دارد. تعداد و انواع مختلف خاموش كننده هاي مورد نياز با توجه به اندازه محل شما و همچنين نوع خطرات آتش سوزي مربوط به دفتر، كارخانه يا انبار شما بستگي دارد، اما قطعا نياز به يك يا چند مورد زير خواهد بود:

 

 

 

خاموش كننده دي اكسيد كربن: براي تمام خطرات الكتريكي و جايي كه مايعات قابل اشتعال و غيره در حال استفاده هستند به عنوان مواد حساس و ظريف بي ضرر و ايده آل است.

 

خاموش كننده فوم آتش نشاني: يك راه حل مناسب براي استفاده از چند ريسك. خمير شيميايي خيس مانند روغن هاي سوختني را سرد و سوزاندن دوباره شعله هاي آتش را كاهش مي دهد.

 

خاموش كننده آب: اين نوع كپسول ها بصورت اسپري عمل كرده و مخصوص آتش سوزي هاي مواد چوبي و كاغذي است.

 

خاموش كننده پودر: مي تواند بيشترين آتش سوزي را كه شامل چوب، كاغذ، مايعات قابل اشتعال و الكتريكي مي شود، رفع كند. پودر آتش نشاني نيز مي تواند در آتش سوزي خودرو استفاده شود و مي تواند در اتومبيل يا وسايل نقليه تجاري نصب شود.

 

 

 

 

 

آتش نشاني براي آپارتمان

سيستم هاي اعلام حريق آتش نشاني

 

آلارم آتش براي هر ساختمان در يك كسب و كار ضروري است و بايد به كار گرفته شود. ما طيف گسترده اي از سيستم هاي اعلام حريق در اختيار داريم كه هر دو باتري و يا برق كار مي كنند. آلارم هاي بصري نيز براي انبارها و جهت كارخانجات بسيار مفيد هستند زيرا هشدار دوگانه را با استفاده از فناوري نور قرمز LED و همچنين زنگ و زنگ قابل شنيدن براي جلب توجه همه كاركنان در محدوده آن موقعيت را ارائه مي دهند.

قيمت اسپرينكلر

 

علائم خروج آتش نشاني

 

علائم خروج آتش نشاني براي همه شركت ها ضروري است تا كاربران را به خروج درست راهنمايي كنند.

 

 

روشنايي اضطراري

 

در طول آتش سوزي، برق رساني موجب افزايش خطر است ولي جهت امداد ، روشنايي براي كاركنان و مشتريان ضروري است تا از ايمن بيرون بيايند. چراغ اضطراري ارائه شده توسط و در حالت اضطراري جهت خروج و تخليه محل تا 3 ساعت كار مي كند.

 

 

پتو آتش

 

هيچ فضاي آشپزخانه بدون يك پتو آتش نشاني كامل نيست تا شعله هاي آتش خاموش شود. پتوي نسوز آتش نشاني در طيف وسيعي از اندازه و در هر مورد سخت يا نرم، قابل دسترسي است.

 

 

اسناد ايمني آتش نشاني و كابين? ذخيره سازي سند

 

ضروري است كه تمام مدارك آتش سوزي را كه يك افسر آتش نشاني نياز دارد مانند مدارك ايمني آتش نشاني شامل پرونده هاي مربوط به نگهداري تجهيزات آتش نشاني و برنامه هاي مرتبط با ساختمان، در يك مكان امن مانند كابينه ذخيره سازي ايمني قفل ايمني، حفظ كنيد.

 

 

جعبه كمكهاي اوليه

 

داشتن يك كيت كمك هاي اول با تمام متعلقات آن بصورت دست نخورده ضروري است. در طول سالها، كيت هاي مختلف و قطعات ممكن است مورد استفاده قرار گيرد، با اين وجود، شما نه تنها مسئوليت تهيه يك كيت كمك هاي اوليه را بر عهده داريد ، بلكه شما براي جايگزيني محصولات منقضي يا استفاده شده در كيت بايد پاسخ گو باشيد ، بنابراين اين فرصت را داشته باشيد تا نگاه كنيد و ببينيد چه چيزي گم شده است تا مطمئن شويد كه كسب و كار شما آمادگي كمك هاي اوليه تا رسيدن امداد را دارد.

 

 

يكي از موادي كه در تهيه لباس نسوز به كار مي رود آزبست (پنبه نسوزASBEST) مي باشد كه مقاومت زيادي در برابر آتش دارد. آزبست تركيبي از سيليكات هاي معدني مانند سيليكات منگنز و سيليكات آهن با تركيبات پيچيده اليافي و كريستالي مي باشد.لايه بيروني و پوشش روي لباس نسوز از جنس كولار آلومينيومي است و اين خاصيت آئينه بودن آن پرتوها و تشعشعات حرارتي را منعكس و حرارت را جذب نمي نمايد.

جنس و چگونگي ساخت لباس نسوز

 

يكي از موادي كه در تهيه لباس نسوز به كار مي رود آزبست (پنبه نسوزASBEST) مي باشد كه مقاومت زيادي در برابر آتش دارد. آزبست تركيبي از سيليكات هاي معدني مانند سيليكات منگنز و سيليكات آهن با تركيبات پيچيده اليافي و كريستالي مي باشد.لايه بيروني و پوشش روي لباس نسوز از جنس كولار آلومينيومي است و اين خاصيت آئينه بودن آن پرتوها و تشعشعات حرارتي را منعكس و حرارت را جذب نمي نمايد.

 

 

انواع لباس نسوز

 

الف : محافظ در برابر شعله :

 

با آن مي توان مستقيم وارد شعله شد و معمولا سه لايه هستند. وزن آن بين 7 تا 12 كيلوگرم بوده و در محيط هايي كه آتش حدود c ?815 حرارت دارد مي توان از آن استفاده كرد

 

ب : محافظ در برابر حرارت :

 

اين نوع لباس در اماكن پرحرارت و معمولاً توسط كارگراني كه در قسمت كوره هاي مراكز صنعتي كار مي كنند استفاده مي شود. اين لباس ها معمولاٌ از چندين لايه از جنس آزبست با رويه آلومينيومي ساخته شده است.

جعبه آتش نشاني

خصوصيات فرد استفاده كننده از لباس نسوز

 

:: آتش نشان حرفه اي باشد.

 

:: از نظر روحي ، رواني و جسمي سالم باشد.

 

:: لباس زير شخص استفاده كننده پلاستيكي نباشد و از جنس عايق مانند نخ باشد.

 

:: در صورت بروز هرگونه ناراحتي ناشي از حرارت، سريعاً محل را ترك نمايد.

 

:: حتي المقدور از لباس نسوز در فضاي باز استفاده شود.

 

:: به تعداد نفراتي كه در عمليات لباس نسوز پوشيده اند، به همان تعداد نفرات ديگر لباس پوشيده و در خارج از محيط آتش سوزي آماده باشند.

 

:: چنانچه لباس نسوز در عمليات پاره شد بايد سريعاً محل را ترك و لباس را تعويض كرد.

 

لباسهاي نسوز از نظر شكل به 2 شكل دو تكه و يك تكه وجود دارند كه بلوز بعضي از مدلهاي آنها داراي محلي براي بستن دستگاه تنفسي هواي فشرده مي باشند.لباس هاي نسوزي كه در آتش نشاني مورد استفاده قرار مي گيرد، معمولاً شامل بلوز، شلوار ، دستكش، چكمه و كلاه با نقاب شيشه اي ضخيم مي باشد.

 

 

 

چگونگي ورود به محل حريق با لباس نسوز

 

جهت خنك كردن فرد آتش نشان با لباس نسوز نبايد از آب استفاده كرد، چون بر اثر حرارت آب بخار و از طريق درزهاي لباس وارد لباس مي باش. ولي مي توان بصورت مهپاش جهت خنك كردن محيط و مسير ورود آتش نشان استفاده نمود.بدليل عدم ديد كافي و ناآشنايي با محل نبايد با لباس نسوز وارد فضاي بسته گشت . در عمليات بايد 2 نفر لباس نسوز پوشيده تا اگر براي نفر اول مشكلي پيش آمد نفر دوم او را كمك كند.لباسهاي نسوز بايد بعد از هر عمليات مورد بازديد قرار گيرد و در صورت نياز با آب و موا شوينده شسته شده و خشك گردد. از سالم بودن لباس اطمينان حاصل و آن را در جاي مخصوص قرار داده و براي عمليات بعدي آماده نگه مي داريم.

قيمت كپسول آتش نشاني

لباسهاي محافظ در برابر مواد شيميايي

 

اين لباسها مقاوم در برابر مواد شيميايي مي باشند و از جنسهاي مختلفي چون *PVC ، *پارچه پلي اميد با پوشش 2لايه از جنس بوتيل و با لايه بيروني از جنس ويتون ، * مجموعه از مواد پليمري كه باعث مقاومت پارچه مي شود ، * مواد پلاستيكي و مواد عالي پليمري تهيه شده اند كه بعضاً مجهز به سيستم تحويه هوا مي باشند و در مدلهاي مخلف ذيل موجود مي باشند:

 

• لباس شيميائي ترل كِم 1000

 

• لباس شيميائي ترل كم سوپر

 

• لباس شيميائي ترل كم فوق سوپر

 

• لباس شيميائي ترل كم مدل VPS

 

• لباس شيميائي مدل TLU با كاربرد محدود

 

• لباس شيميايي ترل كم مدل HPS

 

• لباسهاي حفاظتي شيميائي مجهز به سيستم جريان هوا

 

• لباس تركيبي منعكس كننده حرارت و مقاوم در برابر مواد شيميايي

 

محافظت كننده سر و صورت

كپسول آتش نشاني

اين محافظت كننده از جنس 100% نومكس دولايه مي باشد و مانعي براي ديد شخص استفاده كننده بوجود نمي آورد.

 

چكمه هاي مقاوم در برابر مواد شيميائي

 

اين نوع چكمه ها داراي استاندارد ايمني EN 145 بوده و از جنس پولي يورتان براي حد اكثر حفاظت ساخته شده و صد جرقه و آنتي استاتيك مي باشد.

 

دستكش هاي محافظ در برابر مواد شيميائي

 

اين دستكش ها چند منظوره بوده و در مقابل مواد شيميائي جامد، مايع و گاز دستها را محافظت مي كند. لايه بيروني آن از جنس PVC و آستر داخلي آن از جنس كتان با كيفيت زياد ساخته شده است و در برابر عوامل فيزيكي مانند خراشيدگي و سائيدگي مقاوم بوده و طول آن 35 سانتي متر است.

 

لباس هاي محافظ در برابر تشعشعات راديو اكتيو

 

در طبيعت و در شرايط معمولي موادي يافت مي شود كه از اتم هاي آنها پرتوهائي ساطع مي شود. اين مواد را راديو اكتيو يا پرتو زا گويند. اين ذرات به سه گون? آلفا ? ، بتا ? و گاما ? مي باشند.يك ورقه كاغذ مي تواند ذره آلفا و يك ورق? آلومينيومي به قطر 3 ميلي متر مي تواند ذر? بتا و يك جدار سربي به قطر 7 سانتيمتر مي تواند باعث توقف پرتو گاما گردد.

 

وسايل و لباس هاي حفاظت انفرادي

 

حفاظت بدن :

 

هنگام كار با مواد پرتوزا بر حسب مورد استفاده از روپوش هاي پارچه اي ساده ، لباس هاي مخصوص حفاظتي كامل و روپوش هاي آزمايشگاهي بر حسب نوع كار و محيط كار و عمليات متفاوت و متنوع مي باشد.اين روپوش ها مي توانند از جنس پارچه هاي معمولي و روشن و بعضاً پلاستيكي ضد اسيد و نسوز باشد.

اسپرينكلر

حفاظت پاها :

 

جهت جلوگيري از انتشار آلودگي از محل كار و عمليات به ساير نقاط و همچنين حفظ و نگهداري پاها استفاده از كفش هاي مناسب لازم مي باشد. اين كفشها بايد ساده و سفيد رنگ و قابل رفع آبودگي باشد، كف اين كفشها بايد لاستيكي و يا پلاستيكي بدون شيار باشد تا ذرات آلوده لابلاي شيارها قرار نگيرد. در آزمايشگاه هاي مواد پرتوزا بايد جورابها تعويض و جوراب سفيد آزمايشگاهي پوشيده شود. پس از كار و عمليات بايد كفش ، لباس و دستها با دستگاه هاي كنترل آلودگي پرتويابي شود و در صورت اطمينان از پاك بودن آنها محل را ترك كرد.

 

حفاظت دست ها :

 

بر حسب نوع كار و مواد آلاينده مجموعه اي از دستكش هاي آزمايشگاهي وجود دارد.

 

حفاظت دهان و بيني :

 

يكي از مسيرهاي آلودگي داخلي كه از اهمين خاصي برخوردار است عبور مواد پرتوزاي معلق در هوا يا گاز و بخارات آلوده از طريق دهان و بيني به مجاري تنفسي از جمله ريه ها مي باشند كه اختلالات ناشي از آن بسيار زياد است.براي حفاظت بر حسب شرايط محيط و چگونگي توزيع و پراكندگي ذرات گرد و غبار آلوده و يا گازها و بخارات راديواكتيو و ابعاد ذرات تشكيل دهنده آنها از فيلتر و ماسك هاي مختلف استفاده مي شود.اين نوع ماسك ها از نوع ساده كاغذي شروع و به ماسك هاي تمام صورت مجهز به كپسول اكسيژن كاملاً آب بندي شده، منتهي مي شوند.

تجهيزات اطفا حريق

حفاظت چشم و موي سر :

 

در بعضي از محل هاي كار و عمليات احتمال قطره هاي محلول مواد پرتوزا بر روي صورت و چشم وجود دارد. حفاظت چشم توسط عينك هاي مناسب ضروري مي باشد كه با توجه به شرايط كار و محلول هاي راديواكسستيو متنوع مي باشند.در مكانهايي كه احتمال گرد و غبار آلوده و يا محلول هاي راديو اكتيو وجود دارد براي جلوگيري از آلودگي موهاي سر بايد از كلاه هاي پارچه اي و پلاستيكي مناسب استفاده كرد.

 

 

توپ ضد حريق

توپ ضد حريق ، تجهيزي است بسيار جديد و كارآمد در حوزه اطفا حريق.عملكرد اين محصول ، بدون نياز به اپراتور بوده و صرفا در صورت تماس با شعله در كمتر از سه ثانيه ، به صورت اتوماتيك اقدام به اطفا حريق مي نمايد.

گوي اطفاء حريق

ويژگي هاي توپ اطفا حريق

گوي ضد حريق وسيله اي گرد و توپ مانند مي ­باشد، كه مي توان به آساني آن را به درون آتش پرتاب نمود. اين توپ به صورت خودكار، پس از 3 ثانيه فعال شده و مواد شيميايي خاموش كننده ي آتش را منتشر مي­ كند.

 

يكي ديگر از ويژگي­ هاي توپ اطفاء حريق اين است كه اگر كسي در محل حضور نداشته باشد، با شروع آتش سوزي و تماس با آتش، به سرعت فعال شده و صداي مهيبي مي­ دهد كه مي ­تواند به عنوان يك آلارم هشدار در نظر گرفته شود. به خاطر همين ويژگي، مي­ توان آن را در مناطقي كه احتمال بروز آتش­ سوزي در آن ها بيشتر است، مانند آشپزخانه قرار داد. كار كردن با اين توپ بسيار آسان است و نياز به هيچ گونه مهارت يا آموزشي ندارد. علاوه بر اين در طي طول عمر مفيد آن، كه 5 سال مي ­باشد، به هيچ گونه كارهاي تعمير، نگهداري و بازرسي نيازي نيست.

توپ ضد انتشار حريق

توپ آتش خاموش كن

 

تا به حال موارد بي شماري مشاهده شده كه در آن ها مردم عادي كه با آتش­ سوزي مواجه شده اند، قادر نبودند به درستي از تجهيزات اطفا حريق رايج استفاده كنند. چرا كه آن ها به درستي براي استفاده از اين تجهيزات آموزش نديده ­اند، يا اينكه اين تجهيزات بسيار سنگين بوده و حمل آن ها تا منطقه ي آتش دشوار بوده است. علل ديگري نيز وجود دارد. مثلا اينكه شما بايد براي استفاده از اين تجهيزات، تا جايي كه مي­ توانيد به منطقه آتش نزديك شويد. همين امر شما را در معرض دود و گرما قرار مي­ دهد. علاوه بر اين ممكن است به علت استرس مواجهه با آتش، نحوه ي استفاده از اين تجهيزات را فراموش كنيد.

توپ اطفا حريق

گوي ضد انتشار حريق

 

فروش توپ اطفاي حريق با مزاياي بي­شمار خود مي ­تواند بر تمام اين مشكلات غلبه كند. اين توپ با وزني كمتر از 1.5 كيلوگرم، بسيار سبك بوده و حمل آن براي كودكان نيز آسان است. فقط كافيست آن را به درون آتش پرتاب كنيد يا در بالاي منطقه اي كه ريسك آتش­ سوزي در آن زياد است نصب نماييد. به هيچ وجه لازم نيست به آتش نزديك شويد. علاوه براين ها، توپ اطفا حريق براي محيط زيست نيز مضر نيست و هيچ آسيب و ضرري براي انسان ها ندارد.

اطفاء حريق

زماني كه آتش در حال شعله ور شدن است، خود را به نزديك ترين توپ اطفا حريق برسانيد و آن را به طرف آتش پرتاب كنيد. توپ با شعله­ هاي آتش برخورد كرده و در عرض 3 ثانيه فعال مي­ شود. توصيه مي­ شود كه توپ اطفا حريق را در مناطق پر خطر مانند آشپزخانه، نزديك مدارهاي جريان برق يا در نزديكي شومينه قرار دهيد تا در مواقع بروز آتش­ سوزي، به راحتي در تماس با آتش قرار گرفته و يا به آساني در دسترس باشد.

در قياس با ساير آتش خاموش كن هاي مرسوم ، اين محصول براي تمام گريد هاي آتش سوزي (A , B , C ) قابل استفاده مي باشد.استفاده از آن بزرگترين حريق ها با كوچكترين شعله ها ايجاد مي شوند.حوادث دلخراشي از قبيل شين آباد ، خيابان جمهوري و يا آتش سوزي خودرو هاي اسكانيا همگي به راحتي قابل پيشگيري بودند. توپ ضد حريق ، تجهيزي است بسيار جديد و كارآمد در حوزه اطفا حريق.عملكرد اين محصول ، بدون نياز به اپراتور بوده و صرفا در صورت تماس با شعله در كمتر از سه ثانيه ، به صورت اتوماتيك اقدام به اطفا حريق مي نمايد. در قياس با ساير آتش خاموش كن هاي مرسوم ، اين محصول براي تمام گريد هاي آتش سوزي (A , B , C ) قابل استفاده مي باشد.استفاده از آن نيازي به تخصص نداشته و شكل و فيزيك آن به گونه اي است كه هر شخص با هر سن به راحتي مي تواند از آن استفاده كند. بر خلاف آتش خاموش كن هاي مرسوم ، به راحتي قابل انتقال بوده و نيازي به شارژ ساليانه ندارد.با استفاده از اين محصول نيازي به نزديك شدن به آتش نخواهد بود. نيازي به تخصص نداشته و شكل و فيزيك آن به گونه اي است كه هر شخص با هر سن به راحتي مي تواند از آن استفاده كند.

 

بر خلاف آتش خاموش كن هاي مرسوم ، به راحتي قابل انتقال بوده و نيازي به شارژ ساليانه ندارد.با استفاده از اين محصول نيازي به نزديك شدن به آتش نخواهد بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۰:۳۶ توسط:sarmad موضوع:

لوازم آشپزخانه

Related image

وسايل خانگي، دستگاه‌هايي هستند كه كارهاي روزانهٔ خانه‌داري را آسان‌تر مي‌كنند. اين وسايل زندگي انسان را متحول كرده‌اند و سبب بهبود بهداشت و تغذيهٔ عمومي شده‌اند. بعضي از انواع وسايل خانگي مانند چراغ خوراك‌پزي، يخچال، فريزر، خردكن، مخلوط‌كن و مايكروفر، براي تهيه و نگهداري غذا در آشپزخانه به كار مي‌روند. از بعضي ديگر، مانند ماشين لباس‌شويي، خشك‌كن، ماشين ظرف‌شويي و جاروبرقي، براي نظافت استفاده مي‌كنند و از بعضي براي تفريحات و سرگرمي استفاده مي‌شود مانند تلويزيون. برخي از لوازم خانگي برقي هستند و برخي ديگر غير برقي.

سرويس قابلمه ارزان قيمت

وسايل آشپزخانه ابزارهايي هستند كه با ياري آنها مواد خوردني را مي‌توان به گونه‌اي غذا تبديل كرده و آماده خوردن كرد. اين ابزارها را مي‌توان به دسته‌هاي گوناگوني بخش كرد مانند ظروف، ابزارهاي نگهداري خوراك، ابزارهاي زدودن بسته‌بندي، ابزارهاي آمايش خوراك خام و ابزارها و ظروف پخت غذا.

البته اين لوازم و ظروف و وسايل به دو گروه خانگي و صنعتي تقسيم مي‌شوند.

سوفله خوري

همه وسايلي كه در فروشگاه‌هاي لوازم آشپزخانه مي‌بينيد لزوما در آشپزخانه ضروري نيستند و بيشتر جنبه تجملاتي و دارند. اما برخي لوازم هستند كه وجودشان در آشپزخانه لازم و ضروري است. اين ابزار سرعت كار شما را بالا مي‌برند و انجام كارهاي مختلف را تسهيل مي‌كنند.

فلاسك چاي

قابلمه هاي استيل

اين قابلمه ها بيشتر براي پخت انواع خورش و غذاهاي آبدار مناسبند. با اين وجود بعضي از توليدكنندگان ادعا مي كنند كه مي توانيد برنج يا حتي ماكاروني را هم در اين قابلمه ها بپزيد و حتي ته ديگ هم داشته باشيد. نكته مهم هنگام استفاده از قابلمه هاي استيل تنظيم درجه حرارت است.

اگر عجله نكنيد و با حوصله شعله گاز را در حد كم نگه داريد نتيجه كارتان خوب مي شود. با اين وجود اگر غذاي شما ته گرفت و قابلمه تغيير رنگ داد با كمي سركه مي توانيد آن را مثل روز اولش تميز كنيد. در مجموع قابلمه هاي راحت و مناسبي هستند كه بهتر است هر خانمي در آشپزخانه اش حتماً از آنها داشته باشد.

نظر كارشناس: اين قابلمه ها در گروه سالم ترين قابلمه ها قرار مي گيرند و مصرف كنندگان مي توانند با خيال راحت و بدون نگراني از بابت ورود املاح و تركيبات شيميايي به درون غذا، از اين قابلمه ها استفاده كنند.

قابلمه هاي چدني

رقيب اصلي قابلمه هاي تفلون هستند كه چند سالي است نام آنها را زياد مي شنويم. از جمله ويژگي هاي قابلمه چدني اين است كه حرارت به طور يكنواخت در همه جاي ظرف پخش مي شود و غذا را به مدت بيشتري گرم نگه مي دارد. علاوه بر اين قابلمه هاي چدني مقاومت زيادي دارند، لب پر نمي شوند و رنگ شان از بين نمي رود. عيب بزرگ قابلمه هاي چدني اين است كه وزن زيادي دارند و ممكن است هنگام پخت بعضي از غذاها، به ويژه صاف كردن برنج استفاده از آنها دشوار باشد. قابلمه هاي چدني هم نچسب هستند و هنگام سرخ كردن مواد غذايي در اين ظروف نيازي نيست مقدار زيادي روغن استفاده كنيد.

حتي براي پخت غذا در فر هم مناسب هستند. بهتر است هنگام استفاده از قابلمه هاي چدني هميشه از حرارت كم تا متوسط استفاده كنيد. رنگ بدنه بيشتر قابلمه هاي چدني هميشه از حرارت كم تا متوسط استفاده كنيد. رنگ بدنه بيشتر قابلمه هاي چدني مشكي است و در مقايسه با انواع تفلون تنوع رنگ كمتري دارند.

نظر كارشناس: اين ظروف از آلياژي ساخته شده اند كه شامل آهن و كربن است. اگر به مدت طولاني از اين قابلمه ها استفاده شود شايد خطرهايي به همراه داشته باشد. به هر حال، در مقايسه با قابلمه هاي تفلون انتخاب مناسب تري است در مقايسه با قابلمه هاي استيل، آلومينيومي و پيركس از سلامت پايين تري برخوردار است.

قيمت جاروبرقي سطلي

قابلمه هاي لعابي

بيشتر براي طبخ غذهاي آبدار به كار مي روند و نمي توانيد داخل اين قابلمه ها برنج بپزيد يا حتي غذاهاي جامد را دوباره گرم كنيد. اين قابلمه ها را در اندازه هاي مختلف با قيمتي مناسب تهيه كرده و از آنها براي نگهداري غذا در يخچال يا پخت انواع سوپ و خوراك هاي مايع در حجم كم استفاده كنيد. علاوه بر اين طرح هاي متنوعي دارند و حتي برخي از نمونه هايشان با در شيشه اي طراحي شده اند.

نظر كارشناس: در اين قابلمه ها هم تركيبات شيميايي وجود دارد. روكش آنها به مرور زمان از بين مي روند و لعاب وارد خوراك ها مي شود. اگر اين قابلمه ها در معرض غذاهايي با PH اسيدي يا قليايي باشند واكنش هاي شيميايي سريع تر شده و آسيب هايي را ايجاد مي كند.

ظروف پيركس

اختراع ظروف شيشه اي پيركس در دوران توماس اديسون ريشه دارد. اديسون براي اختراع لامپ، شيشه اي لازم داشته كه در برابر حرارت مقاوم. باشد. شركتي كه اين شيشه را براي اديسون ابداع كرد چندي بعد ظروف شيشه اي با نام پيركس را به بازار جهاني عرضه كرد و بدين ترتيب قابلمه هاي شيشه اي روانه بازار شدند.

ظروف شيشه اي پيركس اين قابليت را دارند كه آنها را روي گاز، در فر يا مايكروفر قرار دهيد؛ ضمن اينكه ظاهرشان زيبا و شفاف است و مي توانيد با همان ظرف، غذا را سرو كنيد.

نظر كارشناس: در دسته ظروف سالم قرار مي گيرند و استفاده از اين ظروف براي سلامتي ما خطري ندارد و هيچ گونه ماده شيميايي از راه پيركس هاي مقاوم وارد بدن نمي شود. بنابراين توصيه مي شود براي پخت و پز از اين ظروف بيشتر استفاده كنيد.

قابلمه هاي سنتي

قابلمه هايي از جنس مس و روي در اين دسته قرار مي گيرند. در زمان مادربزرگ هاي ما استفاده از اين قابلمه ها كاربرد زيادي داشت و هنوز هم به دليل اينكه قابلمه هاي رويي كه به آنها روحي هم مي گويند به دليل قيمت ارزان مورد توجه بعضي از مردم قرار مي گيرند. اين قابلمه ها اندازه متنوعي دارند و سبك هستند.

نظر كارشناس: در اين قابلمه ها هم مشكل ورود املاح مس و روي به خوراك ها وجود دارد بهتر است به طور مداوم و طولاني مدتي از آنها استفاده نشود.

 پايه قابلمه

ماهيتابه هاي دردار مستطيلي شكلي هستند كه به طور حتم نام شان به گوش تان خورده است. مهمترين ويژگي اين قابلمه ها اين است كه غذا را با مقدار كمي روغن براي شما سرخ مي كنند، به همين دليل با كمك اين ماهيتابه ها غذاي سالمي مي خوريد. ضمن اينكه براي پخت سبزيجات با مقدار كمي آب مي توانيد از اين ماهيتابه هاي دردار كمك بگيريد. در مجموع اگر از آنها درست استفاده كنيد براي سلامتي تان ضرري ندارند.

نظر كارشناس: پوشش داخلي اين قابلمه از جنس تفلون است و در صورت ايجاد خراش در سطح قابلمه بهتر است آن را كنار بگذاريد چون در اين صورت سلامتي شما به خطر مي افتد.

صرف نظر از اين قضيه، به دليل اينكه در اين ماهيتابه ها بسته مي شود، مقدار اكسيژن اطراف مواد غذايي كاهش يافته و فشار داخل قابلمه بيشتر مي شود. در چنين شرايطي زمان پخت كاهش مي يابد. اگر هم شعله گاز كم باشد خوراك حالت سرخ كرده مطلوبي پيدا مي كند و نيازي به استفاده زياد از روغن نيست. بنابراين اين ماهيتابه ها از اين نظر برتري دارند كه چربي كمتري به بدن مي رسانند و سبب اضافه وزن و چاقي نمي شوند. به ويژه افرادي كه به غذاهاي چرب علاقه دارند با استفاده از اين ظروف غذاهاي سالم تري به بدن شان مي رسانند.

بهترين مارك قابلمه گرانيتي

زودپز، آرام پز و بخارپز

خيلي از خانم هاي شاغل كه براي آشپزي و به ويژه پخت غذاهاي سنتي زمان كافي ندارند، از طرفداران «زودپز» هستند. جدا از اين زودپز يك وسيله كاربردي در آشپزخانه است كه با كاهش زمان پخت، در مصرف گاز و وقت صرفه جويي مي كند و در مدت كوتاه تر غذايي كاملاً پخته و جاافتاده را تحويل تان مي دهد. اين وسيله در مقايسه با مايكروويو مشكوك به سرطان زا بودن نيست و درصد بيشتري از ويتامين هاي غذا را حفظ مي كند. براي تهيه تمام غذاها از انواع گوشت و مرغ گرفته تا سوپ و سبزيجات مي توانيد از اين ديگ مكانيكي استفاده كنيد و آشپزي را سريع، متنوع و با صرفه تر پيش ببريد.

يونيك

آرام پز هم براي خانم هاي شاغل كاربرد دارد. مي توانند شب مواد غذايي را داخل آن بريزند و صبح روز بعد غذاي آماده اي براي ناهار يا شام خانواده داشته باشند. بخارپز هم دستگاه برقي ديگري است كه شما را به مصرف غذاهاي سالم و بدون روغن تشويق مي كند.

نظر كارشناس: مهمترين عاملي كه ارزش مواد غذايي را كاهش مي دهد حرارت، نور و اكسيژن است. در زودپز، بخارپز و آرام پز وقتي در ظرف را مي بنديم، عامل اكسيژن را از مواد غذايي دور مي كنيم و اين اتفاق بيشتر در آرام پز و زودپز رخ مي دهد.

 

 

كريستال چيست ؟

در معناي لغت : واژه كريستال كاملا مشابه بلور به معني ماده است كه ذرات تشكيل دهنده آن با نظم در كنار يكديگر قرار گرفته باشند. اما معني كه در بازار و بين مردم براي ظروف كريستال شناخته شده است

در واقع شيشه سرب دار(LeadCrystal) مي باشد. ميزان اكسيد سرب متغير است و در بهترين حالت به ?? درصد ميرسد كه دليل سنگين وزن بودن محصولات كريستال همين ماده در آن است.

از ديگر خصوصيات اين نوع محصولات درخشندگي بيشتر انها است.

با توجه به اينكه ?? درصد از اين محصول را اكسيد سرب تشكيل داده اين نوع ظروف سنگين تر هستند نسبت به شيشه.

بلور چيست ؟

بلور هم مانند كريستال در لغت همان معناي گفته شده را دار. اما منظور محصولاتي هستند در ان ها از اكسيد سرب خبري نيست، كمي درخشندگي محصول كم تر و وزني بسيار سبك تر نسبت به حجم ظرف دارند.

بيشترين محصولات بلوري براي كشور چين هستند كه مشابه كريستال چك و يا ساير محصولات با كيفيت توليد مي شود ، اين تشابه كاملا سطحي هست و از نظر كيفيت با هم بسيار متفاوت هستند ، البته قيمت هم بسيار متفاوت هست و بايد منصفانه نظر داد ، محصولات بلور در حد قيمت خود خوب هستند.

سرويس قاشق و چنگال چه ماركي خوبه؟

كريستالين :

كريستالين ، نوعي ديگر از محصولات هستند كه در تركيب خود اكسيد سرب را دارد اما درصد سرب كمتر از ?? درصد است ، معمولا درصد اكسيد سرب در اين نوع ظروف حدود ?? درصد است. دليل ساخت محصولات كريستالين و كريستال لايت برخي قوانين است كه به تازگي ايجاد شده و استفاده از ظروف كريستال در مورد بعضي از نوشيدني ها و موادي مانند ترشي منع كرده است. در اين باره مي توانيد مطلب موارد منع مصرف را مطالعه فرماييد.

كريستال لايت :

كريستال لايت كه در واقع واژه اصلي آن كريستاليت (Crystalite) است كه در معني مفهومي مشابه با كريستال و بلور دارد ، در كريستاليت مانند بلور اكسيد سرب وجود ندارد ، اما وقتي شما اين محصولات را مشاهده مي كنيد بسيار نزديك به كريستال هستند ، دليل اين امر روش عمل اوري اين نوع محصولات است ، در واقع هنگام سرد كردن و شكل دهي اين محصولات با كنترل عوامل مختلف عمل بلوري شدن را كنترل كرده و ماده منظم تري تشكيل مي شود. محصولات كريستاليت وزن كم تري نسبت به كريستال دارند و از قيمت كمتري بر خورداند.

تفاوت ها :

?-كيفيت توليد :

براي اينكار يا بايد قبلا محصولات اصل را خريد كرده باشيد و اشنا باشيد ، يا اگر بار اول است شما بايد مقايسه كنيد ، محصول مثلا كشور چك را مشاهده كرديد سپس دنبال همان طرح توليد چين بگرديد و متوجه تفاوت خواهيد شد.

?- وزن ظروف :

همانطور در توضيح كلمات گفته شد محصولات كريستال سنگين ترين و بعد كريستالين و در اخر كريستال لايت و بلور هستند. وزن هم به شما كمك مي كند ، البته دقت كنيد كه دو ظرف مشابه را بايد مقايسه كنيد تا اين اختلاف وزن را متوجه شويد.

بند رخت

?- قيمت :

قيمت اين محصولات بسيار متفاوت هستند.

?- معايب موجود :

محصولاتي كه اصل هستند ، يعني كيفيت توليد بهتري دارند در نتيجه عيوب كمتري در آنها ديده خواهد شد.

خب سوال تشخيص اصل بودن محصول ما چگونه ممكن است ؟

براي نمونه تصويري از چند محصول مشابه كه در اين فروشگاه وجود دارد در ادامه قرار دارد.

پايه قابلمه چوبي

اين دو محصول بسيار مشابه هم هستند محصول چين از جنس كريستالين هست و محصول چك از جنس كريستال.

دقت داشته باشيد كه محصولات چين نسبت به قيمتي كه دارند از كيفيت خوبي برخوردارند و اين مقايسه فقط براي آشنايي شما با تفاوت ها است.

سه تصوير كه مشاهده مي كنيد پياله و پيش دستي خورشيدي توليد شده در كشور چين هست كه از جنس كريستالين هم تشكيل شده.

 

 جاروبرقي سطلي

 

هنگام خريد كريستال به اين نكات توجه كنيد

ظروف كريستال و بلور از محبوب‌ترين‌ها نزد اكثر ما هستند. محبوبيت كريستال و بلور در حدي است كه بسياري از شركت‌هاي توليدكننده تنها به توليد ظروف از اين جنس بسنده نكرده و مجسمه و اشياي تزئيني كريستالي را نيز به بازار عرضه كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، ظروف كريستال و بلور از محبوب‌ترين‌ها نزد اكثر ما هستند. محبوبيت كريستال و بلور در حدي است كه بسياري از شركت‌هاي توليدكننده تنها به توليد ظروف از اين جنس بسنده نكرده و مجسمه و اشياي تزئيني كريستالي را نيز به بازار عرضه كرده‌اند كه بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بند رخت تاشو

با توجه به محبوبيت اين ظروف در بازار شاهد عرضه نمونه‌هاي متنوع با مليت‌هاي گوناگون هستيم.نمونه‌هاي ايراني، نمونه‌هاي توليدي كشورهاي آلمان، ايتاليا، چك، تركيه، فرانسه و... كه هركدام بسته به مليت و طراحي و ميزان نقش و خط يا به قولي تراش روي كريستال قيمت‌هاي متفاوتي دارند.براساس بررسي‌هاي انجام شده كريستال‌هاي چك از گران‌‌ترين و با كيفيت‌ترين‌هاي بازار هستند.

سرويس 70 پارچه ليمون

البته نمونه‌هاي ايراني نيز طي سال‌هاي اخير از لحاظ كيفي در حد چشمگيري رشد داشته‌اند و شايد از لحاظ طراحي و درخشش ظاهري با نمونه‌هاي وارداتي قابل تشخيص نباشند. اما در هر حال زمان مي‌برد تا مصرف‌كننده ايراني به آنچه هموطنانش با زحمت و مشقت توليد كرده‌اند بهايي در حدي كه بايد دهد و هميشه اين تصور كه جنس خارجي بهتر است در ذهنش است.

*در وهله اول بودجه خود را مشخص كنيد. اين كار موجب مي‌شود تا شما بدانيد با بودجه‌اي كه داريد به سراغ كدام برند يا محصولات كدام كشور مي‌توانيد برويد.

قيمت سوفله خوري

*علاقه‌مندي خود را براي خريد برند خاص مشخص كنيد. ممكن است شما بودجه كمي براي خريد ظروف كريستال در نظر گرفته باشيد؛ اما به كريستال‌هاي چك يا آلمان يا لهستان علاقه‌مند باشيد.

در اين صورت بايد تكليف خود را مشخص كنيد يا يك ظرف كوچك از يك برند مطرح خريداري كنيد يا يك ظرف ارزان‌تر.

*هنگام خريد كريستال به اصل يا تقلبي بودن ظروف توجه كنيد. برخي مدل‌هاي تقلبي ظروف كريستال در بازار وجود دارد كه با كيفيت پايين توليد شده و با قيمت انواع اصلي به فروش مي‌رسد.

تنها راه مطمئن، خريد از مراكز معتبر و نمايندگي‌هاست. همچنين كريستال‌هاي اصل برگه مخصوصي دارند كه كشور سازنده درصد كريستال آنها را مشخص كرده است.

*كيفيت آنچه را كه مي‌خريد، بررسي كنيد. براي تشخيص شيشه و بلور با كيفيت بالا بايد فاكتورهاي زيادي را در نظر داشت، مانند ظاهر جنس و نحوه بسته‌بندي آن، شيشه و بلور توليدي نبايد رنگ مات داشته و داراي حباب باشد. شيشه و بلور وقتي داراي رنگ سفيد يا به اصطلاح بي رنگ باشد نشان‌دهنده كيفيت خوب آن است.

اردو خوري چيست؟

*در مورد ظروف و اشياي طلا يا نقره‌كوب دقت زيادي داشته باشيد؛ زيرا ممكن است برخي از فروشندگان در مورد ميزان طلا يا نقره به‌كار رفته در ظرف مورد نظر اطلاعات درست به خريدار ارائه نكنند يا اينكه ممكن است عيار طلا يا نقره‌اي را كه روي كريستال به‌كار رفته است، زياد اعلام كنند.

* قبل از خريد به خوبي طروف و اشيا را بررسي كنيد تا كجي، لب پريدگي و... نداشته باشد.

*قيمت را از چند فروشگاه بپرسيد.

تشخيص ظروف مسي اصل

*كالا را در بسته‌بندي صحيح و مطمئن از فروشنده تحويل بگيريد؛ زيرا زماني كه كالا از فروشگاه خارج شد مسووليت آن با شماست، نه با فروشنده.

*هنگام خريد ظروف رنگي حتما به يكنواختي رنگ در قسمت‌هاي گوناگون ظرف دقت كنيد.

كريستال چك

* حتما هنگام خريد فاكتور را از فروشنده را دريافت كنيد. برخي از برندها نيز براي محصولات خود خدمات پس از فروش يا گارانتي درنظر گرفته‌اند كه مي‌توانيد از اين خدمات نيز استفاده كنيد.

نكاتي براي نگهداري از ظروف بلور و كريستال

* به‌دليل حساسيت بالاي ظروف كريستال، بايد روش‌هاي مراقبت مناسب و شست‌وشوي صحيح آنها را ياد بگيريد.

* ظرف‌هاي كريستال را با مايع ظرفشويي و آب ولرم بشوييد و اگر تميز نشدند، مخلوطي از يك‌سوم سركه و دوسوم آب تهيه كنيد و با كمك برس شست‌وشو دهيد و سپس بلافاصله آن را خشك كنيد. پس اگر ظروف كريستال شما جلاي هميشگي خود را از دست داده است، مي‌توانيد از سركه سفيد كمك بگيريد. وقتي مي‌خواهيد ظرف كريستال را بشوييد مقداري سركه سفيد به آب آب‌كشي ولرم بيفزاييد. اگر ته ظرف رسوب جمع شده، اجازه بدهيد يك شبانه‌روز سركه و آب داغ درون ظرف بماند و بعد از اين زمان، اگر هنوز كثيفي بر جاي بود، بايد عمل را تكرار كنيد.

جا قابلمه اي

* ليوان و ظروف بلوري بعد از مدتي شفافيت خود را از دست مي‌دهند و تيره و كدر مي‌شوند. براي اينكه اين ظروف دوباره تميزي و شفافيت خود را به دست آورده و براق شوند، يك ليموترش را نصف كنيد و با حوصله ظروف را با سطح ليموترش‌ها تميز نماييد و بعد با آب ولرم بشوييد.

* همچنين مي‌توانيد براي چرك‌زدايي ظروف بلوري از آمونياك نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.

* چند قطره آمونياك را در ظرفي محتوي آب ولرم ريخته ظروف را در آن بشوييد. سپس با آب ولرم آبكشي و آنها را خشك كنيد.

بهترين مارك زودپز

* از قرار دادن ظروف كريستال در مايكروفر به طور جدي خودداري كنيد.

* ظروف كريستال را همراه ظروف چرب در ماشين ظرفشويي نشوييد.

* سعي كنيد ظروف كريستال را با دست بشوييد و از ماشين ظرفشويي براي شست‌و شوي آنها استفاده نكنيد؛ زيرا ممكن است روي آنها خط و خش بيفتد. همچنين با توجه به اينكه ماشين‌ظرفشويي ظروف را با آب بسيار گرم مي‌شويد ممكن است قسمت‌هاي طلا يا نقره‌كوب دچار ايراد شوند.

جا ادويه يونيك

* ممكن است برخي از ظروف به‌دليل استفاده زياد يا بي‌احتياطي دچار پريدگي در برخي از قسمت‌ها شده باشند، اگر ظروف شما در لبه دچار پريدگي شده باشند، مي‌توانيد براي رفع اين مشكل از سمباده استفاده كنيد؛ البته در صورتي كه پريدگي كم باشد.

* براي از بين بردن آثار خراش ظروف بلور و كريستال مي‌توانيد از خمير دندان استفاده كنيد.

* براي جلوگيري از خطر شكستن ظروف هنگام شست‌وشو بهتر است آنها را از قسمت انتها داخل آب داغ نگذاريد، بلكه از قسمت پهلو در آب فرو بريد و براي تميزكردن كريستال از يك قسمت سركه و سه قسمت آب گرم استفاده كنيد.

 كلمن آب

تابه هاي رژيمي در ابعاد و شكل هاي مختلف و براي سليقه هاي متفاوت در بازار عرضه مي شود كه نكاتي را در استفاده از آن بايد رعايت كنيم

يكي از ظروفي كه بعضي از خانم ها در آشپز خانه از آن استفاده ميكننددر عصر حاضر تابه هاي رژيمي است كه كه در شكل و ابعاد مختلف براي سليقه هاي متفاوت توليد مي شود اين تابه ها انواع مختلف دارند براي استفاده صحيح آن بهتر است دفترچه آن را مطالعه نماييد و همچنين در حفظ و نگهداري و شستشوي اين ظروف بايد دقت كافي داشته باشيد كه جز اسرار خانه داري اين ظروفممكن است قيمت هاي متفاوت ارزان و يا گراني نيز داشته باشيد گران بودن تابه مبني بر كيفيت بالا نيست در ادامه در نيك صالحي بخوانيد

تابه هاي رژيمي

هنگام شستشوي اين ظروف از پاك‌ كننده‌ هاي زبر مثل سيم ظرف‌شويي استفاده نكنيد زيرا با اين كار، خاصيت نچسب‌ بودن تابه را از بين خواهيد برد.

? – قبل از انتخاب تابه مورد نظر درباره مارك‌هاي مختلف موجود در بازار پرس‌ و جو كنيد تا دقيقا آنچه را كه به آن نياز داريد، خريداري كرده‌ باشيد. ? – تابه‌هاي رژيمي در ابعاد مختلفي در بازار يافت مي‌شوند.

 جاي سيب زميني و پياز

انواع ماهيتابه

بنا به نياز خود و تعداد افراد خانواده اقدام به خريد كنيد. ? – قبل از استفاده از ظرف، راهنماي موجود در جعبه را به دقت مطالعه كنيد و از جزييات پخت و پز آگاه شويد.

? – بهترين نوع تابه‌هاي بدون نياز به روغن، انواعي هستند كه به صورت مستقيم روي شعله اجاق‌ گاز قرار مي‌گيرند.

? – از نچسب بودن سطح دروني و بيروني تابه و همچنين محكم بودن قفل آن اطمينان حاصل كنيد و به سراغ خريد انواعي برويد كه گارانتي معتبر دارند.

بهترين جاروبرقي

? – هنگام شستشوي اين ظروف از پاك‌ كننده‌ هاي زبر مثل سيم ظرف‌شويي استفاده نكنيد زيرا با اين كار، خاصيت نچسب‌ بودن تابه را از بين خواهيد برد.

قيمت جاروبرقي

همچنين بخوانيد : اشتباهات خانم ها در چيدمان آشپزخانه كه باعث بي نظمي ميشود

? – هنگام خريد از نسوز بودن دسته تابه مطمئن شويد. ? – گول قيمت‌هاي پايين را نخوريد زيرا نوع مرغوب و استاندارد اين تابه‌ها قيمت مشابهي دارند. ? – نكته ديگر اينكه مراقب كيفيت پايين تابه‌هاي چيني موجود در بازار باشيد.

?? – تابه‌هاي رژيمي بنا به ابعاد، جنس، نوع و كارايي به قيمت‌هاي مختلفي در بازار يافت مي‌شوند .

هنگام خريد به اين نكته توجه داشته باشيد كه قيمت بالاي كالا، نشان‌ دهنده مرغوبيت آن نيست و بهتر است از افرادي كه از خريد اين نوع تابه‌ها رضايت دارند،

كمك بگيريد تا در ازاي پرداخت پول، كالاي مناسبي را خريداري كنيد.

بهترين مارك كتري و قوري

بيشتر بدانيد : آنچه بايد در باره تابه هاي رژيمي بدانيد

تابه هاي رژيمي در ابعاد مختلفي در بازار يافت مي‌شوند.

بنا به نياز خود و تعداد افراد خانواده اقدام به خريد كنيد. – قبل از استفاده از ظرف، راهنماي موجود در جعبه را به دقت مطالعه كنيد و از جزييات پخت و پز آگاه شويد.

– بهترين نوع تابه‌هاي بدون نياز به روغن، انواعي هستند كه به صورت مستقيم روي شعله اجاق‌ گاز قرار مي‌گيرند.

هسته گير آلبالو

ماهيتابه

– از نچسب بودن سطح دروني و بيروني تابه و همچنين محكم بودن قفل آن اطمينان حاصل كنيد و به سراغ خريد انواعي برويد كه گارانتي معتبر دارند.

– هنگام شستشوي اين ظروف از پاك‌ كننده‌ هاي زبر مثل سيم ظرفشويي استفاده نكنيد زيرا با اين كار، خاصيت نچسب‌ بودن تابهرا از بين خواهيد برد.

– هنگام خريد از نسوز بودن دسته تابه مطمئن شويد.

 

بادبزن باربيكيو

آنچه‌ در باره‌ ظروف تفلون بايد‌ بدانيد

يكي از معمولي‌ترين و در عين حال كارآمدترين و مفيدترين وسايلي كه در آشپزخانه‌ها به چشم مي‌خورد ظروف آشپزي است. در قديم‌الايام اين ظرف‌ها بيشتر مسي، رويي يا گلي وسراميكي بود، ولي امروزه تنوع زيادي در ظروف آشپزخانه ديده مي‌شود.

تصوير آنچه‌ در باره‌ ظروف تفلون بايد‌ بدانيد

حالا علاوه بر ظروف مسي و رويي، وسايلي از جنس چدن، استيل و تفلون هم در تمام آشپزخانه‌ها يافت مي‌شود. از ميان اين ظرف‌ها اما تفلون بيشترين تعداد را به خود اختصاص داده است. امروزه ظروف تفلون در انواع مدلها و رنگهاي مختلف در همه فروشگاه‌ها و خانه‌ها وجود دارد و در پخت‌و‌پز از انواع مختلف آن استفاده مي‌شود. در كنار تمام اين تنوع و دگرگوني در شكل و فرم و جنس ظرف‌ها بايد بدانيم هر جنس از ظروف محاسن و معايبي دارد؛ به اين معنا كه اگر به نحوه نگهداري و استفاده درست از آن در خانه دقت نكنيم ممكن است مشكلاتي را براي ما و خانواده‌مان در پي داشته باشد.

فلاسك

حالا سوال اساسي اين است كه موقع خريدن ظروف به چه معياري بايد توجه كنيم؛ آيا فقط زيبايي ظرف براي شما مهم است يا قيمت مناسب آن؟ هر كدام از اين‌ها كه باشد، يادتان نرود موقع خريدن ظروف تفلون بايد به نكات مهم ديگري هم توجه كنيد. به عنوان نمونه فراموش نكنيد كه براي خريد ظرف مناسب حتماً اول بايد به دنبال علامت استاندارد روي آن باشيد. همچنين در صورت امكان، ظروفي را بخريد كه مجوز بهداشت هم داشته باشد چون وقتي كه ظرفي مجوز بهداشت دارد، حتما از كيفيت مناسبي برخوردار است.

اين را هم به خاطر بسپاريد كه مهم نيست ظروف تفلون حتماً خارجي باشد؛ چون تنها خارجي بودن نشانه خوب و مناسب بودن يك ظرف نيست.

بهترين مارك كتري و قوري

شايد بعضي از ظروف تفلون از لحاظ قيمت ارزان‌تر باشد ولي به عنوان مثال علامت استاندارد نداشته باشد. بنابراين حتماً دقت كنيد براي حفظ سلامت اعضاي خانواده، از ظروف استاندارد استفاده نماييد؛ به عبارت ديگر ظروف غير استاندارد هيچ وقت و در هيچ شرايطي مناسب آشپزي نيست.

قيمت سوفله خوري استيل نگين دار

نكته ديگر اينكه موقع خريد ظروف تفلون دقت كنيد كه سطح داخلي آن زدگي يا ترك نداشته باشد چون استفاده از اينگونه ظرف‌ها بسيار مضر است؛ هنگام پخت و پز مواد غذايي به داخل اين تركها وارد شده و مواد اوليه ظروف نيز مي‌تواند وارد غذا ‌شود. بنابراين مشخص است كه چنين موضوعي به قطع و يقين باعث بروز بيماري‌هاي مختلف براي افراد خانواده خواهد شد.

مراقب باشيد ظروف تفلون خش برندارد!

براي شستشوي ظروف تفلون از اسكاچ زبر و يا سيم ظرفشويي استفاده نكنيد؛ حتما ظروف تفلون را با ابر نرم يا تكه‌اي تور پرده شستشو دهيد. همچنين براي شستشوي ظروف تفلون از مايع ظرفشويي استفاده كنيد و از مصرف پودر لباسشويي براي اين كار جدا خودداري نماييد.

سيني چاي

چون اين كار به تدريج باعث ايجاد خش‌هايي در سطح ظرف خواهد شد. همچنين اگر مشاهده كرديد ظروف تفلون شما به هر دليلي مانند برخورد قاشق با كف ظرف خش برداشته، هرگز دوباره از آن استفاده نكنيد چون در اثر پختن غذا در چنين ظرفي تكه‌هاي مواد اوليه ظرف وارد غذا مي‌شود. پس موقع پخت‌وپز حتما و فقط از قاشق‌هاي چوبي و يا قاشق‌هايي كه براي اينگونه ظروف ساخته شده، استفاده كرده و هرگز اجسام تيز و برنده را به كار نبريد.

بادبزن ايزي فاير

همچنين به ياد داشته باشيد وقتي ظروف تفلون مورد نظر خود را خريداري كرديد، بايد اول ظرف را با مايع ظرفشويي و آب ولرم بشوئيد و سطح داخل آن را با روغن چرب كرده و چندين ساعت بگذاريد بماند و سپس از آن براي تهيه غذا استفاده كنيد.

فلاكس

بازسازي ظروف تفلون؛ خوب است يا بد؟

متاسفانه هنوز هم شاهديم بعضي از فروشگاه‌ها اقدام به گرفتن ظروف تفلون كهنه و تعمير و بازسازي آنها مي‌كنند. اما اگر شما هم اين كار را انجام مي‌دهيد از ما به شما نصيحت، هيچ‌وقت براي صرفه‌جويي و كمتر شدن هزينه خانواده اقدام به چنين كاري نكنيد چون موادي كه براي بازسازي تفلون استفاده مي‌شود مورد تائيد سازمان بهداشت نيست و براي سلامتي همه افراد خانواده بسيار مضر است.

لوازم آشپزخانه

همچنين فراموش نكنيد كه ظروف تفلون را نبايد روي حرارت زياد قرار دهيد چون بخاري كه از اينگونه ظروف متصاعد مي‌شود بسيار خطرناك است. علاوه بر اين، سطح همه ظروف تفلون نيز پس از مدتي استفاده تغيير رنگ و شكل خواهد داد و در اينصورت نيز نبايد از آن‌ها استفاده كنيد.

جاروبرقي


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۴:۲۱ توسط:sarmad موضوع:

ماشين آلات ساختماني

Image result for ‫دستگاه بلوك زني‬‎

طرز كار با دستگاه بلوك زن:

دستگاه جدول زن وت پرس

دستگاه بلوك زن كادونا نياز به يك نفر اپراتور دارد تا سيستم حركت، پرس و ويبره را انجام دهد، نحوه كار بدين صورت است كه با فرقون، مصالح را بر روي سيني دستگاه بلوك

 

زن تخليه و سپس با تي بصورت دستي مصالح را از سيني به داخل قالب بلوك سيماني هدايت نموده و قالب بلوك سيماني را پر مينمايند و همزمان ويبره زده ميشود تا مصالح

 

متراكم شود بعد از اينكه قالب بلوك سيماني كاملا پر شد، پرس زده ميشود كه معمولا 4 تا 5 بار اين عمل تكرار ميشود ( سيستم پرس چكشي) سپس سنبه(قسمت بالاي قالب)

 

برروي قالب بلوك سيماني نگه داشته ميشود و ماتريس (قسمت پاييني قالب) را با استفاده از اهرم هيدروليكي به بالا ميبرند و بلوكها از قالب بلوك سيماني خارج شده و بر روي

 

زمين تا زمان خشك شدن باقي ميمانند.

دستگاه بتن ساز

نكات مفيد دستگاه بلوك زن:

 

- موقع خالي بودن قالب بلوك سيماني از عمل ويبره زدن پرهيز شود چرا كه موجب باز شدن پيچها و آسيب به دستگاه بلوك زن ميشود.

 

- پس از اتمام كار و در پايان روز حتما ميبايست مصالح چسبيده به قالب بلوك سيماني شسته شود تا از سفت شدن و آسيب به قالب جلوگيري شود.

 

- دستگاه بلوك زن حتما بايد در روي زمين صاف و تراز شده بتني استفاده شود تا هم كيفيت توليدات بهتر شود هم حركت دستگاه دچار مشكل نشود.

 

- در موقع حركت دستگاه بلوك زن ميبايست توجه شود كه قالب بلوك سيماني بر روي زمين ننشسته باشد.

ميكسر بتن

ساخت بلوك هاي سبك

بلوك بتني يا بلوك سيماني از مخلوط شدناب و سيمان با ماسه يا دريگر سنگدانه ها و لرزاندن و متراكم كردن مخلوط و مراقبت از آن در محيط مناسب ساخته مي شود.بلوك هاي

 

سيماني به شكل هاي توپر و توخالي ساخته شده و در ديوارهاي داخلي و خارجي بطور غير باربر و باربر و در سقف هاي تيرچه بلوك و تيغه هاي جدا كننده و ساير بخش هاي

 

ساختمان به كار مي رود.

بلوك هاي سيماني بيشتر در قسمت هايي استفاده مي شود كه براي توليد آجر محدوديتي وجود داشته باشد. مزاياي اين فرآورده شامل حمل آسان,صرفه جويي در مصرف

دستگاه توليد موزاييك

مصالح,سهولت در مسلح كردن و عايق حرارتي و صوتي

ساخت بلوك هاي سبك

وزن بلوك به وزن بتني بسگي دارد كه با آن ساخته مي شود. بلوك هاي ساخته شده از شن و ماسه شكسته يا رودخانه اي داراي وزن ويژه اي معمولي و حدود 2000 كيلوگرم بر

 

متر مكعب وزن دارند.بلوك هاي با وزن كمتر كمتر از 1680 كيلوگرم بر متر مكعب بلوك هاي سبك محسوب مي شوند كه در ساخت اين بلوك ها از دانه هاي پوكه معدني استفاده

 

مي شود.

مقاومت بلوك هاي سبك با توجه به كاهش وزنشان در مقايسه با بلوك هاي معمولي كاهش زيادي ندارند.

بلوك هاي سيماني از لحاظ ظاهري به انواع تو خالي غيرباربر و باربر و آجر بتني و توپر و از نقطه نظر محل مصرف به ديواري نمادار و توكار,ستوني,تيغه اي و سقفي تقسيم

ساب نواري

بندي مي شوند.بلوك هاي ويژه اي براي نعل درگاه ها ,دودكش ها,جدول پياده رو ها و خيابانها و فرش كف ساخته مي شوند.

 

انواع دستگاه بلوك زن

دستگاه بلوك زن تمام اتوماتيك

دستگاه بلوك زن نيمه اتوماتيك

دستگاه بلوك زن تمام اتوماتيك تخم گذار

دستگاه بلوك زن دستي

 

نحوه ي كار دستگاه بلوك زن

نحوه كار در اين دستگاه به اين صورت است كه ابتدا مواد مخلوط شده كه شامل سيمان ,ماسه و پوكه مي شود را داخل سيني ريخته و سپس به وسيله شنكش مواد را داخل قالب

 

ميريزيم تا فضاهاي خالي پر شوند.

سپس ويبره دستگاه را روشن كرده كه در اين قسمت فضاهاي خالي ايجاد مي شوند كه مي بايت دوباره پر شوند.در مرحله بعد سمبه دستگاه را پايين مي آوريم تا مواد متراكم

 

شوند.

و در مرحله اخر قالب را بالا مي آوريم(توجه كنيد كه در اين مرحله به هيچ وجه ويبره نبايد خاموش شود و سمبه حتما بايد پايين بماند)

مخلوط بتن در دستگاه بلوك زني

مخلوط بتن مصرفي در سخت بلوك مي بايست از يك پيمانه سيمان پرتلند و 5/3 پيمانه شن و 5/2 پيمانه ماسه و 130 الي 150 ليتر آب براي بتن لرزيده و 160 الي 180 ليتر

بچينگ بتن

آب براي بتن نلرزيده تشكيل شده باشد.عمل مخلوط كردن مي تواند با ماشين يا بصورت دستي انجام گيرد.

درصورتيكه ساخت بلوك با وسايل مكانيكي صورت گيرد قالب بايد تا ارتفاع معيني بالاتر از سطح نهايي آن پر شود و مخلوط مخلوط داخل قالب پس از لرزاندن كوبيده و صاف

 

گردد.پس از قالب گيري مي بايت بلوكها را بلافاصله از دستگاه جدا كرده و روي پالت به محل مناسبي براي عمل آوري انتقال داد.

در صورتيكه توليد بلوك به وسيله ماشي هاي بلوك زني سيار صورت گيرد بستر زير بلوك ها بايد تميز,صاف و عاري از خاك و آلودگي بوده و با بتن يا سيمان پوشيده شود.

جدول زن وت پرس

گروه صنعتي مانستربلوك توليدكننده انواع دستگاه بلوك زن,ساخت بلوك زن,دستگاه بلوك زني,دستگاه بلوك زن اتوماتيك,بلوك,بلوك سيماني,بلوك سبك,بلوك سبك سيماني,دستگاه

ماشين آلات صنعتي

بلوك زن دست دوم,دستگاه بلوك زن متحرك,دستگاه بلوك زن ثابت,دستگاه جدول زن,توليد سنگ فرش,توليد جدول,ساخت قالب دستگاه بلوك زن,ساخت قالب بلوك زن,ساخت قالب

 

قطعات بتني,ساخت قالب جدول,ساخت قالب سنگ فرش با مناسب ترين قيمت دستگاه بلوك زن و بالاترين كيفيت ممكن.

 

بلوك ها از مخلوط سبك دانه با آب و سيمان به دست مي آيد.براي حفظ سبكي اين قطعات ريزدانه طبيعي از بتن حذف مي شود و محصول نهايي داراي تخلخل بالاتري در مقايسه

 

با بتن نيمه سبك مي شود.وزن بلوك هاي بتني دانه سبك اغلب كمتر از 1100 كيلوگرم بر متر معكب است. مقومت اين بلوك ها حداقل 30 كيلوگرم بر سانتي متر مربع است و مي

قيمت دستگاه موزاييك زني تمام اتوماتيك

توان آنها را در صورت نياز به مقاومت هايي تا 100 كيلوگرم بر سانتي متر مربع نيز رساند.

بلوك ها در 2 شكل تو خالي و توپر براي كاربرد در سقف و ديوار توليد مي شوند.ضخامت ديواره ي بلوك هاي تو خالي جهت بهره گيري بيشتر از ويژگي هاي بيشتر ويژگي هاي

ليست قيمت دستگاه جدول زني

عايق كاري آنها بيش از بلوك هاي سيماني معمولي است كه اين افزايش به علت وزن بسيار كم بتن مصرفي تاثير چنداني بر وزن نهايي بلوك ندارد.

اين بلوك ها در انواع مختلف ديوارهاي تيغه اي و پيراموني به توليد رسيده و داراي كاربردهاي گشترده اي در انواع ديوارهاي جداكننده,پوشش خارجي,دوجداره,نما,ضد

 

آتش,عايق و سقف هاي بتني مي باشند.

مزيت هاي استفاده از بلوك:

دستگاه پرس موزاييك

كاهش مصرف انرژي در ساختمان و عايق حرارتي

مقاوم در برابر رطوبت و صدا

مقوم در رابر زلزله

كاهش چشمگير وزن سازه

سازگار بودن با محيط زيست

مقاومت فشاري بالا

عدم استفاده از سوخت هاي فسيلي

ايجاد مزيت نسبي براي ساختمان هاي ساخته شده با اين محصولمزيت هاي اقتصادي براي مصرف كننده اين محصول:

قابل رقابت با مصالح سنتي

كاهش هزينه دستمزد اجرايي به دليل سرعت بالاي نصب

سهولت در نصب چارچوب هاي درب و پنجره

عدم نياز به گچ و خاك

كاهش هزينه حمل و نقل در زمان اجرا و جابجايي

سهولت در اجراي عمليات تاسيساتي و برقي

 

بلوك سبك نوعي بلوك متخلخل مي باشد كه از تركيب ماسه ي ريزدانه,سيمان و حباب هاي هوا در اندازه هاي مختلف توليد مي شود.

اين محصول حاصل تزريق حباب هوا به بتني است كه از ماسه ريزدانه و سيمان تشكيل شده است كه محصول نهايي به صورت بلوك هاي سبك به عنوان جايگزين خشت با

بتن ساز

مزيت هاي بسيار بالا و عمدتا براي ديوارهاي غير باربر و همچنين به عنوان پركننده در شيب بندي و كف سازي ساختمان ها قبل استفاده است.

تكنولوژي بتن سبك از تكنولوژي هاي جديد در توليذ مصالح ساختماني مي باشد كه داراي مزيت هاي بسياري در جهت افزايش بهره وري در فرآيند احداث بناهاي مدرن نسبت به

 

مصالح سنتي است.

امروزه مي توان به اين نكته اذعان داشت كه بتن سبك اصلي ترين و با صرفه ترين مصالح ساختماني است و تجربيات ثبت شده ي موفق هاكي از آن است كه ساختمان ها به

خريد دستگاه جدول زن پرسي

طور مستقيم و غير مستقيم با صرفه جويي در مصرف انرژي در استفاده از بتن سبك در ساخت موثر مي باشند.

كاربرد و موارد استفاده بلوك سبك:

بصورت فوم بتن در كف سازي ساختمان ها جايگزين شيب بندي ساختمان ها و پوكه ريزي كه موارد گشترده اي دارد.

بصورت بلوك هاي I هبلكس در ابعاد متفاوت به جاي خشت يا آجر در ديوار چيني پروژه ها

مزيت هاي بلوك سبك:

بلوك زن

عايق صدا و حرارت

مقاوم در برابر زلزله

وزن كم و دوام بالا

سهولت در حمل و نقل

افزايش سرعت در اجرا

مقاوم در برابر حريق

مقاوم در برابر نفوذ آب

همخواني با مصالح ساختماني

سازگاي با محيط زيست

دستگاه ساب موزاييك

انواع بلوك سيماني

بلوك سيماني به بلوك هايي گفته مي شود كه از سيمان و يك ماده پركننده كه مي توان سنگين باشد يا سبك تشكيل شده است به همين دليل بلوك سيماني به 3 دسته بلوك سيماني

 

سبك,بلوك سيماني نيمه سبك و بلوك سيماني سنگين تقسيم مي شود كه هركدام كاربرد خودشان را دارند:

بلوك سيماني سبك:

بلوك سيماني سبك بلوكي است كه موادپر كننده آن از انواع پوكه هاي صنعتي يا معدني يا حباب هاي هوا تشكيل شده باشد و وزن مخصوص اين بلوك هاي سيماني بر اساس

 

استاندارد در بازه 500 تا 1700 كيلومتر بر متر مكعب قرار دارد و با توجه به ماده پر كننده آن انواع آن شامل:

1.بلوك سيماني سبك با پوكه معدني

كه ماده پر كننده اين نوع بلوك خاكستر كوه هاي آتشفشاني مانند پوكه معدني بستان آباد,پوكه معدني دماوند و …

2.بلوك سيماني سبك با مواد صنعتي سبك

ماده پر كننده اين بلوك مواد صنعتي مانند سرباره كوره هاي بلند ذوب آهن,يونوليت و موادي كه سازگار با سيمان باشند.

3.بلوك سيماني سبك با مواد صنعتي سبك

اين نوع بلوك بتني است كه در ان حباب هاي هوا وجود دارد و علت سبكي آن همان حباب هاي هواست خود به 2 نوع تقسيم مي شود:

ماشين آلات ساختماني

بلوك سيماني هوادار

بلوك سيماني گازي

بلوك سيماني نيمه سبك:

اين نوع بلوك در رده بندي وزني 1700 تا 2000 كيلوگرم بر متر مكعب قرار دارد و مواد تشكيل دهنده آن با بلوك هاي سيماني سبك در يك گروه اند.

بلوك سيماني سنگين:

بلوك سيماني سنگين بلوكي است كه با پر كننده شن و ماسه توليد مي شود و وزن مخصوصي معادل بتن را دارد.اين نوع بلوك بيشتر در جاهايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه

 

بحث مقاومت در ميان باشد.

 

دستگاه بلوك زني اوماتيك يا به صورت دستگاه بلوك زن ثابت يا به شكل بلوك زني هيدروليك تخم گذار توليد مي شود و قيمت دستگاه بلوك زن هيدروليك با دستگاه بلوك زني

دستگاه بلوك زني اتوماتيك

اتوماتيك تفاوت زيادي دارد.

در دستگاه بلوك زن متحرك تنوع بسيار زياد مي باشد و هزينه راه اندازي آن كم است ولي دستگاه بلوك زني تمام اتوماتيك يا دستگاه بلوك زني اتوماتيك بالاي 90 ميليون قيمت

 

دارند و هزينه راه اندازي آن با متعلقات جهت توليد بلوك سبك محاسبه مي شود و همچنين بلوك زني ثابت از كار بلوك زني مكانيزه بر خوردار بوده و در توليد بلوك از كار دستي

 

كمتر استفاده مي شود.

در مدل بلوك زن دستي تا بلوك زن اتوماتيك هم كيفيت بلوك, راندمان توليد و هزينه جانبي با دستگاه بلوك زني متفاوت است.

قيمت دستگاه بتن ساز

دستگاه بلوك زن متحرك   

 

كاربرد اين دستگاه جهت توليد انواع بلوك سقفي و ديواري است كه اين دستگاه داراي 2 مدل 3 و 4 قالبه بوده كه هم براي ساخت بلوك سقفي و هم براي ساخت بلوك ديواري

 

كاربرد دارد و داراي الكترو موتور جهت ويبره مي باشند.

در اين نوع دستگاه هم نيروي ويبره و هم نيروي ضربه مصالح درون قالب را متراكم مي سازد.

در هر 2 مدل حركت دستگاه توسط نيروي اپراتور مي باشد.

دستگاه جدول زن

دستگاه بلوك زن ثابت   

 

يكي از تجهيزات ارائه شده توسط گروه صنعتي مانستربلوك تامين دستگاه هاي بلوك زن و جدول زن و سنگ فرش با سرعت بالا و كاملا اتوماتيك مي باشد.

ويژگي هاي دستگاه بلوك زن ثابت ميزي:

جهت توليد بلوك سقفي با وزن سبك

دستگاه سنگ فرش زن

دو موتور 5/5 اسب بخار جهت سيستم ويبره و هيدروليك

ظرفيت توليد در هر شيفت 600 تا 1000 عدد

وزن بلوك توليدي در اين دستگاه 8 كيلوگرم است و قابليت توليد بلوك در ابعاد : 20*40 و 20*60 و 25*40 را دارا مي باشد.دستگاه بلوك زن تمام اتوماتيك ثابت

1.قابليت توليد 3 نوع قطعه بتني بلوك,سنگ فرش و جدول در ابعاد و انواع مفاوت

2.داراي 2 سيستم هيدروليك جهت كيفيت بهتر و سرعت بالاي كار. قطعاتي هم چون: سيستم هيدروليك مجزاي پرس دستگاه جهت متراكم ساختن قطعات

3.هر سيستم هيدروليك داراي موتوري به قدرت 7/5 اسب بخار و به همراه پمپ و هم چنين مخزن روغن به حجم 200 ليتر

4.داراي 5 موتور الكتورويبره كه هركدام به قدرت 500 كيلوگرم مي باشد.

5.داراي باكت ذخيره ملات به حجم 1 متر مكعب به همراه جك هيدروليك جهت باز و بسته نمودن درب باكت.

ساب نواري موزاييك

دستگاه جدول زن   

دستگاه جدول زن تخمگذار و خودرو

اين دستگاه توانايي توليد انواع جدول تا ارتفاع 50 را دارد.سيستم دستگاه نيمه اتوماتيك كه قالب و ماتريس توسط جكها حركت مي كند.شانه توسط جك ها حركت مي كند.دستگاه

 

جدول زن فرماندار,متحرك,هشت قالبي و شش قالبي جدول به همراه يك عدد ويبره دينام و دو عدد ويبره هيدروليك كه همزمان با پرس هيدروليكي از بالا عمل ويبراسييون را انجام

 

مي دهد. سنگ ساب

 

مجهز به سيستم هيدروليكي با دو عدد اهرم جهت تخليه بلوك و پرس

حداكثر سطح قالب مورد استفاده 126*50

داراي 2 عدد ويبراتور روغني دوراني كه هريك از ويبره ها توسط يك عدد دينام به قدرت دو اسب كار ميكند و 1 عدد ويبره دينام

دينام پمپ هيدروليك موتوژن و دينام ويبره الپروم هستند.

در اين نوع دستگاه 5 عدد دينام وجود دارد:

 

يك عد دينام 4 اسب براي سيستم هيدروليك

يك عدد دينام 2 اسب براي حركت دستگاه

دو عدد دينام 2 اسب براي سيستم ويبراسيون

 يك عدد دينام دو اسب ويبره

دستگاه بلوك زني


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۰۷ توسط:sarmad موضوع: